| Triana a întrebat:

Ma intrebam daca copilul unor parinti divortati se numeste bastard, din moment ce pe wikipedia scrie ca bastard e copilul unor oameni necasatoriti legal. funda ^.^

6 răspunsuri:
| conundrum a răspuns:

Dex va spune ceva?

| Madut a răspuns:

Bastard e cand o femeie ramane insarcinata iar barbatu nu isi recunoaste copilu.

| Dianna21 a răspuns:

Nu, copilul unor parinti divortati nu poate fi considerat bastard. pentru ca, acei parinti au fost casatoriti la inceput pentru un timp, legal.
Un bastard este un copil care nu are parintii casatoriti, si nu au fost casatoriti niciodata, adica un copil din flori, nu dintr-o casnicie.

| Triana explică (pentru Dianna21):

La acelasi lucru m-am gandit si eu, dar am vazut un serial numit 'The Borgia' in care tatal a devenint papa Alexander VI, iar copii s-au autonumit bastarzi intr-o anumita secventa thinking prea multa confuzie

| Dianna21 a răspuns (pentru Triana):

Mda. pai nu stiu. poate asa e in filme na.
dar in realitate, nu prea se foloseste cuvantul "bastard" mai mult doar ca insulta, chiar daca nu e adevarat, unii il folosesc ca insulta.

| bruuu a răspuns:

De ce pe ea o numesti ''curva'' iar pe el un simplu "om", el n-a gresit deloc?