| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare, mai bine zis o poveste lunga la care sper sa primesc raspunsuri! Deci.......Acum cativa ani tatal meu a divorțat de mama fiindca tata si-a găsit pe altcineva.A fost greu la început dar am trecut peste. Dupa 6 ani de cand s-a intamplat asta, mama s-a recăsătorit.Cand eram doar cu mama si fratele meu mai mare era liniste si intelegere intre noi.Cand a intrat omul acesta in casa
s-a stricat tot. Cearta,scandal, înjurături.Mama se teme in casa ei....eu cu fratele meu vrem sa-l dăm afara pe acest om.El a prostit-o pe mama rau de tot.Mama nu îi pasa de noi, nu ne mai iubeste ca in trecut.Acum 5 zile a venit ceva de la partaj.Cand a venit această hartie au început certuri foarte mari înjurături de cei mai Sfânt. Fratele meu vrea sa plece in Anglia sa scape de toate astea.Eu nu am la cine sa ma duc sau unde sa ma duc.El nu vrea să mă ia cu el in Anglia fiindca nu voi avea unde sa stau.El va sta cu 7 băieți intr-o camera.Cu bunicii nu sunt in relatii bune.M-am gandit sa fug naibii de acasa sa scap si eu de toate astea. Vreau sa imi spuneti ce ar cam trebui sa fac, chiar nu mai stiu cum sa procedez!

6 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Esti la scoala? Ai vreo meserie? Cati ani ai?

| Adry05 a răspuns:

Mai bine vorbeste cu fratele tau si merge si-l raportati pe omul asta la politie, in special daca e violent.
Sau vorbiti la protectia copilului, si poate de aici o scapa si pe mama voastra.

| darrio2007 a răspuns:

Si o lasati pe maica-ta singura cu nebunul? Stati langa ea si sustineti-o, măcar moral. Dati bir cu fugitii? Asa de mult tineti la ea? Sa divorteze de ăsta cu care este si mai bine stati singuri cu ea decat cu alt nebun.

| sabin89 a răspuns:

Cand vii cu o problema ca asta, un detaliu important este varsta; macar aproximativ. Esti la liceu, esti in clasa a cincia, esti la gradinita? Si apoi, mai sunt alte necunoscute (pentru noi). Poti sta la tatal tau? Ai zis ceva de bunici, dar sunt si bunici din partea tatalui, si bunici din partea mamei. Si daca spui ca nici cu binicii nu te ai bine, ne putem gandi ca ceva e gresit si cu tine. Nu stim. Daca te duci la o ruda sau la un prieten, s-ar putea sa cazi din lac in put; nu stii de ce probleme dai si acolo. Numai tu poti sa evaluezi situatia la valoarea ei reala, pentru ca cunosti toti factorii astia pe care noi nu ii stim.

| Pineapplefun a răspuns (pentru sabin89):

Tatăl meu nici nu vrea să audă de mine, bunicii mei ma urăsc.