| mgtow a întrebat:

Sunt intr-o situatie ciudata. Acasa vin numai la sfarsit de saptamana pentru ca stau cu taica-miu si prietena lui. Platesc 200€ pe luna, vine tot inclus, de la chirie pana la mancare (doar mancarea pentru camion mi-o platesc eu, sa ma tina o saptamana pana vin iar acasa). Maica-mea mi-a zis ca nu e normal ca taica-miu sa-mi ceara banii aia 200€ pentru ca stau cu el si ar trebui sa ma considere ca pe fiul lui. Eu inteleg ca are damblalele lui cu banii si asa mai departe, dar prietena lui nu prea gateste, doar dupa masa nimerim toti sa mancam, sunt asa mai distanti nu le pasa de mine deloc, ii simt reci. M-am gandit ca in 1-2 ani sa imi caut chirie si sa ma mut singur asa nu mai stau cu gandul ca sunt o belea intre ei. Voua vi se pare normal ca un tata sa-i zica lui fisu sa dea bani de chirie si putin acolo pentru mancare pentru ca prietena lui e o straina si trebuie sa contribui cu o mica suma? Ma deranjeaza si faptul ca nu pot face ce vreau in camera mea, de ex sa pun un poster, nu am voie si daca vreau sa imi cumpar ceva, din nou, nu am voie. Eu dau bani de chirie si nu am voie, sunt ca la puscarie laughing. De dragul tipei, cica, dar nu i-am zis nimic ca sa nu se certe cu ea. Alta varianta- ma gandeam sa o bag la munca pe maica-mea la firma unde lucrez eu pe TIR si sa lucreze pe stivuitor - sa ma mut in chirie cu ea, asa stiu ca face de mancare tot timpul si nu am treaba cu ea, are si ea ea are ofurile ei, numai ca mama e mama, ii pasa de mine, e diferita. Cert e ca in momentul cand ma voi muta singur voi avea mai multe cheltuieli. Sa raspunda pers. +18 preferabil de la 29 in sus pentru ca au mai multa vechime in viata. Care din variante sant bune? Sa ma mut singur, sau cu maicamea dar asa stiu ca nu ma chinui cu mancarea?

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Bai pisoi ...ma faci sa rad, cati ani ai tu de esti dezamagit de femei? Pai sa-ti spun eu tata -toate sunt niste jigodii. Acum scriu in reviste feministe articole -10 metode sa-ti inseli sotul sa nu te afle. Daca ar auzi Ceusescu s-ar scula din pamant si le-ar impusca pe toate. Cica - Barbatii sunt porci si inseala, noi de ce sa nu avem dreptul? Pai ma omule, e clar ca vor sa fie scroafe si vorbind de drepturi inseamna ca vor sa faca si lege sa fie legala babardeala lor cu tot cartierul. Daca le zici ceva cica esti misogin. Ok, nu m-am nascut asa, n-a fost visul vietii mele sa devin misogin, nici nu am luptat eu sa ajung asa ingretosat. Ai dreptate, daca poti trai singur ( cand eram eu tanar nici nu prea era la moda ), da-le in ma-sa de javre. Un mare scriitor a zis -Femeile nu sunt ale barbatilor care le iubesc ci a celor care profita de ele.

27 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mi se pare perfect normal sa comntribui cu bani in casa, iar 200 euro pe luna este o suma foarte mica, pentru mancat, spalat, si platit chiria, apa, electricitatea.
cee ce tis e intampla tie se intampla in occident cu toti copii!
Ei platesc cota parte in casa pentru chirie, mancare, energie eletrica, gaz si ce mai este necesar.
Deci, tatal tau este un om corect, cand erai compil te-a intretinut, dar acum fiind mare, cu salariu, este nromal sa participi la cheltuielile casei.
Nu uita, 200 euro este o suma foarte mica pentru cat il costa pe el intretienrea ta lunara acolo.
Sfatul meu este sa te muti singur, maia es daca nu vrei sa ramai burlac pe viata.
mama ta se pare ca este un control freak si nu mi se pare o idee buna sa o ai in carca toata viata. Esti ditamai barbatul si daca vrei viata personala, atunci inchiriza-ti casa singur!

