| QWERTY55 a întrebat:

Deci eu nu suport sa vad oameni ca se distreaza. Ma calca pe nervi si ma irita.E ciudat acest lucru? Dar faptul ca nu gasesc nimic interesant la a trai viata. Toata viata eu o vad ca pe o suferinta sau ca pe un lucru rau ce se poate intampla cuiva. Mereu am crezut ca cei care se sinucid sunt cu adevarat oameni pentru ca au avut curajul sa zica " eu nu vreau sa fac parte din mizeria asta de lume". Also, eu rad destul de rar. Pentru ca mi se pare ca de fiecare data cand rad sau ma relaxez, urmeaza sa se intample ceva rau. Si m-am convins de multe ori de asta. Motiv pentru care incerc sa rad si sa ma distrez cat mai rar. Eu sunt extrem de serios si foarte rar conversez cu cineva. Si+ de asta, la mine o conversatie =interviu. Cine e in fata mea pune intrebari si eu raspund.ATAT. Ma irita multe lucruri. Vad mereu doar partea negativa a lucrurilor. N-am nicio pasiune si nici timp de una. Toata viata mea inseamna mers la munca/facultate, mancat si dormit. Eu chiar nu vad nimic interesant la a trai. E plictisitor.Also, eu nu ma uit in ochii oamenilor atunci cand ei vorbesc cu mine (eu nu initiez o conversatie, mi-e prea teama si oricum niciodata nu stiu ce sa zic).Am o parere extrem de proasta despre mine desi sunt printre primii la facultate si printre cei 3 din 200 de la facultate care muncesc in domeniu. Uneori ma consolez si zic "wow am ajuns departe" si imediat dupa " la ce bun daca n-o sa am vreodata nici prieteni nici familie?" si dupa incep sa ma urasc si mai tare.Prieteni am avut doar 4-5 in 20 de ani si doar pentru ca au venit ei la mine sa ne imprietenim. Eu nu am facut primul pas niciodata.De iubita nici nu se pune problema.Nici macar de o imbratisare prieteneasca de la o fata. Fara sa mai vorbim de primul sarut. Urasc profund oamenii si caracterul lor infect. Toti meritam sa ardem in iad.E ceva normal din ceea ce am scris mai sus? Cum as putea sa rezolv macar una sau cateva din problemele astea? Ca sa le rezolv pe toate sigur n-am sanse.Mersi mult. :/ A si urasc si sa vad cupluri pe strada. Asta urasc cel mai MULT dintre tot. Daca vad 2 oameni ca se tin de mana e suficient ca sa-mi distruga ziua si sa ma faca sa ma urasc mai mult.

Răspuns Câştigător
| DiXy452 a răspuns:

In primul rand,scuze nu ti-am citit toata intrebarea dar mi-am dat seamaca ca esti un "introvert",ca mine. Asa ca pot sa iti spun ca nu trebuie neaparat sa te simti naspa ca cineva se distreaza mai mult ca tine sau ceva de genul. Daca nu iti plac anumiti oameni,eliminai din viata ta. Neplaceriile astea permanente chiar ajung sa te distruga fizic si mental,si asta e un subiect pe care putem sa vorbim pana ne facem amandoi o rezervare la azilul de batrani. Dar prin experientele pe care le-am trait si eu in situatii asemanatoare, iti pot zice ca este cel mai bine sa fi pe interesul tau. Sa faci ce vrei tu sa faci, sa fi o versiunea mai buna a ta in fiecare zi. Spre exemplu eu vreau sa stiu psihologie, bun, iau citestec 10 pagini astazi, ma simt mai bine pentru ca stiu ca sunt o versiunea mai buna, asa vreau sa fac progress in fiecare zi. Ce altceva? Vreau sa mai slabesc. Bun, deschid netul, stau 3h ma documentez despre slabit si cum reactioneaza organismul, mai citesc 10 pagini, ma simt si mai bine. A doua zi, inca 3h la slabit, stiu acum cum reactioneaza organismul, caut diete sau mi-o fac eu pe a mea, citesc 10 pagini si sunt deja o varianta mult mult mai buna. Urmatoarea zi, 10 pagini, bat un drum cumpar dieta, ajung acasa fac si 5 flotari acolo sa ma ajute la slabit si tot asa. Asta e doar un exemplu. La un moment dat o sa fi dependent de progres,o sa vezi cum pui mai multa munca si cum progresul crese zilnic si natural o sa mergi altfel,vorbesti altfel,incat oamenii o sa se intrebe "Doamne cum reuseste omul asta?!". Tot ce trebuie sa stii ce vrei,si sa o faci,fara intrerupere. Sa elimini tot ce e negativ, sa imi pui castiile in urechi, sa dai muzica aia la maxim, si sa iti vezi de drumul tau.
Sper ca te-am ajutat, si succes! Funda?

