| qDani a întrebat:

As dori niste sfaturi in legatura cu relatia mea. Am 16 ani si am o iubita de 2 ani care din nefericire este de etnie rroma (tiganca) se comporta foarte frumos, se imbraca foarte bine, arata la fel de bine, mama ei e super de treaba nici nu zici ca este tiganca. Bineinteles ca eu nu am nici o problema cu faptul ca ea este tiganca, doamne ferste, doar ca parintii mei nu si nu. De aproape 2 ani de cand au aflat de relatie o tin intr o cearta cu ei si sunt defavorizat din cauza asta din partea lor. Ei nu sunt de acord sub nici o forma, nici macar nu vor sa auda asa ceva. Amn incercat de cateva ori sa vorbesc cu ei dar degeaba, mai tare ne certam. Eu o iubesc pe ea extrem de mult si ea ar da orice sa avem o viata impreuna... As dori niste sfaturi, ce sa le spun alor mei, ce trebuie sa nu mai fie asa rasisti? Sau daca sa mai continui sau nu relatia sad Multumesc anticipat! Cel mai bun raspuns funda!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Eu iti recomand sa te desparti de ea! Da-ti 2 palmi, stropeste-te cu apa. Revino la realitate! O fi ea frumoasa, respectuoasa si bla bla, dar intr-un final o sa-si bata joc de tine! Crede-ma tiganii au asta in sange si nu poti sa o schimbi! Gandeste-te la parintii tai nu la fata aia. Fete sunt in lume mai multi decat barbatii! Treci la realitate!

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Continua relatia, tiganca e mult mai simtita si iubeste nu curva ca romancele azi cu unu maine cu altu' - iar parintii sa se certe. Spunele ca romancele vor bani si nu au habar de o relatie serioasa. Si eu ma gandeam sa apelez la o tiganca sa mor eu daca vad ca nu merge cu o brasoveanca laughing glumesc, sincer sa fiu nu ar fi o idee rea numai ca m-am obisnuit asa cum sa zic singur

| romeo78 a răspuns:

Voi va iubiti cu adevarat? daca, raspunsul este Da, mai asteptai 2 ani de zile si veti fii liberi. Parintilor, mentalitatea nu le-o schimbi NICIODATA, dar poti sa fii independent de la 18 ani. Poti sa va mutati impreuna atunci, poti sa aveti o viata impreuna. Puteti, chiar mai repede, dupa ce faceti 17 ani si 6 luni, deja nici autoritatile nu se mai implica asa mult. Ce pot scrie mai mult: LUPTA PENTRU VIATA TA! Gandeste-te, ce vei pierde de vei asculta de parintii tai!
Vei regreta toata viata! Si pentru ce?
O opinie invechita, eu cred ca nu merita! Fiti rabdatori si totul se va rezolva. Ati rezistat 2 ani, deja, in vijeliile ce au fost, nu mai "muriti" 1an si 6 luni.
Succes si viata lunga si fericita alaturi de persoana iubita!

| qDani explică (pentru romeo78):

Stiu si eu... Si parintii mei tin foarte mult la mine si eu la ei si nici n as vrea sa i dezamagesc in modul in care as pleca de acasa, pentru ca sa fim seriosi cine la 18 ani e in stare sa se tina pe picioarele lui, m am gandit si la ce ai spus tu, dar dupa am reflectat si am ajuns la concluzia ca mi ar fi imposibil sa fiu pe cont propriu...

| romeo78 a răspuns (pentru qDani):

Oare, imposibil? Niciodata, sa nu sui NU, inainte de a fii convins ca nu se poate face nimic. Doar, atat iti scriu: ai ascultat vroadata povestile celor peste 80 de ani, care au prins razboiul si dupa razboi, cat de greu au dus-o? Sunteti doi, cat de greu sa fie? Este, da greu, daca v-ati invatat cu un anumit standard de viata, dar poti supravietui, daca exista vointa si cu cel putin 1200 Ron pe luna, depinde de oras. Totul, depinde de persoanele implicate, de vointa lor, iar daca parintii fetei te accepta sunt sigur ca nu isi vor lasa fata la greu. deci, gandeste bine inainte de a spune: IMPOSIBIL! de multe ori, am intalnit oameni care spunea acest cuvant, doar din comoditate si frica de necunoscut. Eu o spun, din faptul ca este experienta mea de viata, nu vorbe, de dragul vorbelor. Am fost scos pe usa si am intrat pe geam, dar problema sau problemele mele intotdeauna mi le-am rezolvat sau cel mult amanat o scurta perioada! Succes in viata!

| DeathIncarnate a răspuns:

Etnia "rroma"nu exista, doar "ȚIGAN", bine ca nu este unguroaica.

| Lawliet14 a răspuns:

Nu te lasa daca-i o fata foarte buna!

| Cσcσ a răspuns:

Salut!
Daca te desparti de ea o sa suferi atat tu, cat si ea.
Dar ai abia 16 ani, nu va casatoriti deja. Spune-le asta parintilor tai. Pana sa ajungeti la casatorie mai e ceva, pana atunci poate vei intalni alta fata sau ea alt baiat.
Cand oamenii sunt rasisti nu prea ai ce sa le faci, stiu asta pentru ca si eu am prieteni asa. Nu suporta sub nicio forma tiganii. Imi pare rau de situatia ta, dar incearca sa mai discuti cu ei, macar cu mama ta, doar e o doamna, ar trebui sa fie mai intelegatoare. Le-ai prezentat-o pana acum pe iubita ta? Daca o sa le-o aduci acasa intr-o zi sa o cunoasca, poate o sa le placa de ea.

| qDani explică (pentru Cσcσ):

Ma gandeam sa le o si prezint, doar ca nu stiu cum ar reactiona... Mi e teama de o reactie negativa din partea lor

| Cσcσ a răspuns (pentru qDani):

Nu stiu daca sa le spui inainte sa o aduci acasa, sau sa le faci o surpriza. Daca o s-o aduci pe fata respectiva acasa fara sa le spui, ma gandesc ca nu ar incepe sa se certe cu tine de fata cu ea.

| erdest a răspuns:

Daca au cont de facebook, poti sa-ti faci poze prin parc cu ea sau chestii de genu care sa arate ca ea nu e ca toti tiganii. Ei vor vedea pozele, apoi poate ca va fi tot mai usor sa discuti cu ei, iar ei sa ajunga sa o cunoasca.

| Marianneftw a răspuns:

Ma enerveaza persoanele rasiste. Ai mei nu au nicio problema cu cei de etnie roma atata timp cat sunt de treaba. Majoritatea rromilor sunt foarte decenti, prietenosi si se comporta uneori mai frumos ca un roman. La urma urmelor, sunt si ei oameni ca noi si nu vad de ce trebuie sa fie urati de societate.
Eu de exemplu am multi prieteni rromi si nu am nicio problema, ma inteleg foarte bine cu toti.
Spune-le parintilor tai ca nu e bine sa fie rasisti, ar trebuie sa cunoasca fata inainte sa o judece. Din cate am inteles e draguta, se imbraca bine, deci nu vad care e problema lor.
Voi doi va iubiti si asta ar trebuie sa conteze pentru parintii tai, ar trebui sa fie fericiti pentru tine, sa nu conteze ce etnie are fata.
Sa nu va despartiti pentru nimic in lume, pana la urma parintii tai or sa vada cat tii la ea si or sa inteleaga.