| anonim_4396 a întrebat:

sad!... Dupa 2 zile in care parintii mei s-au evitat reciproc, astazi tata a plecat la bunicii mei ( parinti lui ), probabil urmand divortul. Eu am ramas cu mama si sora mea mai mica ( 7ani). Ceva sfaturi?

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu cred ca vor ajunge la divort, e doar o despartire, timp in care fiecare are timp sa isi puna ordine in ganduri, tu fi alaturi de ei indiferent de decizia lor

| foxsilver a răspuns:

E trist ca se intampla asa, dar dupa cum vezi, viata de adult nu e tocmai usoara. Si daca tot ai varsta pe care o ai, cred ca e cazul sa-i oferi sprijin mamei tale, atat moral cat si prin fapte.
Nu ar fi rau daca ai incerca sa devii barbat in casa, si sa-i dai o mana de ajutor mamei, atat cat poti. Ar conta enorm de mult pentru ea!
Daca totusi parintii tai nu vor divorta, procedeaza la fel; nu strica un ajutor in casa din partea a doi barbati.happy

| anutzaEu a răspuns:

Urat!

| AlexDrHouse a răspuns:

Cel mai bine e sa vorbesti cu mama ta despre ceea ce urmeaza sa se intample. poate nu e vorva neaparat de divort, ci sunt doar niste certuri care vor trece de-a lungul anilor. vorbeste cu mama sau cu tatal tau(cu care esti mai apropiat) si vezi ce iti spun ei. sunt cel mai in masura sa iti dea sfaturi.

| Claudia15Maria a răspuns:

Draga mea gandeste-te mai bine este sa nu ai un tata decat sa fii cu el si sa se poarte urat cu tine parintii mei sunt divortai iar tatal meu ma batea si asa dar poate te intelegi cu el si atunci nu sunt probleme

| eugfch a răspuns:

Imi pare rau. Divortul e un lucru rau dar oricum parintii tai trebuie sa se clarifice singuri. poate merita sa stea un anumit timp aparte. Tu cred ca trebuie sa nu te implici dar sa le dai de inteles ca ai nevoie de ei si ca ii iubesti foarte mult. Succes.