| Andriss123 a întrebat:

As vrea un sfat din partea voastra despre modul cum imi pot invinge frica de a initia si vorbi cu persoane necunoascute,si de a-mi face prieteni noi,si relatii noi. Orice sfat ma poate ajuta, va multumesc mult! =D

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Chiar crezi ca asta e bine?

| T0T a răspuns:

Poți să încerci să faci asta cu mai multe persoane dar vei vedea că te vei simți inconfortabil și vei da aerul ăla de try too hard care nu e deloc ok. De ce să îți negi natura? Fă ce îți face plăcere și ce te face să te simți bine. Când vei întâlni persoane cu care să te simți bine să stai de vorbă și relaxat în compania lor, atunci să știi că e ok.

| R0R0 a răspuns:

Si eu am fost asa. Trebuie sa te gandesti ca lumea te judeca ca fiind o persoana ce nu stie vorbi.(asa imi zice matusa).
Doar un Buna e suficient.Si un Numele meu este.

| Divy a răspuns:

Singura şi cea mai bună metodă este exersarea cu străini.
Pub-uri, parc, bibliotecă, magazine, cluburi etc încerci

Încercarea moarte nu are!

| Ana9999 a răspuns:

Este o frica de a vorbi cu persoane necunoscute sau doar o dorinta de a fi singur? Sau pur si simplu iti este greu sa ai incredere in persoane noi? In orice caz, aceasta frica dispare prin exersare. Stai la coada la un magazin, mai intri in vorba cu cate o persoana care ti se pare mai inofensiva, sau poti incerca initial sa comunici pe Internet, poate esti mai deschis(a) in scris. Si TPU e un mod de a cunoaste oameni noi si faptul ca ai pus aceasta intrebare demonstreaza ca esti o persoana perfect normala care isi doreste sa socializeze. Totusi, trebuie sa accepti faptul ca nu vei fi pe placul tuturor si e normal ca unii sa te si respinga fara un motiv concret, asta demonstreaza imaturitate din partea lor, pentru ca politicos mi se pare sa dai o explicatie pentru care respingi pe cineva, tocmai pentru ca acea persoana sa isi imbunatateasca modul de a socializa prin constientizarea defectelor si eliminarea lor. Nu esti o persoana perfecta si nici nu vei fi vreodata, dar nimeni nu este. Totusi ai nevoie de sustinere din partea unor prieteni si nu ii poti gasi decat cunoscand persoane noi, insa ai grija si cu nivelul de incredere acordat. Ideal ar fi, din punctul meu de vedere, sa ai prieteni putini si foarte buni, insa sa fii deschis fata de oricine, oricand, pentru ca nu stii pe cine ajungi sa cunosti. Cea mai mare incredere sa o ai doar in tine!

| Nazzgul a răspuns:

I have the same f*king problem... whyyy is this world so mean