| QWERTY55 explică (pentru DiXy452):

Funda? Garantat 100%. Mersi de ajutor.

| DiXy452 a răspuns (pentru QWERTY55):

Fara probleme, da-mi mesaj daca o sai nevoie de ajutor moral, nu este usor.

42 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Traieste singur ca e mai bine asa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este și acesta un mod de a trăi, de a concepe existența, un destin.
Ai reușit să descrii bine o tipologie. Acum tot ceea ce povestești aici s-a dezvoltat nu într-o zi ci este o consolidare în ani și ani.
Să constați că ceva în această construcție e greșit, este un început.
De exemplu ce am făcut eu când eram student. Eram tocilar rău de tot, nu de învățat pe de rost, ci pentru că îmi plăcea ceea ce învățam. Timid de mama focului.
Ce am găsit printre altele ca să compensez. Am hotărât să mă ocup ca voluntar de organizarea excursiilor studențești. Astfel sâmbăta - dumineca ieșeam din carapace și eram om liber, apoi nu plăteam eu excursia mea, ci o plătea grupul de 10- 15.
În ce oraș esti? Te pot îndruma ce să faci.

| anonimg a răspuns:

Nu stau la prea multe discuții.
Mâine este sâmbătă.
În seara asta cauți adresa Bisericii Adventiste din localitatea ta, și mâine la ora 9:00 de dimineață să fi deja prezent în ea.

| QWERTY55 explică (pentru anonimg):

Dar nu sunt adventist. Sunt ortodox. Si de ce?

| anonimg a răspuns (pentru QWERTY55):

Nu trebuie să fi adventist ca să poți intra într-o biserică adventistă. Nici nu te-am întrebat de religie sau confesiune. Tu mergi acolo unde ți-am spus, că o să-ți fie bine.

| Holiday a răspuns:

Pe la un psiholog, ai trecut? E cam singurul care ti-ar putea scoate macar partial tampeniile din cap.

| QWERTY55 explică (pentru Holiday):

Nu,n-am trecut. Si de ce sunt tampenii? E ce cred eu.

| Holiday a răspuns (pentru QWERTY55):

Tampenie e sa urasti pe altii pentru ca tu nu ai ce au ei, sau ca pur si simplu nu-ti place tie ce/cum fac ei.

| bustamante a răspuns (pentru Holiday):

Ar trebui sa iei in considerare psihologul.

Ca fapt divers, de ce nu nu incepi sa faci asa?: Hai ma sa imi dau o sansa sa fac asta. Daca altii mai prosti de cat mine pot inseamna ca pot si eu. Ca sa intelegi pe scur limita este cerul. Este un lucru minunat ca esti printre primii 3 la facutate asta inseamna ca muncesti foarte mult. Ce ar fi sa iti gasesti o stutenta, nu cred ca vrei sa incepi cu femei la menopauza.
Distractia poate fi de mai multe feluri si anume singur, eu de exemplu ma relaxez intotdeauna la pc. Cand merg la nunti sa filmez ma distrez silentios. Dar sunt impacat cu mine. SAU poate fi si in grupuri la o samanta, bere, mancare. Depinde de ce fel de cerc de persoane vrei sa dai/ sa iti faci. Cu cat mai inalt in societate cu atat vei reusii mai usor sa faci orice.
Distreaza-te, altfel vei ramane asa cu posibilitatea de a deveni nebun cu functie. Iti vei lua nervii pe oricine din nimic si vei fi judecat aspru pentru cum te comporti. Eu unul personal prefer un om prost pe care sa il pot controla, nu conteaza ce stie sa faca il invat eu ajunge sa respire si sa zambeasca.
SUFERINTA este un lucru normal mai ales ca cei care ne conduc si detin anumite functii vor ca noi sa traim asa. Intotdeauna va depinde de tine cat sa suferi sau nu. Nu exista o cale usoara, o scurtatura. Trebuie sa faci intotdeauna ce iti place.
Daca iti place sa alergi/ ALEARGA.
Daca iti place sa pedalezi/ PEDALEAZA!
Fa intotdeauna un sport si nu fi ca mine lenes asta te va ajuta sa fi in forma si sa te simti minunat. Daca esti in perioada de studentie si provi dintr-o familie mai modesta, rabda, nu ai incotro. Fa-ti prieteni mai bogati decat tine. Foloseste-ti inteligenta ca un atu nu ca un prost cu bani. Incearca sa nu iti pui toata increderea in cine consiteri ca iti este prieten. Cu cat iti rezervi increderea pentru tine cu atat vei fi mai putin dezamagit la sfarsit. Eu unul acord tuturor persoanelor sanse egale. Iar cand acel cineva greseste ii spun daca consideri ca eu sunt prost, inseamna ca ti-am oferit prea multa incredere. Usor, usor pleaca singur/a.