| Fatamuntilor a răspuns:

Mi-a placut asta,, cu vechime in viata''' rolling on the floor
Naspa situatia ta! 200 de euro este o pensie pe care multi batrani trebuie sa se descurce o luna intreaga cu toate cheltuiele
E normal sa mai dai bani de mancare, dar nu cred vreun parinte va cere si pentru intretinere.
Nu crezi ca tipa aia il manipuleaza pe tatal tau?
Stiu ca incanta mutatul singur,, dar nu mai bine ai gasi pe cineva, un coleg cu care sa-ti imparti cheltuielele?
Mama ar veni sa gateasca periodic.

| mgtow explică (pentru Fatamuntilor):

Asa zicea maicamea ca il manevreaza oricum pe mine nu ma intereseaza ce manipulari ii face, o cam merita la cate i-a facut lu maicamea. Peste 2 ani aduc pe unu ca sa-l fac sofer si o sa stea cu mine impartim cheltuiala nu-i bai dar trebuie sa faca scoala de soferi pentru camion prima data.

Cert e ca daca nu era tipa asta acum eu nu ma aflam in Spania muncind in domeniul meu de camioner. Maicamea zice ca vezi doamne sa nu ma fi adus ca sa aportez acolo ceva bani sa-i mai scot din belele, are si ea datorii la stat cam aspre chiar daca zic ca 200€ e nimic ce aportez le arat eu mai incolo cand plec

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Numai copiii pot sa-ti dea sfaturi. In ecuatie sunt multe care le stii numai tu. Daca maica-ta gaseste si ea pe unu, isi reface viata etc? Poate simti nevoia sa aduci tu o gagica acasa intr-o zi si nu stii cum iese, femeile sunt femei indiferent ca-s mame sau iubite, se mai impung. Depinde de cum e spatiul locativ... de ex daca e casa si poti intra separat e una, daca intrati pe aceeasi usa e alta. Este o vorba - Eu incui, eu descui. E drept ca de 200 de E nu prea beneficiezi tu numai la sfarsit de sapt. Si mai trebuie sa dai si socoteala cum iti asezi pantalonii. Daca vrei sa aduci o fata acasa nu prea vor fi incantate sa nu fii tu singur stapan pe cheile casei. Nu stiu, depinde ce planuri de viitor ai dar daca esti tanar si tragi de covrig nu prea te vad insurat degraba mai ales cu vremurile astea. Asta am muncit si eu dar am stat singur, pana mi s-a pus pata pe una, nu stii cand se intampla.

| mgtow explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Oricum eu am o idee bagata in cap sa nu ma casatoresc niciodata, prefer sa raman sofer profesionist toata viata. O familie inseamna renuntarea la meseria asta sau sa imi gasesc ceva pe bascula si sa vin seara salariu putin mai mic si acum nu imi convine. Poate la 40 - 45 de ani caut ceva pe langa casa

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru mgtow):

Gaseste o fata isteata si fa-o tirista cum lucreaza strainii in pereche pe camion. E greu sa stai fara un suflet langa tine, desi trebuie recunoscut ca uneori e greu si in 2. Tu faci planuri dar nu stiu daca stii bine cum merge viata asta - ca o curva. Cu cat trece timpul gasesti mai greu pereche, si tu esti mult schimbat si prea selectiv si n-o sa-t placa mai nici una, mai ales ca multe is refuzate de altii la CTC din o gramada de motive, intelegi tu. Si nu ai garantii ca te tii de cuvant -poti intalni maine una care iti suceste mintile si nici nu mai recunosti ce mi-ai spus tu cu 40-45 nici daca iti arat scris. Dar - Dac-ar sti omul dinainte e pateste...

