| PainMax1985 a întrebat:

De ce ajung barbatii si femeile aflati intr-o relatie sa se culce in paturi diferite? De ce componenta sexuala este lasata deoparte cu timpul intr-o relatie? Care sunt motivele pentru care se ajunge la zero relatii sexuale in cuplu? chiar nu mai vor femeile sa faca sex dupa mai multi ani? Sau barbatii sunt de vina?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Pentru că deseori, în timp, acea scânteie, numită "pasiune", se stinge şi dacă nu ştim sau nu putem s-o reaprindem, se stinge de tot. Interesul îşi pierde din intensitate. Iar odată dispărută atracţia sexuală, rămâne un fel de prietenie, iubire frăţească, afecţiune, amiciţie...şi asta în cazurile fericite, în care cei doi nu încep să-şi reverse frustrările unul asupra celuilalt, învinovăţindu-se reciproc pentru stingerea acelei scântei, pentru răpirea minunatului amalgam de sentimente şi stări, pe care i le oferea îndrăgostirea...

Şi nu e vorba că femeile nu vor să facă sex (majoritatea adoră sexul), dar parcă nu-ţi vine să faci sex cu cineva de care nu te (mai) simţi atras, nu-i aşa?
La fel e şi în cazul bărbaţilor (deşi de obicei sunt ceva mai puţin pretenţioşi).

Pe scurt: Monotonia is a bi*ch.

5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Poate femeia nu mai este atrasa fizic de barbat, poate barbatul nu este atrasa de femeie, poate barbatul nu poate ajunge la erectie, poate femeia nu se poate excita, sunt multe posibilitati, plus ce a zis si Birlik65

| ywar a răspuns:

Numai cand esti intr-o relatie? eu am patit asta cat am fost casatorit. Ea dormea in dormitor, eu in sufragerie. De ce intrebi tu si e legitima. Daca femeia nu se simte bine in momentele intime o sa ezite sa doarma cu prietenul/barbatul ei. E foarte greu sa explici asta pentru ca depinde de fiecare cuplu. De ce nu mai vor oamenii sa munceasca sa isi tina vie relatia? e f simplu - se complac in situatia asta si e greu sa iasa din ea pentru ca au copii, au obligatii etc.

| WeAreSmart a răspuns:

Pentru ca nu se iubesc, dragostea dintre ei e o iluzie, daca s-ar iubi cu adevarat unul pe altul, nici nu s-ar uita in alta parte, dragostea sufleteasca e mai puternica decat cea sexuala

| Birlik65 a răspuns:

Din cauza monotoniei, obisnuintei...intervine plictiseala sad

| nadirini a răspuns:

Buna ziua sunt fata din cluj stie cineva daca gelozia se poate trata? am un prieten de 7 ani suntem ampreuna, de o varsta suntem eu 30 el 32.Cand plecaca de acasa la servici sau la tara ma anchide in casa.Dar cand ies sa imi vizitez familia sau cand merg la cumparaturi vrea sa las deschis telefonul. imi zice sa stau cu telefonul deschis, sa nu mai vorbesc cu barbati.Mentionez ca baiatul are studi si lura in minister.CE SA FAC?