SUICIDUL este un act de curaj extrem care duce la pierderea definitiva a acelei persoane. Ca fapt divers nu doar se poate pierde o linie importanta de sange, oameni, posibili oameni importanti. Acum daca te tine succes! Au fost cativa care au avut acest curaj datorita banilor. Tu nu ai probleme legate de bani ai probleme cu tine. Daca vrei sa fi nazist te duce in zona aceea. Viata/moarte temporar. Eu iti recomand sa te lupti cu viata nu sa ti-o iei. Nu ti-ai dat tu viata si pana la o anumita varsta nu tu te-ai chinuit sa traiesti. Cand un copil ramane fara mama este orfan, cand o mama ramane fara copil nu exista terminologie. Aici ar trebui psihologul.

RASUL este cel mai bun medicament si arma impotriva tututor!
Rasul are multe arii de intelegere si interpretare. Incearca sa iti acorzi un zambet. Incearca sa faci ceva sa te placi pe tine insuti. Nu poti sa te astepti sa te plac eu daca tu nu reactionezi la nimic din ce incerc eu sa fac. Nici eu nu rad foarte des dar asta nu inseamna ca nu rad daca am de ce. Trebuie doar sa gasesc glumita/poanta potrivita ca sa ma faca sa rad. Am un ras contagios, apropo.

MIZERIA DIN LUMEA ASTA o creem noi. EU am atlfel de gandire, daca as avea 100 persoane care sa ma asculte crede-ma ca as schimba multe. Am nevoie de aceste persoane doar de incredere si sa strangem finante sa traim nelimitat fara grija zilei de maine, in binele comun cu simtul de respect si acord comun.

Daca esti convis ca nu este bine sa razi sau sa te relaxezi incearca sa nu dormi DELOC o luna de zile sa vezi daca rezisti. Omule toate fac parte din viata. Eu am devenit imun. Se intampla, accept situatia si incep sa repar daca pot, daca nu trec peste. Ai nevoie pentru sanatatea ta mintala de fiecare lucru in parte in cantitatile necesare. Vinul spre exemplu este sanatate curata daca bei 120-250 ml pe zi la fiecare masa copioasa. Sfat intotdeauna cand servesti masa si cineva incearca sa te deranjeze impune-te si explica ca nu poti fi disponibil. Masa este cel mai important lucru de care ai nevoie ca sa poti fi apt pentru orice chiar sa faci si caca.
In completare nu incerca sa te distrezi cat mai mult sau mai putin pentru ca in final ceea ce cauti si iti doresti se va indeplini, vei fi marginalizat si pus la colt fara ca tu sa iti dai seama. I-ati distractiile si relaxariile sa vina de la sine. Nu exita posibilitatea sa fi intr-un camin cu studenti si sa nu poti bea o bere asa degeaba.

SERIOZITATEA este un lucru foarte bun care te va duce pe culmile succesului. Eu spun asa: UN OM VALOREAZA CAT CUVANTUL SAU. De aceea trebuie folosita responsabil. Nu trebuie sa incepi tu toate conversatiile dar pe cele care te macina ar trebui sa le spui.
Exemplu daca tu nu scriai acest articol eu nu stiam ca tu ai nevoie de sfaturi. Plus ca eu nu dau sfaturi doar pentru ca am auzit. Iti ofer experienta mea personala + timpul meu. Incearca sa fi acolo unde consideri ca meriti sa fi, incearca sa tintesti cat mai sus te ve-i apropria acolo cel putin. Incearca sa faci exercitii mintale, gandeste-te la orice alege-ti o tinta si fa-o!

