| Maopiscopulesculeandra a întrebat:

De o saptamana am vorbit cu cativa prieteni sa inchiriem undeva sa jucam fotbal.Am fost joi sa inchiriem pentru vineri.Eu joi mi-am comandat ceva de pe net, le-am spus si la parinti ca vreau sa-mi comand lucrul respectiv si nu mi-au zis nimic..am crezut ca e totul in regula.Vineri mi-a venit coletul si tata imi spune PAI TI-AM DAT VOIE? Si dupa nu m-a mai lasat sa ies din casa.Coletul a fost platit din banii mei pe care i-am strans.Si dupa i-am spus ca la 8 ma duc la fotbal, ca am inchiriat, iar el a spus ca nu il intereseaza.Pe la ora 6 au inceput toti sa ma sune si sa imi trimita mesaje daca mai vin la fotbal si eu nu le-am raspuns pentru ca nu stiam ce sa le spun.Imi puteti da cateva sfaturi despre cum ar trebui sa procedez cu prietenii pe care i-am dezamagit si cu tata? Prietenii mei si acum ma suna in continu.Mentionez ca am 16 ani.
Multumesc!

Răspuns Apreciat de Editori
| AFR81 a răspuns:

Trebuia sa le spui parintilor, insa nu e, dupa parerea mea, un lucru atat de grav incat sa te pedepseasca. Tatal tau a exagerat putin.
Prietenilor, spune-le si tu, daca ti-e rusine, ca te-ai simtit foarte rau.

2 răspunsuri:
| idontgiveafuck2344 a răspuns:

Daca prietenii tai chiar iti sunt prieteni o sa te inteleaga, iar tatal tau o sa isi revina, doar lasa-l sa se calmeze, si data viitoare asteapta un raspund din partea lor pana sa faci ceva.

| Pisica18a a răspuns:

In primul rand trebuia sa le spui parintilor pana primeai un raspuns clar chiar daca era o comanda pe banii tai.
In acest caz ar trebui sa le spui prietenilor tai adevarul si sa iti ceri iertare de la tatal tau, sa ii vorbesti frumos, poate o sa iti dea voie sa iesi!

| xKoko22 a răspuns (pentru Pisica18a):

Eu consider ca in situatia de fata, doar tatal a gresit. Poti sa imi raspunzi cu 'Parintele trebuie mereu respectat', dar tot nu imi voi schimba parerea legat de situatie. Daca parintele greseste, am tot dreptul sa nu ii mai ofer respect o perioada.