| WizzArd3344 a întrebat:

Salut TPU, de cateva zile nu stiu ce se intampla cu mine. Sunt cu o fata de 4 luni de zile, o iubeam enorm de mult, inca o iubesc, dar dintr-o data, de cateva zile nu stiu, ma simt super rece, nu mai simt nimic pentru nimeni, eu nu vreau sa ma despart de ea, o iubesc si nu vreau sa sufere, stiu ca si ea ma iubeste enorm de mult de aceea nu vreau sa ma despart de ea pentru ca va suferii, si eu, si ea. Tin sa anunt că nu ma racesc fata de ea, avem aceleasi obiceiuri, ne sarutam la fel, radem, glumim, cand vorbesc cu ea sau cand sunt cu ea nu mai am starea asta, sunt momente cand nu vorbesc cu ea, seara ca se culca mai devreme sau etc. Atunci ma iau toate sentimentele astea naspa, nu stiu ce sa zic, e singura persoana din lume care ma iubeste atat de mult. Tin sa mentionez ca nu sunt atras de alta fata, nu imi place de alta fata, as putea sa mi revin? Sa nu mai simt lucrurile astea?

7 răspunsuri:
| mdc98 a răspuns:

Probabil din cauza ca esti atras si de alte femei, atunci e normal sa te racesti fata de ea, si sa nu fie sentimente reale. Poate iti plac alte tipe pe care le vezi. Ea stie lucrul asta?

| WizzArd3344 explică (pentru mdc98):

Nu îmi plac, efectiv nu ma simt atras de alta fata, pur și simplu nu ma simt

| Kamiyashiro a răspuns:

N u! Ha-ha-ha! O problema extrem de comuna la toti oamenii planetei.
E o problema comuna la toate cuplurile. Diferenta este ca unii reusesc sa treaca peste ele, altele nu. Daca stai 20 de ani cu aceeasi persoana nu 4 luni, ajungi sa te plictisesti si sa il privesti ca pe o ruda, un var, o sora, un frate etc.\
Sa iti recomand un articol de la romani celebri?
https://www.andreearaicu.ro/blog/cum-ajunge-inima-sa-nu-mai-simta-nimic/
Nu stiu daca te ajuta.
Ce te ajuta totusi este sa iti dai seama singur.
Cum?
Trebuie sa iti folosesti imaginatia.
Sa te pui in tot fel de alte situatii posibile sau imposibila sa vezi ce simti. de exemplu:
Imagineza-ti lucruri care nu le-ai face ca nu te lasa inima.
Sa te certi, sa te desparti.
Traieste o zi ca si cum ai fi cu altcineva si iubita ta e de domeniul trecutului, ce simti? Noteza ce simti ca poti uita, acesta fiind un execrictiu care te scoate din starea ta normala. Dar nu face asta cand te vezi cu ea, poate intr-o zi cand nu va vedeti. Sau o implici si pe ea in imaginatia ta si povestiti cum va simtiti daca ar fi alte situatii ipotetice.
Sau imagineza-ti ca nu o cunosti pe iubita ta si urmeaza sa faceti cunostiinta la o petrecere sau intamplator pe starda sau la scoala la o simpla discutie. Sau ca o cunosti din nou. Faceti din nou cunostiinta.
Sentimentele astea naspa te pot lua si din cauza unei presiuni inconstiente de la faptul ca ea te iubeste enorm si tu crezi asta. Daca ajungi sa crezi asta o poti identifica gresit cu mama ta care te iubeste si ea enorm si vrei cumva sa fii independent la varsta ta de mama, nu ai nevoie de o alta mama.
Atunci trebuie sa te pui de la egal la egal sa inveti sa iubesti. Nu stii sa iubesti si sa accepti iubirea altei persoane. E un proces care dureaza si se invata.
Deci e posibil ca sa treaca de la sine in urmatoarele 2 luni. Si sa simti ca chiar tii la persoana asta dar nu asa cum te asteptai tu.
Probabil ai asteptari de la ea sau ea de la tine si asteptarile astea cand se combina rezulta ca ea te iubeste enorm si tu nu simti nimic. Pare genul de relatie cu mama, in care nu iti mai pasa de mama ca ea oricum te iubeste si iti vezi de ale tale.
Deci pana la urma cea mai buna analiza o faci tu tie. Nici un sfat nu stie exact ce sa iti spuna decat sfatul care il gasesti singur.
Analiza unei relatii e destul de complexa si nu trebuie tartata superficial, deoarece uneori regretam foarte mult ca ne-am pripit sau am pierdut ceva foarte bun ce aveam.
O relatie o poti duce pana la capat si se destrama cand nu mai are nimeni de invatat de la celalalt, sau nimeni nu mai are ce iubi la celalalt. Tine si de echilibru. E extrem de complex ce ceri sa afli, deoarece iubirea e complexa si simpla in acelasi timp.
Simplitatea ubirii este data de faptul ca ce astepti tu de la ea, ea va astepta de la tine dupa un timp si invers. E ca si cum sadesti o samanta si ea creste in celalalt.
Poate te comporti asa ca ea asa asteapta de la tine. Poate ea are o frica mai mare ca a ta si tu ai cedat acelei frici. Daca ai iubit-o candva si acum nu mai o simti este ca abia dupa ce te desparti de ea iti vei regasi acea iubire din nou, si devine un du-te vino, un hai sa ne impacam iar. Sau nu, poate doar atat a fost si gata!
Ca sa descoperi totul singur exista o singura regula: fii foarte sincer cu tine, tu cu tine! Si vorbeste cu tine, intreaba-te, aminteste-ti. Ca sa nu te complici prea mult, poate e lipsa unor activitati facute impreuna complementare relatiei. Adica descoperiti mai multe activitati de a face lucruri impreuna pentru a va cunoaste mai bine. In 4 luni nu cunosti un om, decat aparent. trebuie sa explorezi bine o persoana penntru a o cunoste cu adevarat in multe multe activitati, Abia apoi iti dai seama de toata alchimia cat de mult va si potriviti. Iubire cu forta nu s epoate, trebuie sa existe potrivire pe termen lung, altfel oricum va despartiti, daca nu azi, peste 10 ani.