Interviu este acela care il acorzi despre tine ca rezumat fata de o alta persoana interesata de cine esti, ce sti sa faci.

Intrebarile este bine de asemenea sa le pui si tu deoarece si tu faci parte din acea conversatie si nu cred ca vrei sa ridici suspiciuni aspura ta. Un om inteligent are intotdeauna dubii si intrebari depre sine si ce il inconjoara.

A nu te uita in ochii oamenilor cand vorbesti cu ei inseamna ca nu ai destul curaj si nu crezi in tine cine esti, nu ai personalitate si nu prezinti incredere. Aici iti recomand o carte despre psihologia oamenilor. Cat despre parte NEGATIVA pe care o vezi tu este doar o alegere de a ta sa o vezi asa. EU spre exemplu fac haz de necaz.

CONSOLAREA este un lucru solitar sinonim cu mila. Tu vrei sa conduci sau sa fi condus?
Aici imi ridica anumite dubii si intrebari despre personalitatea ta.
Pentru ce muncesti atat la facultate sa fi printre primii 3 din 200?
Nu ai nici un scop nu tiai setat un punct, o tinta ce vrei sa faci sa devii?

Cat despre prietena toate la timpul lor iti creezi anturaj si de acolo pleaca totul. Atat timp cat consideri ca este de bun simt ce faci in acel anturaj nu ar trebui sa ia probleme indiferent ce faci. ( fumezi iarba, **** la greu, apligi metoda lui Jimmy de pe Youtube.)
Daca tu te deprimi doar cand vezi un cuplu asteapta sa vezi cand unul, doi, trei copii raman cel putin fata unul din parinti indiferent de natura situatiei/ divort/ accident/ deces. Incearca sa vezi un copil ce a ramas fara mama/tata. Ai sa intelegi cat de frumoasa este viata. Fa-ti o prietena! Nu cred ca esti atat de prost incat sa renunti asa usor. Mai ales pentru ca spui tu '' sunt printre primii 3 din 200'' asta aeste arhiva ta cea mai de pret.
Este normal sa fii singur la varsta ta deoarece ti-ai dedicat tot timpul sa inveti si sa faci ceva bun pentru viitorul tau daca mai ai putina rabdare cu tine 5-6 ani ai sa incepi sa culegi roadele de pe cel mai bun teren posibil.

Ca fapt divers am un prieten MIHAI care la clasa a 5a a vrut sa renunte sa invete doar ca sa isi poata ajuta familia sa nu mai fie certuri. Am stat cu el de vorba si i-am explicat posibilitatile vietii.
Datorita faptului ca m-a ascultat acum v-a termina stiinte politice in SCOTIA este primul dintre toti si nimeni nu poate contesta inteligenta sa. Dupa facultate are posibilitatea de a deveni parlamentar european/ ambasador/ si mai stiu eu ce poate oferii acest domeniu. Deci se poate.

In incheiere, sper sa iti fie de ajutor randurile mele. Stai si analizeaza la tine ce te strica, unde nu reusesti sa iti dai seama intreaba apropriatii/parintii si schimba. Aici pe Pamant nu ne-am nascut/ facut singuri. Tocmai de aceea nu ne putem lua viata sau ura acest dar.

Ce ma ingrijoreaza pe mine cel mai mult este ca atunci cand o sa mor nu voi mai fi capabil sa simt, misc, sa fiu util cuiva sau mie personal. Ar trebui sa iti dea de gandit.

Succes. Astept funda.

| QWERTY55 explică (pentru bustamante):

Crede-ma ca si eu am ramas fara mama.Si viata tot groaznica si tot o mizerie e si cu si fara ea.

| Plato a răspuns:

Daca e pe bune textul asta, musai, da' musai un psiholog.

| StrongHeart a răspuns:

Trebuie sa incerci chestii noi,pari blocat in rutina. si sa mai lasi prejudecatile ca oamenii sunt oglinda a cine esti si tu,daca toti oamenii ti se par nesuferiti,vei primi o reactie negativa din partea lor, daca te iubesti pe tine si pe ceilalti si ei te vor accepta si iti vor fi prieteni.
Ai putea sa-ti canalizezi energia asta, ura asta fata de oameni pe o activitate, gen un sport, ai sa vezi ca te elibereaza si vezi lucrurile altfel.

