| anonim_4396 a întrebat:

Fumez de patru luni si in prima luna nu am tras in piept deloc ce e drept nu fumam prea des dar dupa am invatat sa trag in piept insa nu fumam niciodata toata tigara in piept pentru ca ma lua ameteala si cam fumam vreo 6 tigari pe zi mai putin in weekend. E posibil sa am cancer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Devilady a răspuns:

N-ai cancer.asa se invata fumatul.te invata cineva.de unul singur e mai greu.la inceput pufaiesti, apoi inveti sa fumezi corect. daca ramai doar la 6 tigari pe zi e foarte bine asa.

4 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Cancerul pulmonar se instaleaza/depisteaza chiar daca NU esti fumator dar daca esti fumator "inrait" acesta poate apare ceeace nu cred ca e cazul tau!
Lasa tigarile!
Sunt un viciu care duce la dependenta(cazul meu) si degeaba incerci cu plasturi/tigarete non nicotina dupa un anumit timp devii dependent de ele!
Personal am incercat mai toate produsele da am ajuns la concluzia ca doar sa reduc fumatul zilnic la cat mai putine tigari si am ajuns la 10 tigari pe 24 ore desi fumam cam 2-3 pachete in aceasta perioada.
In plus BANI aruncati in fum NU?
NU cred ca e cazul tau "de patru luni" nu te poti considere un fumator!
Lasa asta ca sti ca nu e bine si dca in anturajul tau ceilalti fumeaza doar sa se dea mari/macho o fac pe propria lor sanatate.NU SPUN CA sunt bolnav dar am observat (de cand am redus tutunul) e mai bine.

Poti sa faci aceasta bola urata fara sa fi fumator! Depinde de genele care le-ai dobandit dela parinti.

Bunicul meu a trait 97 ani si a fumat numai "marasesti" fara filtru e drept ca pe la vreo 85 le-a lasat periodic dar oricum stiu sigur ca le-a redus.MAI fuma din cand in cand pipa dar era certat de bunica, Dumnezeu s-o odihneasca si pe ea.

Parerea mea lasa tigarile pana nu devii dependent ca apoi e mai greu!
Oricum sa stii ca fumatul favorizeaza dezvoltarea cancerului pulmonar si nu numai.
Asta iti spune un fumator de la 18 ani care are acum 42.

Ai grija de sanatatea ta, ca medicamentele/spitalul/consultatiile etc costa!

Multa sanatate thumbs up

| DukuRaduku1957 a răspuns:

Eu zic ca cel mai bine ar fi sa iti faci un control ca sa fi sigura. cu lucrurile astea nu e de joaca

| Dan1123 a răspuns:

Iti dai seama ce vorbesti? Cancer? Cunosc lume care fumeaza de la 13 ani si acum sunt maturi si tot sanatosi sunt... Nu asculta prostiile copilaresti cu canceru de la fumat!

| IWannaSmile a răspuns (pentru Dan1123):

Multumesc asta mi-a zis si tata care este fumator deci voi lua in considerare raspunsul tau oricum m-am lasat de fumat si nici fumator pasiv nu prea sunt pentru ca nu mai frecventez pub-uri unde se fumeaza si nici in casa chiar daca tata fumeaza eu nu sunt expusa la fum.