| nuamnume0000 a întrebat:

Cum aș putea avea și eu un coleg sau o colegă de bancă? Sunt în clasa a 8-a și îmi este greu să îmi fac prieteni pentru că mulți sunt falși, mincinoși și mai și trădează, te vorbesc pe la spate, și nu vreau să mai pățesc ca înainte. Mi-e îmi este frică de oameni, pentru că oamenii au două fețe, una pe care și-o arată iar cealaltă parte pe care nu și-o arată oricui. Anul trecut am stat singură în bancă tot anul, nimeni nu a vrut să stea cu mine în bancă. Oi fii eu prea urâtă? N-aș mai vrea ca în acest an să mai stau singură, pentru că mă simt atât de singură și plictisită mai ales că nu am cu cine vorbi. Nu știu cu ce aș putea să încep, pentru că eu sunt cam timidă, și nu știu cum să mă bag în seamă cu celelalte persoane. Mă puteți ajuta vă rog cu un sfat cum aș putea să mă bag în seamă și să îmi fac și eu un coleg sau colegă de bancă adică să stau cu cineva în bancă? Aș fi recunoscătoare dacă aș primi răspunsuri din partea voastră. Mulțumesc din suflet pentru cei care își pierd timpul ca să îmi răspundă, apreciez foarte mult asta!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiind clasa a VIII-a chiar nu ai timp de prieteni, fiindca acum toata energia si focusul tau trebuie a fie la scoala si pe invatat acasa, ca ai un examen extrem de important la sfarsit de an scolar: evaluarea nationala!
Prieteni poti sa-ti faci la liceu abia, peste 1 an, cand vei avea si timp si colegi noi, pe care ii poti alege

| dullcat a răspuns:

Buna.Te sfatuiesc sa iesi din zona de confort si sa socializezi cu lumea macar in pauze.Vei intalni oameni neplacuti toata viata, inclusiv la liceu, la locul de munca etc.Trebuie sa inveti sa traiesti cu ei si sa le faci fata, nu sa te retragi intr-o carapace.
Mai poti incerca sa vorbesti si cu colegii din fata bancii tale.
Succes.

| literallythesamebruh a răspuns:

Nu este vorba de frumusețe aici. Încearcă să îți faci un pic de curaj și să socializezi cu lumea. Cu siguranță există cel puțin o persoană dornică să discute cu tine. Dacă nu ai noroc, poți încerca în clasa a 9-a cu noii colegi de la liceul pe care îl vei urma.

| omamamamahshsb a răspuns:

Greu gasesti prietenii adevarati mai ales la scoala, nu te astepta sa ii gasesc acolo dar participa in activitati. eu am o prietena care tot la fel este timida si ea s-a bagat in seama cu mine prima data, eu fiind extrovertita mi-a parut bine sa o cunosc si am devenit prietene. desii nu am ajuns la nivelul la care s o numesc prietena adevarata pentru ca niciodata nu poti cunoaste o persoana la acel nivel din punctul meu de vedere. toata lumea e cu "2 fete" daca nu le convine ceva. lasa timiditatea pana la urma traiesti o singura data, de ce ti ar pasa atat de mult de ce zic altii? sunt sigura ca esti prietenoasa dar trebuie sa socializezi pentru a ti face prietenii prima data.