| FreddieM a răspuns:

Mi-ai stricat complet seara cu textul asta. Sper sa fii ultimul din specia ta.

| QWERTY55 explică (pentru FreddieM):

Deci crede-ma pe cuvant cand iti spun ca nu-mi pasa de seara ta. Oricum o sa mori.

| FreddieM a răspuns (pentru QWERTY55):

Apropo, ce e moartea pentru tine? vorbesc serios acum. :')

| mariuscdrz a răspuns (pentru FreddieM):

Same. Doar eu credeam ca ma simt foarte nasol si anxios dupa ce i-am citit textul crying((

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Și eu sunt la fel! Bine, eu cânt câte odată. Dar în rest, mi se potrivește tot ce ai spus!
Eu am 13 ani, dar aproape 0 prieteni, doar interacționez cu cine sunt obligată și atât.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti usor anxios si nu ai deloc incredere in tine mergi la psiholog sau fa-ti o iubita chiar daca nu e usor, socializeaza mai des altfel vei deveni si tu un alt depresiv -anxios introvertit. Ai putea incepe sa vorbesti virtual cu fete si dupa face to face pentru a prinde putina incredere desi eu iti recomand direct sa te duci la o fata pe care o placi si sa deschizi un subiect, nu e nimic daca te va refuza mai sunt si altele care poate asteapta sa fie bagate in seama. dar e complicat ca nu ai incredere in tine asta tio faci pe parcurs cunoscand mai multe fete si socializand cu ele.si eu sunt la fel ca tine aproape dar incerc sa gandesc pozitiv. daca te enervezi din orice vei avea tu de suferit vei fi complexat de multe chestii

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"...sau fa-ti o iubita..."

Nu prea e in situatia asta. Probabilitatea, in starea in care e, sa fie refuzat este maxima. Si va fi un nou esec care il duce si mai jos. Sau daca nu il refuza, ii da un sut in oua in doua saptamani cand vede ce si cum e cu el. Si iarasi pica si mai jos dupa aceasta "dezamagire".
Sau da de una care profita de disperarea lui, il face catelus, apoi cand se plictiseste sau gaseste ceva mai bun ii da un sut in fund. Iarasi nasol pentru el.
Intai sa vina pe linia de plutire pe plan psihic si de abia apoi sa plece la vanatoare, altfel risca mult.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Depinde poate da peste o fata care e la fel ca el nu toate fetele sunt asa unele sunt si mai la pamant psihic ca el nu se stie de unde poate aparea norocul, e ok sa inceapa sa vorbeasca virtual sa vada daca are potential sau nu
Dar eu i-as recomanda un psiholog
Cunosc cazuri de baieti intr-adevar care au tot fost refuzati si si au schimbat orientarea, depinde de psihicul fiecaruia. altii dupa unele refuzuri devin mai puternici altii cad psihic. poate sufera de o tulburare si atunci se lucreaza mai greu cu el.

| mariuscdrz a răspuns (pentru Holiday):

Ai dreptate

| Plato a răspuns (pentru Holiday):

Si daca totusi gaseste una care-l iubeste neconditionat si il scoate din starea asta? La asta nu te-ai gandit?

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

"Si daca totusi gaseste una..."

Mda, sa fie multumit ca de mila si de sila sta cu el una la fel de distrusa psihic ca el, o refuzata de altii, in loc sa aleaga el cine sa-i fie partenera...atitudine de looser.
Mai urmeaza sa-l sfatuiesti sa se roage la spiridusi ca sa-i pice din cer vreuna cu picioarele desfacute, si e tacamul complet...

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

"...una care-l iubeste neconditionat."

Vezi cum iti dai ipocrizia pe fata? Pai pe asta sa-l iubeasca una neconditionat cu toate traznaile lui din cap, dar aia care vrea sa faca sex cu altii (din intrebarea unuia de pe aici), ai zis ca nu merita iubita...Pai cum e cu iubirea neconditionata?!
Cand asa, cand asa...e o varza in capul tau...

| brokxy a răspuns:

