| CatalinPTM a întrebat:

am un coleg care sta toata ziua in fata unui pc, joaca jocuri.Pur si simplu parca e disperat.Nu-l pot scoate de acolo, sa mergem undeva. Vreau niste insulte, sa-l fac de cacao la scoala.Nu-mi spuneti ca e viata lui, face ce vrea bla bla ce ma bag eu...El e mincinos de rupe.Zic asta deoarece si el face misto de mine la scoala.Iar eu vreau sa ma folosesc de defectul asta al lui.Deci astept niste vorbe de alea taioase.Mersi! Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Este si vina lui pentru comportamentul lui urat fata de tine, dar este si vina ta. Lucrurile personale sunt personale si atat; ele nu trebuiesc stiute de nimeni. Stii proverbul acela care spune ca "pasarea pe limba ei piere". Nu ai de ce sa fii suparat pe el. Tu trebuie mai degraba sa fii suparat pe tine, pe defectul tau de caracter -acela de a nu-ti tine in frau limba. Nici macar prietena sau sotia nu trebuie sa stie lucruri care stii ca nu trebuie sa le stie. Chiar Biblia ne invata: "Nu crede pe un prieten, nu te increde in ruda cea mai de aproape; pazeste-ti usa gurii de cea care iti sta in brate!" (Mica.7:5)
Deci nu cauta sa te razbuni; caci daca te vei razbuna pe el nu vei fi mai bun ca el. Ba inca iti spun ca sa nu-l urasti. Te ia peste picior in fata colegilor si prietenilor? Nu-i nimic. Tu trebuie sa te lupti cu tine ca sa te stapanesti. Vrei sa dobandesti un caracter frumos? Il vom avea numai in situatii de felul acesta. "Daca slabesti in ziua necazului, mica iti este puterea." - (Proverbe.24:10) Dumnezeu te poate binecuvanta daca-I vei cere ajutor. Lasa-L pe Dumnezeu sa intervina si vei vedea ce frumos va lucra El.

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Daca il faci sa se simta prost, se va afunda si mai mult in VR. Trebuie sa-l atragi cu lucrurile de afara, vezi ce i-ar placea lui sa faca, ca nu toata lumea are aceleasi gusturi. Spune-i ca vin si fete, poate asta o sa-l faca mai receptiv. :p

| CatalinPTM explică (pentru Zenithf):

Nu se afunda stai chill.El e nesimtit cat trebuie, adica am avut incredere in el si i i-am spus niste lucruri personale iar el si-a batut joc de mine pe seama chestiilor care i le-am spus, asta s-a intamplat la scoala.

| presus a răspuns:

Ce insulte... bate-l, ma!

| Ralucaa69 a răspuns:

Sti vorba aceea: Cel destept cedeaza intotdeauna primul? Dar totusi uite aici o lista http://funnyblog.ro/replici-pentru-a-insulta-pe-cineva/

| cutbdnusjsdgs a răspuns:

Luam-i-ai *** la tranta de copil copac, te-ai facut si tu mare si ai facut glas?, ai uitat cand veneai la mine si imi cereai ciocolata?, cand ai vazut si tu prima oara kiwi ai zis ca e cartof cu par, cand ai baut prima oara cola ai zis ca e apa cu intuneric, vrei sa sugi *** si nu stii cum sa ceri? daca vrei mai multe imi raspunzi

| cristi995 a răspuns:

Mă rufă uscată ce esti, vezi ca o aparut mario 2! Wa românule portocaliu, daca as avea moaca ta mi.as da in judecata parinti.