| Kamiyashiro a răspuns:

Asa, am aflat ca se numeste amorțire emoțională sau Feeling flat.
https://www.thriveglobal.ro/......motionala/
Solutia este in articol.

| LisaEmma a răspuns:

Cum ai scris și tu, nu este pentru că ești atras de o altă fată sau alte cauze similare.
Poate te simți ușor vinovat pentru că ai vrea să simți tot timpul cât de mult o iubești, și știi că o iubești, dar ai început să te simți rece în raport cu tot, în momentele în care rămâi singur(dar nu față de cineva separat, sau față de ea). Totodată  ai scris că încă faci același gesturi cu prietena ta  ("ne sărutăm la fel, râdem, glumim [.]), si ai afirmat că și ea te iubește. Așadar, nu-i greșești cu nimic, si nici nu se pune vorba de despărtire, pentru ca in timpul petrecut impreuna ambii va simtiti bine si, prin urmare, este o relatie benefica, ci nu nociva.
Separat vorbind, doar despre tine, sentimentele pe care le simți sunt generate de ceva. Probabil că presupui, stii sau nu știi, din ce cauză.
Răspunzând întrebării tale, cred că ar fi potrivit sa nu pui presiune pe tine, sau mai stiu eu ce... vinovatie sau altele. Stii vorba aia, "dă-i timpului timp". Rabdarea si blandetea aduc vindecare. Cred ca e important, prin incercarile vietii, sa nu ne pierdem pe noi insine. totul va fi bine

| WizzArd3344 explică (pentru LisaEmma):

Pai cred ca știu de când a început, într o seara am visat o fata din școală, și nu-mi doresc sa ma pun cu ea pentru ca. 1. Am deja iubita și 2. Nu pot fii niciodată împreună cu o asa fata. După a mai apărut în câteva vise, iar apoi i-am dat Block peste tot, dar țin sa menționez ca după toate astea, nu ma simt atras de ea (de cealaltă fata, nu iubita mea), cu iubita mea nu am probleme când sunt cu ea, ne sarutam, radem, glumim, ne tachinam, însă îmi apar tot felul de gânduri, mai ales noaptea și când nu sunt cu ea, as putea sa mi revin în timp? Va rog

| WizzArd3344 explică (pentru WizzArd3344):

Dar în același timp când sunt cu iubita mea nu simt acele sentimente pe care le simt fără ea, o sărut, ma joc cu ea