Same. Urasc viata asta, toate fericirile sunt doar niste iluzii, cuplurile care le vezi pe strada fericite, se inseala unul pe altul sau se cearta mai mereu. In fata mea se saruta de multe ori. Dar exact in fata mea, sunt fata dar jur ca intr-o zi o sa le dau cu ceva in cap. la propriu, La fel nici eu nu am avut iubit sau primul sarut deci te inteleg 100% Realitatea e ca o sa murim singuri si morocanosi ca uni fraieri nu stiu sa ne aprecieze

| anonim_4396 a răspuns (pentru brokxy):

Mergi la sala lucreaza la corp si vei fi abordata candva

| anonim_4396 a răspuns (pentru brokxy):

Wtf nu ai avut nici primul sarut?
Trist rau sad

| eckblume a răspuns:

Iti scriu ca unui prieten si poti sa iei in considerare sau nu. Nu e iesit din comun faptul ca urasti fericirea altora, insa prea multa ura duce la frustrare. Te irita-》vietile altora nu ar trebui sa ne provoace nervi sau irascibilitate. Stii ce urasti. Gandeste-te la 3 lucruri care te fac fericit, sigur exista. De exemplu, eu sunt fericita cand mananc desertul favorit. Si lucrurile marunte ne pot aduce culoare in viata. Axeaza-te pe ceea ce ti-ai dori/ceea ce te bucura deja.
Esti negativist, nu esti singurul. Gandurile negative, chiar si muzica ne modifica starea de spirit.
Crezi ca te ajuta daca urasti oamenii care au relatii sau care se distreaza? Vezi si dincolo de aparente. Si ei au povesti de viata, ganduri care ii pot macina. Nu cred ca esti un om rău doar pentru ca urasti. Ai fost si tu un copil care avea visuri, dorinte, sperante. Ceva ai patit, ceva te-a marcat si te-a facut sa fii onul de azi. Important e sa vrei sa te schimbi. Daca tu nu incerci sa faci pasi mici spre schimbarea atitudinii iti va fi greu sa te "reintegrezi" in mediul social sau sa iti gasesti echilibrul emotional.
Si eu tind sa nu privesc oamenii in ochi pentru ca uneori am impresia ca intimidez. O matusa nu asculta muzica fiindca avea impresia ca se va intampla ceva rau. Am stat vreo 3 saptamani cu ea si i-am dovedit ca nu se intampla nimic. Lucrurile rele se pot intampla oricand, nu doar daca asculti muzica.
Esti o persoana foarte inteligenta. De ce te subestimezi? E o realizare pe care multi si-o doresc: sa fie printre primii. Inseamna ca iei si bursa de merit.
Cred ca nu doresti sa mergi la un psiholog...sau ai fost, dar nu a fost unul potrivit. Uite, sunt introverta si eu. Am fost si eu in situatia ta: sa am emotii, sa tremur in fata clasei, sa fac pauze in vorbire etc. Dar la facultate am intalnit persoanele potrivite si am depasit aceste probleme. Mi-am dat seama ca sunt si oameni cu caracter frumos. Cum am reusit sa imi fac prieteni? Am indraznit sa vorbesc: in ce grupa esti? Cum se rezolva exercitiul x, ce raspuns ai pus la intrebarea y etc. Mergeam cu alti colegi care aveau drum spre casa. Asa poti face si tu: sa mergi cu un coleg mai apropiat spre casa (daca are drum in directia aceea) sau pur si simplu sa iesi cu el in oras, sa mai schimbi o vorba.
"Toti meritam sa ardem in iad." Nu sunt de acord cu ce afirmi aici. Probabil nu te-ai gandit la familia ta, poate crezi ca asa ar merita si ei. Crezi ca acei copilasi din orfelinate, copiii din spitale ar merita sa moara si sa arda in iad? Daca vreodata iti vei permite financiar-mergi intr-un spital unde sunt bolnavi copiii cu cancer si daruieste-le ceva (oricat de mic). Uita-te in ochii lor si vezi...incearca sa vezi cat de mult isi doresc sa traiasca. Ei vor sa traiasca, dar sufera de boala aceasta neiertatoare. Poate asa vei vedea altfel viata si o sa te bucuri de ea.
Spui ca nu stii ce sa zici intr-o conversatie. Pai de multe ori conversatiile incep banal: de la ce faci, care e cel mai cool serial ~la fel si fel de filosofii. Fiind printre cei mai buni la facultate inseamna ca esti stapan pe materie. Cu colegii tai ai avea ce sa discuti fiindca aveti un interes comun: domeniul de lucru.
Ai serviciu! Inca o dovada ca esti capabil si ca te subestimezi prea mult. Sunt si fete care au peste 20 si nu au avut primul sarut. Prin mediul virtual poti sa iti faci o relatie, dar acum trebuie sa fii atent cu ce persoana vorbesti.
Cu colegii de lucru ai putea merge la o pensiune sau intr-o calatorie in vacanta daca va permite timpul.
Eu cred ca ai putea sa iti faci prieteni daca vei fi mai zambitor; pozitiv. Poate de aceea esti si evitat. Stii cum se spune: zambetul e contagios.

