| AnonimusSaSeStie a întrebat:

Buna seara TPU! Am gasit un pic de timp ca sa va descriu o parte din viata mea.Sunt nascut in Bacau in data de 1998 16 decembrie.Deci am un frate de 23 de ani si o sora de 19 ani ..Mama inainte sa ma nasc eu lucra la fabrica de bere care dupa 12 ani a inchis, iar tatal meu lucra in contructi, dupa cum zic frati mei "era o familie perfecta cu un bun stat economic". Cand ma.m nascut eu mama dupa opt luni a plecat in Italia si eu am ramas cu frati si tatal meu.Mama dupa mult timp s-a intors in 2005 definitiv in Romania, pina atunci mai venea pentru cateva zile. Pina in 2005 a fost totul bine ma rasfata si mereu imi dadea semne ca ma iubea. Pina in 2005 cand totul s-a schimbat eu aveam 7 ani deci incepusem primul meu an de scoala si mergea totul destul de bine, pina cand mama mea a divortat de tatal meu si a venit acasa cu un "italian" cu, care statea din 2000. Pe care incet incet l.am acceptat.Dar dupa la cele mai mici greseli mama ma certa "TIPA" chiar daca eram inca un copil.Incepusem sa merg rau la scoala pentru ca nu interesa pe nimeni daca luam un 10 toti criticau doar daca luam 4.Doar sora mea intelegea prin ce treceam pentru ca ai vorbeam despre orice..Fratele meu se rusina sa mearga cu mine pe strada si de multe ori le spunea prietenilor ca nu ma cunoaste.Lucrul ciudat era ca daca eu faceam o prostie mama ma certa incepuse si sa ma bata, chiar daca nu a lovit.o nici macar o data pe sora mea sau pe fratele meu, ma simteam foarte rau pentru ca mereu dadea vina pe mine pentru toate problemele.Cu timpul eu cresteam si problemele cresteau a inceput sa ma bata si pentru ca aveam haine murdare in dulap si cand zic cuvantul bata nu ma refer la o palma, "ma batea cu batul, o data a rupt batul cu mine, cureaua etc".In 2011 m-a lasat singur in Romania cu sora mea care inca nu avea nici 18 ani "eu aveam 12 ani si sora mea 17" Si va dati seama ca doi copii singuri faceam doar prosti. faptul este ca mergeam foarte bine de acord amandoi.Eu unul incepusem sa nu mai merg la scoala pentru ca eram dependent de"metin 2" dar eu si sora mea a trebuit sa ne transferam la iubitul surori mele pentru ca mama ne trimitea 100 de euro la luna si nu ne ajungeau asa ca faceam cumparaturi impreuna iubitul surori mele ai mamei sale.Era totul perfect pina cand sora mea a plecat in Italia pentru ca mama a chemat.o "desigur ca pe mine nu m-a chemat"si am ramas la o matusa care ma punea sa muncesc de dimineata pina seara.Eu am ramas repetent din cauza absentelor. Terminata vara mama a venit in Romania si m-a luat si pe mine.iar sora mea a ramas sa termine clasa a 12.Eu de abia asteptam sa se termine clasa a 8 sa ma intorc in Romania pina cand a venit o instiintare in posta in care scria ca apartamentul din Romania a fost vandut din cauza ca aveam datori de 380 milioane de ron la asociatie.Atunci toate sperantele sau spulberat.Acum uitema la 15 ani in Italia."Intretinut"de un italian care se cearta cu mama in fiecare zi din cauza banilor.Este si sora mea aici acum dar fratele meu a plecat in Anglia cu prietena lui si nici nu vrea sa auda de noi.Mama este in fiecare zi nervoasa si mereu se descarca pe mine cu injuraturi si bataie.Fratele,sora si rudele mele imi spun ca e asa din cauza ca eu am fost nascut din greseala si ca mama il insela pe "tatal meu"cu alt roman care o batea mereu si acum ea sar razbuna pe mine. Dati-mi niste sfaturi ce sa fac ma.m saturat de cosmarul ista.Nu pot nici sa dorm linisti.
P.S Sunt in Italia acum.

Răspuns Câştigător
| Roses a răspuns:

Wow... Stii de ce zic "wow"? Pentru ca am citit viata ta de zi cu zi si pentru ca si eu am 15 ani si..nu m.am gandit pana acum ca sunt copii de varsta mea care nu se pot bucura de o copilarie normala, fericita.
Stii ce iti recomand eu cu cea mai mare placere? Sa te rogi. Hai sa iti zic si eu ceva: Dumnezeu te iubeste, chiar foarte mult. Atat de mult incat El si-a dat propiul Fiu sa moara pentru tine. Domnul Isus a stiut ce inseamna suferinta, saracia, lipsa, batjocurile, nepasarile celor din jur. El stie cum e sa fii parasit de toti cei dragi(El niciodata nu a fost parasit de Dumnezeu), cum e sa suferi. Observ ca tu ai postat rezumatul vietii tale aici fiindca nu ai cu cine discuta astfel de lucruri. Dar e Cineva care asteapta sa vorbesti cu El. Si Acela e Domnul Isus. Pur si simplu spune-I Lui tot: toate problemele tale. Lui chiar Ii pasa de tine, chiar daca tu nu vezi asta. Daca iti vine sa plangi, sa nu-ti fie rusine. Esti om si ai sentimente. Iti doresc o noapte cat mai buna. :*

P.S: asculta asta: http://youtu.be/Vhl6GKDoKC8

| AnonimusSaSeStie explică (pentru Roses):

Foarte frumoasa melodia.Si poate ai dreptate. poate am uitat sa cred in Dumnezeu si de asta sunt pedepsit asa. Multimesc mult de sfat!

| Roses a răspuns (pentru AnonimusSaSeStie):

Nu ai pentru ce. happy