| Chloé_9908 a întrebat:

Am şi eu nevoie de ajutor. Am aproape şaişpe ani şi sunt fată. Mama este destul de gaşcă uneori, uneori îmi vine să o tratez cu spatele şi să îi spun să tacă... dar nu o fac. Pentru că nu sunt chiar aşa de nepăsătoare. Ştiu că şi ea suferă dacă îi spun ceva urât.
Dar întotdeauna este prea strictă când vine vorba de ieşiri în oraş.
Începe să mă ia cu chestii de genul " De luni până vineri stai în casă, ieşi în weekend".
Mă ocup de şcoală nu o neglijez. Dar nu-mi convine.
Dacă plouă nu mă lasă.
Dacă merg într-un bar cu gaşcă spune că sunt minoră şi că nu am voie acolo. cei din gaşcă sunt de vârstă cu mine şi mai mari.
Mama prea respectă regulile...
La şcoală vrea să mă trimită numai şi numai în uniformă.
Şi ceilalţi colegi nu poartă uniforma...
Sunt la liceu. La liceu nu mai este ca în generală.
Am vrut şi eu un mic pierce în sprânceană sau în limbă (pentru că nu se observă). Mi-a spus de acum 2 ani că am voie şi când vine vremea să îmi dau nu mai vrea să mă lase.

Nu îmi mai spuneţi că trebuie să vorbesc cu ea... am încercat dar nu mă înţelege.
***...simt că nu o mai suport uneori...

Răspuns Câştigător
| ioanaioana a răspuns:

Voi doua trebuie sa aveti o discutie ca la carte.Adica e timpul sa pui PUNCT daca nu vrea sa te asculte. Daca nu are timp incearca so ajuti cu treburile prin casa ca sa faci in asa fel sa aiba timp.Fii rabdatoare cu ea.Atunci cand si-o facut timp sa vorbeasca cu tine spune-i toate nelamuririle tale.De la a la z.Nu plange, nu tipa la ea; vorbeste cu calm la ea.Atunci ea o sa vorbeasca si ea calm cu tine. Daca nu-ti merge de prima data nu te descuraja, mai incearca de vreo 3 ori si apoi peste catva timp la fel. Exaspereazo pana se lasa batuta si te asculta. Sper ca ti-am fost de ajutor

6 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Atunci cum ai vrea sa fie? Sa te roage ea sa mergi in baruri, sa nu ii pese de tine, sa nu conteze cu cine esti si ce prieteni ai? E greu sa fii mama, si tu vei fi intr-o zi!

| mihaibrasov a răspuns:

Ea iti vrea binele, tu trebuie sa cauti solutii de compromis. La ce te ajuta ca iti pierzi vremea intr-un bar cu toti idiotii? Incearca iesiri in aer liber, sunt mult mai sanatoase si nu te imputi de tigara cretinilor. Iar pierce-ul oricum nu te ajuta cu nimic happy. Discuta cu ea deschis, tu lasi de la tine, ea va lasa de la ea. Unele lucruri oricum nu le vei obtine. Distanta intre simpla neascultare si delasare (sau desfrau, dar suna cam aiurea) e mica, de-asta ii e teama mamei tale.

| Deniisze a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu si stiu ca uneori nu ma intelege si nici eu nu o mai pot suporta cateodata, dar asa sunt mamele nu vor sa inteleaga ca noi am crescut si ca nu vom mai fi ca atunci cand eram mici. Le este frica ca (scuze cacofonia) o sa ne piarda si de aceea impune astfel de reguli, sau nu ii convine ce prieteni ai si ce anturaj aveti...
Te-ai gandit si la asta? big grin
Deea kiss

| Trinity a răspuns:

Asa sunt mamele mai protectoare, ea daca iti spune lucrurile astea nu ti le spune pentru ca te uraste si pentru ca tine la tine si nu vrea sa ti se intample ceva, faza cu uniforma se poate explica printr-un singur lucru poate ea te mai crede inca un copil mic ar trebui sa vb cu ia si sai explici ca nu mai esti fetita aia mica si ca poti lua si singura decizi, dar fara sa o insulti sau sa tipi.

| Available a răspuns:

Aceeasi problema am si eu eu de obicei o las sa-si faca nervii si ii arat ca si eu sunt suparata ca nu intotdeauna are dreptate. Odata am amenintat-o cu ceva grav dar vad ca a uitat si nu stie de ce sunt in stare.ma rog eu o sa ma razbun cand o sa fiu pe picioarele mele adica independenta. Mentionez ca am 15 ani si e foarte rau daca m-ai avea ca inamic.Inca nu stie ce-mi poate pielea.Am avut-o ca exemplu dar sunt mai rea decat crede ea.

| Chloé_9908 explică:

Mihaibrasov - ţin să te anunţ că prietenii mei nu sunt idioţi... şi stăm prin baruri de rockeri pentru că suntem rockeri. da ştiu. Ciudat dar nu stăm mereu prin baruri, acum iarna doar. Plus că am nişte prietenii foarte buni. Nu mă lasă să consum alcool, să fumez şi mai ales să pun mâna pe un drog...

Trinity- ştiu că aşa sunt ele, dar a mea exagerează uneori.

Pot spune că aseară am întârziat o jumătate de oră am ajuns acasă la 10. Şi mi-a făcut capul cât casa Poporului...