| QWERTY55 explică (pentru eckblume):

Urasc si copiii. Sunt niste paraziti. I-as impusca in cap personal pe toti sub 10 ani, bolnavi, handicapati sau sanatosi.

| eckblume a răspuns (pentru QWERTY55):

Uhm
Acesta-i chiar un gand disfunctional. In fine, atata timp cat nu faci rau, esti liber sa gandesti ce doresti.

| acerr a răspuns:

Iti lipsesc moleculele fericirii!
repeta zilnic vreau sa fiu ca ei,vesel,deschis cu pofta de viata
Ce gandesti transmiti in UNIVERS,daca mereu iti spui vai de viata mea si iti plangi de mila,asa

vei fi si maine si mereu
... transmite idei ganduri pozitive,suntem energie,transmiti energie,primesti energie,doar in cazul cand transmiti pozitiv,ganduri frumaose
daca judeci negativ, si maine vei fi ca azi
stai afara si uiat te la cer? spune asa > sunt tanar, ajuta ma sa fiu eu insumi, sa ma bucur de viata... te vei schimab, Acolo sus suntem auziti,

| christine99 a răspuns:

Ai nevoie sa-ti schimbi gandirea, scuze dar nu e ok deloc mentalitatea asta. Viata e mai scurta decat crezi.

| QWERTY55 explică (pentru christine99):

Unde ar fi norocul ala sa fie viata scurta...

| MPersephone a răspuns:

Iadul nu exista...in caz ca te ajuta cu ceva.

| qwertpro a răspuns:

Salut,ei bine cauzele acestei negativitati ar putea fi ascunse adanc in sufletul tau,mult mai adanc de cat ai crede tu.Te deranjeaza oamenii care se rad si cuplurile din simplul motiv ca ai o dorinta inconstienta de a te distra si tu asemenea lor,de a simti o iubire,de a avea pe cineva alaturi,si deoarece crezi ca nu meriti asa ceva si nici nu ai asemenea persoane, vazand bucuria altora, suferi si incerci sa eviti persoanele date.Tu crezi ca in viata mereu doar suferim si ca dupa orice fericire vine mereu tristete.Te-ai gandit vreodata ca de ce oamenii pot simti sentimente diverse? Daca am fi mereu doar bucurosi si multumiti, care ar mai fi rostul vietii? Pana nu simti tristetea si suferinta, nu vei invata niciodata sa pretuiesti momentele de bucurie.Nimic nu e vesnic, totul se termina la un moment dat, exact asa si fericirea si tristetea.Mereu vor fi momente in care sa te bucuri,apoi vei avea momente in care sa mai si suferi,si vei trece peste ele,asta e viata,luptam mereu pentru fericirea noastra.Pur si simplu tu nu incerci sa iti faci prieteni,sa cunosti persoane noi, iti este frica sa faci o schimbare, vrei sa fii mereu la nivelul dat din frica de a nu fi intr-o situatie mai rea.Cel mai probabil ai avut in trecut evenimente traumatizante care au lasat in sufletul tau emotii captive. Emotiile captive sunt acele emotii care apar in urma unor evenimente foarte grele pentru noi, sunt emotii peste care nu am trecut si pe care ne este frica sa le recunoastem, dar anume ele ne deranjeaza mereu la nivel subconstient.Tu ai un "zid in jurul inimii" plin de astfel de emotii.Anume acest zid pe care l-ai facut te pazeste de emotiile pozitive.Iti este frica sa simti iubire sau sa iti faci prieteni din cauza ca iti este teama sa nu fii tradat si sa suferi.Incearca sa iti stabilesti cateva valori personale, incearca sa meditezi mai mult asupra propriei personalitati, fa o schimbare in viata ta.Esti atat de obisnuit cu aceste ganduri negative in cat consideri ca sa suferi in singuratate este ceva normal, si nu poti vedea viata altfel.Incearca sa cunosti persoane noi, bucurate de viata, de succesele pe care le ai si pur si simplu pentru faptul ca esti tu.Esti sanatos, ai casa, ai masa, cati oameni ar vrea sa fie in locul tau.Ai o viata de invidiat, dar tu nu pretuiesti asta.Viata e frumoasa asa cum e ea, dar fiecare dintre noi vede in ea ceea ce-i place mai mult, unii frumosul, altii doar uratul, deci starea noastra depinde de cum percep noi totul.Chiar si momentele grele sunt importante, anume ele ne invata cum sa supravietuim, ele ne dau o experienta importanta.Trebuie sa faci o schimbare,stiu ca e greu,dar orice inceput e greu, mereu asa e, dar timpul te face sa treci peste orice. Daca esti mereu singur, e si evident ca te gandesti doar la lucruri rele, nu ai ocupatie pur si simplu.Trebuie sa ai o motivatie serioasa, nu te gandi mereu la rau, in orice rau exista un bine. Poti de asemenea cere ajutorul unui psiholog sau psihoterapeut care te va ajuta la sigur.