| mgtow explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Vezi doamne cica Dumnezeu ne stie planu la fiecare dar sa fim seriosi ce rost are sa ma complic? Decat sa fiu inselat si luat de fraier mai bine singur + traind singur scad sansele de a trai o perioada indelungata. Macar 60 de ani sa prind viu si apoi ce o fi o fi... numai la pat sa nu ajung, femeile m-au dezamagit total

| mgtow explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Jos palaria, ai Facebook sa tinem legatura? Am 25 si stiu ca sant panarame le-am vazut eu mai ales astea din occident laughing refugiatii le da tratamentele necesare

| justanotheralien a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Imi place ca ai cunoscut niste femei la viata ta si pretinzi ca stii cum sunt toate.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru justanotheralien):

Nu stiu cu cine vorbesti dar iti dau un sfat -Studiaza putina psihologie.

| justanotheralien a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Clar...

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru justanotheralien):

E ok, as fi bucuros sa stiu si cine vorbeste cu mine.

| justanotheralien a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Justanotheralien vorbeste.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru justanotheralien):

Justanotheralien = 0 barat. Am un vierme pe care il cheama asa.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

O discutie intre burlaci, interesant! Si tu esti dezamagit de femei?
Acum inteleg de ce ti -ai luat funda, e tipic multor de aici.Cu toate ca cred ca nu pre esti interesat de funde.
Napoleon zicea ca,,Toate femeile sunt niste,, usoare'', cu exceptia mamei si a surorii, dar si ele sunt femei '''
Iti dai seama ca aceste remarci loveste in orgoliul oricarei femei oricat de nenorocita ar fi.
Sunt femei care isi inseala sotii care isi neglijeaza sau mai rau isi omoara /parasec copilul
, dar sunt si femei care fac cinste sexului ei!
DEPINDE de educatia primita acasa!

| justanotheralien a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

O poveste interesanta.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Da suparat pe femei mai esti bre. Daca erai italian te mai intelegeam. Am intalnit o gramada de suparati care au ramas fara casa si altele din cauza multor nenorocite.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru UnBroken2016):

Nu doar din cauza nenorocitelor, asa e legea la ei. Sa nu uitam ca nu am laudat in nici un caz barbatii. Statisica italiana raporteaza in ultimii 10 ani 18 000 de omicide din motive amoroase. In anul in curs pana la data curenta cca 1800. Clar-barbatii sunt niste mari si nenorociti de criminali. Dar asta naste o intrebare - De ce cruciulita mami lor de nenorociti le-au omorat pe femeile alea? Au ars ele cumva lasagna in cuptor? Asa ca fa bine si citeste psihologie cum sunt construiti barbatii si femeile, care sunt mecanismele dupa care functioneaza. In romani este o vorba -Femeia te inalta femeia te coboara. Daca de mii de ani asta ramane valabil inseamna ca ceva ceva o fi...Eu am intrebat niste mosnegi in spital cum sunt femeile italiene si toti au spus ca sunt niste brute. De ce trebuie sa intrebi un batran? Pentru ca nu mai judeca cu capul stremeleagului, judeca rational si cu experienta. Daca ai citit mai sus am spus -Nici un barbat nu se naste suparat pe vreo femeie, enigma e ca ceva se intampla laughing

| FerLin a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Vad ca nu sunt singurul care a ajuns la cocluziile astea...

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru FerLin):

Fiecare dupa experientele pe are le-a avut ...si nu numai, eu am citit si un camion de carti.

| FerLin a răspuns (pentru justanotheralien):

Ai vazut tu barbat sa vorbeasca apreciativ la adresa femeilor in afara celor care nu stiu cum sa mai linguseasca in stanga si in dreapta, poate-poate impresioneaza pe vreouna si se culca si cu el? Oricum razboiul intre sexe o sa fie pana la sfarsitul lumii si nimeni nu e demn de apreciere sau dispret doar pentru ca barbat sau femeie. Suntem toti oameni, cu defecte. Diferenta dintre barbati si femei o fac doar stereotipurile din capul nostru si comformismele de genul "femeile sunt asa deci trebuie sa fiu si eu asa sau macar sa par asa" si la fel si in cazul barbatilor. Nu are rost sa mai aratam toti unul cu degetul spre celalalt, nimeni nu e sfant. Fiecare are bordelul lui in care se prostitueaza social... daca-mi permiti metafora.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru mgtow):

