| nemaipomenita a întrebat:

am o problema si vreau sa ma ajutati in rezolvarea acesteia.Eu invat in Bucuresti am 16 ani si am un prieten de 9 luni pe care il iubesc mult, mama mea este o persoane dificila si nu prea ma sustine in nimic atat pe mine cat si pe surorile mele mai mari.Inainte sa vin in Bucuresti(alegere facuta de mama mea nu de mine) mama urma sa se mute in alta localitate(mentionez ca locuiam in apropiere de Iasi), hotararea cu acest schimb de trai a facut-o mama din motive personale ale ei.Surorile mele sunt plecate peste hotare si nu cred sa mai revina in tara.acum problema este ca a venit vacanta de vara si mama ma impune sa ma mut cu ea in localitatea unde s-a mutat recent,insa eu nu vreau deoarece prietenul meu locuieste in apropiere de Iasi unde locuiam inainte. Avem un apartament acolo si pe timp de vara vreau sa imi caut ceva de lucru,chiar nu sunt un adolescent tipic gen sa fac petreceri,sa fumez,sa imi aduc prietenul accasa,vreau doar sa fim impreuna pe timp de vara,insa mama mea nu ma intelege si ma impune sa ma mut cu ea. Vreau sa vorbesc cu ea insa nu stiu cum sa fac asta,este o persoana complicata, niciodata nu o avut incredere in mine si surorile mele, iar dupa moartea tatalui meu imi spune mereu ca din cauza ca nu am tata sunt asa needucata si ii vreau doar raul mamei.Eu ii vreau binele dar ea nu ma intelege.Va rog niste solutii bune, dau FUNDA)))

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Buna! In primul rand tine cont ca mama ta iti vrea numai binele.Surorile tale sunt plecate in strainatate.Imi pare rau pentru tatal tau.
Oricum tine cont ca mama ta are nevoie de cineva langa ea.Este singura si singuratatea doare mai rau decat moartea.Ea cu cine isi va mai petrece zilele libere? Se va gandi mereu "Oare fiicei mele ii este bine?" "Oare fata mea are ce manca?" "Sper ca acel prieten al iei sa nu o fraiereasca si sa ii faca cine stie ce" (Stiu ca am exagerat dar asa gandesc parintii)
Doar pe tine te are.Ai toata viata inainte.Chiar vrei sa o lasi asa? Singura? Oare ar suporta sa stea la departare si de ultima fiica la care tine?
Sincer, aici nu iti putem oferii solutii ci doar sfaturi.
Solutia este ceea ce decizi tu ca este bine sa faci.
Din cate vad ai 2 variante:
1-Cea cu mai putina bataie de cap:
-Te duci cu mama ta si incerci sa ii castigi increderea pe durata vacantei astfel incat la anul sa te lase sa stai cu prietenul tau. (Daca tine intr-adevar la tine atunci nu te va parasi pentru eventuala ta lipsa pe parcursul vacantei.)Aveti timp.O sa ramai cu el mult timp pe viitor.
Daca ai parasi-o pe mama ta atunci nu se stie la ce ar ajunge...Te-ar bate si te-ar obliga sa vii? Te-ar obliga sa te desparti de acel baiat? Cine stie?
Cineva trebuie sa fie alaturi de ea.Tu cum te-ai simti daca acest baiat ar muri urmatoarea zi ( Doamne fereste, este doar un exemplu). Mama ta a trecut prin asta, de aceea tine atat de mult la tine. Tu esti singurul motiv pentru care lupta.Nu ii lua acest motiv.

A 2-a varianta, cea cu mai multa bataie de cap este cea in care refuzi cu disperare sa vii cu ea si o rogi frumos sa te lase sa stai o luna singura, pe motiv ca te descurci.De asemenea s-ar putea sa te bata si sa te oblige sa vii daca faci asta dar depinde cum vorbesti. Poate te lasa sa stai.
Toata vacanta nu o sa te lase intrucat este prea mult timp in care ar sta ingrijorata.Asta este sigur!
Imi pare rau daca am jignit cu ceva.
Iti urez o zi placuta in continuare!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cam multe eforturi pentru o "iubire" la 16 ani.

| SkyPilot a răspuns:

Cum depinzi de mama, o sa iti fie foarte greu sa o convingi. Inceearca sa ii explici ca vrei sa iti cauti ceva de lucru, ca asta te va ajuta in viata, ca iti doresti sa te descurci singura (si mai gaseste si alte motive care sa ii sune bine) in timp ce a te muta intr-o localitate unde nu cunosti pe nimeni iti va taia aripile pe perioada verii. Va fi insa greu, mama ta te vrea acolo tot din motive personale, nu doreste sa fie singura.

| RainmakerX a răspuns:

Multumesc pentru fundita! Ma bucur ca te-am putut ajuta!