| Raizing a răspuns:

happy 100% text scris din pura plictiseala.Nu cred o iota -din ce te-ai exprimat! Mai lasa net-u.

| Arrakis a răspuns:

Din ce deduc eu din postarea ta esti 100% o persoana cu multe tulburari de personalitate...(mix de SPD si AvPD, posibil si ASPD).
Trebuie sa ajungi urgent in sedinte terapeutice cu un psiholog bun.
Vrajeala ca viata e degeaba, ca urasti fericirea altora, dar pe a ta de asemenea...e vrajeala, de fapt, ai o atitudine narcisista din cauza faptului ca nu primesti destule reflectoare si consideri ca le meriti (datorita si performantei scolare, desi viata sociala e praf), nu ca restul prostilor care se bucura prea mult de atentie si fericire.

NU, nu este ok atitudinea ta fata de viata / societate /oameni oricata validare ai cauta in stanga si in dreapta. NIMENI normal la cap nu o sa-ti dea un premiu pentru asta. Iti faci rau singur si ar fi cazul sa constientiezi ca ai nevoie de ajutor specializat.

Ia masuri urgent altfel ai sanse sa ajungi si un sociopat, reprezentand pericole pentru altii, nu doar pentru tine.

| Inception a răspuns:

Dacă vrei sa îți schimbi viata/mentalitatea cu adevărat îți recomand să citești Distruge-ți obiceiurile nocive și Antreneaza-ti creierul de Joe Dispenza.

| AnaBelaAnaBela a răspuns:

Daca tu nu te iubesti pe tine cum vrei sa te iubeasca altii. Incearca sa crezi in cei care te inconjoara si ceilalti vor crede in tine. Principiul e unul extrem de simplu: ce dai din tine aia primesti inapoi. Iar ceea ce vezi in exterior nu e decat o reflectare a interiorului. Uite un exemplu: doua persoane se uita la un pahar. Una il vede plin alta gol. Desi paharul e acelasi iar cantitatea de lichid identica. Atunci cand vezi lucrurile intr-o maniera pozitiva ceea ce "emiti" ti se intoarce inzecit. Uite alt exemplu: esti bun intr-un domeniu. Cu cat esti mai bun cu atat ai mai multe persoane la fel ca tine in jurul tau.
Iti strica ziua doi indragostiti? Pacat. Altora le face placere sa ii vada, De ce? pentru ca au trait sau traiesc si ei momentele alea unice.
Dar de ce crezi ca ei iti strica ziua? Pentru ca ei nu au nici o putere asupra interiorului tau, reflectiei tale interioare. Este doar interpretarea pe care doresti tu sa o dai unui fapt exterior.
Cauta putina dragoste si ai s-o gasesti. Si o sa iti placa.
Zici ca esti singur. What!? Cati oameni sunt pe pamantul asta? Cate miliarde? Si tu zici ca esti singur? De ce? Ce vina au ceilalti ca tu te simti asa? Poate ca asa vrei, ca asa iti doresti. Pacat, zic eu. Ceilalti abia asteapta sa te cunoasca. Iesi din carapace si du-te la oameni si atunci nu vei mai simti singuratatea. Oriunde vrei tu. In orice comunitate.
Succes!