| Berefaralcool a întrebat:

Salut TPU. Dacă părinții mei nu sunt căsătoriți (dar nici divorțați) sunt teoretic un bastard?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, asa ar fi, doar ca termenul corect si legal de acum este de copil din afara casatoriei.
Copilul din afara casatoriei are exact aceleasi drepturi, fata de ambii parinti, ca si copilul din casatorie.

| cristi202 a răspuns:

Dacă nu îți place cuvintul "bastard", poți folosi termenul "copil din flori".

| mgtow a răspuns:

Daca aplici teoria welcome in america 2 cand isi cauta bastardul pentru a.i oferi mostenirea da

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! De ce sa te numesti asa? Casatoria e doar un titlu pus pe hartie. Nu inseamna ceva.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nici teoretic, nici practic.

| cristimihailov a răspuns:

Cam ai dreptate, e oricum un cuvant jignitor si nu cred ca se mai foloseste in context normal.

| CodrutElian1990 a răspuns:

In prezent, datorita faptului ca multi copii au parinti necasatoriti, rar daca se mai foloseste acest termen. De regula se foloseste pentru copilul al carui tata nu convietuieste cu mama si copilul sau uneori nu este nici macar cunoscut.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Atata timp cat ai fost botezat in religia crestin ortodoxa esti copilul lu Dumnezeu, indiferent de ce ar zice lumea, ca lumea e rea si PROASTA la cap.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Nu se mai foloseste de mult termenul asta!

| 400001365 a răspuns:

Esti mongolez