Bai pisoi ...ma faci sa rad, cati ani ai tu de esti dezamagit de femei? Pai sa-ti spun eu tata -toate sunt niste jigodii. Acum scriu in reviste feministe articole -10 metode sa-ti inseli sotul sa nu te afle. Daca ar auzi Ceusescu s-ar scula din pamant si le-ar impusca pe toate. Cica - Barbatii sunt porci si inseala, noi de ce sa nu avem dreptul? Pai ma omule, e clar ca vor sa fie scroafe si vorbind de drepturi inseamna ca vor sa faca si lege sa fie legala babardeala lor cu tot cartierul. Daca le zici ceva cica esti misogin. Ok, nu m-am nascut asa, n-a fost visul vietii mele sa devin misogin, nici nu am luptat eu sa ajung asa ingretosat. Ai dreptate, daca poti trai singur ( cand eram eu tanar nici nu prea era la moda ), da-le in ma-sa de javre. Un mare scriitor a zis -Femeile nu sunt ale barbatilor care le iubesc ci a celor care profita de ele.

| pufulescu a răspuns:

Mai stai sa intrebi? Muta-te singur oricat ar costa, vii acasa si faci ce vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU e normal ca un tata sa ceara bani de chirie fiului.E impotriva bunului simt. Si ca sa fii linistit, muta-te in alta parte, faci ce vrei si tu esti stapanul acolo.Dai un ban dar te odihnesti linistit, fara ca cineva sa iti tina contul. Daca reusesti sa o angajezi pe maica-ta, mutati-va amandoi dar nu ca gasesti tu mancare intotdeauan si ea vine obosita de la mun ca si va ajutati reciproc. ntelegi tu acum de ce ti-am zis odta sa te insori? Papusa aia de 8000 de euro nu stie sa faca mancare.mai bine platesti mai putin pe una vie, sa gaesti curatenie si mancare facuta. laughing

| mgtow explică (pentru anonim_4396):

laughing banditule - am de gand sa ajut pe unu sa vina la firma sa fie sofer pentru ca si eu am fost ajutat la randu meu. Impartim cheltuielile la jumate dar dupa vreo 2 ani sau 1 an juma m-am mutat, ca sa pot face o casnicie fericita cu o tinerica din Germania, o cer la comanda

| Nitunitu a răspuns:

Tatal tau a ales sa isi refaca viata. Daca te muti singur ii cam frangi inima mamei tale care oricum e singura. Muta-te cu mama ta cel mai bine dupa parerea mea, ea are nevoie multa de tine si ar avea grija de tine. Daca tatal tau a ales o alta femeie in locul familiei lui si a creat un dezechilibru mare tu te poti uni cu mama ta si sa mai intorci putin balanta in favoarea familiei...

| Neoriginalitate a răspuns:

Asta e o decizie greu de luat, dar de sfatuiesc sa nu ne intrebi pe noi, caci nu stim toti factorii tai psihologici care te indruma sa faci un lucru. Asta doar tu o poti stii. Cred ca e mai bine singur, mai ales daca iti vei gasi o prietena. Daca vrei poti merge la mama ta acasa sa mananci si dupa aia mergi la tine. Dar cu tatal tau nu cred ca e de stat...

| AdyNeagu a răspuns:

Nu te mai chinui așa. Dupa părerea mea eu zic sa te muti cat mai repede de acolo deoarece un tată nu i-ar cere bani fiului.în plus tu stai mai mult plecat...Cel mai bine si cel mai bine e sa te duci lângă persoana care ti-a dat viata si ei nu trebuie să îi plătești chirie... Sper ca ți-am fost de ajutor