| Filipp22 a întrebat:

Salut! Numele meu este Filip si sunt terminat.Nici nu mă pot exprima cum trebuie.Am 16 ani, am o sora de 10 ani si o soră de 20. Părinții mei sunt foarte, foarte toxici.
Am pierdut notiunea timpului si zilele mi se repeta,facand aceleasi lucruri din cauza tatălui meu care are probleme severe. (Dandu-mi seama din comportamentul lui si din analiza surorii mele care este la o facultate de psihologie).
Avem o mica afacere in familie. Tata are impresia că mama ar flirta cu un vecin (ceea ce este fals,mama fiind o femeie nevinovata, care stă toată ziua in magazinul nostru.)
Părinții noștri s-au certat de multe ori, inca de cand s-au cunoscut.
Asa ca mama pleca de acasă si se ducea la mamaia.
In ultimii 2 ani s-a intamplat de 3-4 ori?! Sincer sa fiu nu mai tin minte.
Dar nu va pot exprima ce am simtit cu sora mea,stand non-stop in magazin, ducandu-ne la marfa si preocupandu-ne de școală in acelasi timp.
Asa...a trecut perioada aia, a venit acasa...a mai stat timp de vreo 3 luni,a plecat din nou. Noi tot asa la magazin. Tata ne invinovatea ca din cauza noastra s-au întâmplat unele plecari ale mamei pentru că ne-am băgat in cearta.
(PENTRU A FI MAI CLAR, CAMERA PARINTILOR NOSTRI ESTE LANGA A NOASTRA SI NOI AUZEAM CUM TATA O BATEA PE MAMA. SORA MARE INTRA IN PANICA, SORA MICĂ LA FEL. SORA MARE A SI AVUT CATEVA ATACURI DE PANICA. INTR-O SEARA FIIND APROAPE LA LIMITA,(eu cu sora mea) AM PUS-O PE CEA MICĂ SĂ PLÂNGĂ MAI TARE, PENTRU CA TATA SĂ O AUDĂ SI SĂ SE POTOLEASCĂ. S-A POTOLIT...IN FINE...)
Tata ne spunea lucruri rele despre mama...Mama ne spunea lucruri rele despre el.
Cand ieseam afara, trebuia sa stam cu mama la telefon, nu cu cei cu care ieseam. Pentru că mama in timp ce noi ieseam afară, ne plângea in telefon invinovatindu-ne uneori. Multe traume ce nu pot fi explicate.

•Acum•
Asa ca s-a intors acasa (pana in 3 luni,nu stiu sigur) si tot eu cu sora stam la magazin. Mama tot timpul spune că face treabă in casă si ca ii este frică de bărbați.
SA NU MAI SPUN CĂ AM RAMAS FARA PRIETENI DE UN AN ȘI. CE S-A ÎNTÂMPLAT ATUNCI M-A DURUT,DAR AM LUCRURI MAI GRELE PE CAP. IN ANUL ASTA IN CARE NU AVEAM PRIETENI,IESEAM SINGUR IN PARC SI SIMTEAM CA INNEBUNESC DE SINGURĂTATE SI DE PROBLEME.
EXTRA: Tata nu poate sta deloc. Si daca ne vede si pe noi ca stam,intervine vorba: Nu mai sta degeaba,pune mana citeste o carte,mai iesi de pe scaun si aranjează alea, stai toata ziua pe scaun, nu faci nimic.
La țară (unde sta mamaia) tata s-a apucat sa construiască o casă...ce mai casă nu stiu. Ne-am chinuit un an, pentru ca ne tot place sa amanam lucruri...DESI TOATA VARA NU AM PUTUT SA IES AFARA DIN CAUZA LUI SI NU MA MAI DUCEAM NICI LA ANTRENAMENT DIN CAUZA LUI, NICI LA LICEU UNELE ZILE NU MAI MA DUCEAM PENTRU CA MA OPREA SA LUCREZ CU EL.

DAR ISTORIA SE REPETA. ACUM NE-AM APUCAT DE O CASĂ TOT ACOLO. ASA CA AM INCEPUT MUNCA DE CATEVA ZILE. M-A OPRIT SI O ZI DIN A MA MAI DUCE LA LICEU, ASTA FIIND SĂPTĂMÂNA TRECUTA.
DIMINEATA LA 7 SUNT IN PICIOARE SA PLEC LA ȚARĂ, MA ÎNTORC FUGA ACASA PENTRU CA LA 2 INTRU LA LICEU, IAR SEARA CAND AJUNG...LA MAGAZIN.
VĂ JUR CĂ NU STIU CE SA FAC, IAR DACA ERAM SINGUR SIGUR AS FI FUGIT SAU SINUCIS. DAR AM 2 SURORI SI NU LE POT LĂSA CU AȘA OAMENI.
VORBISEM CU SORA MEA SA PLECAM CU CHIRIE...DAR...DAR.
DEJA M-AM PLICTISIT LA CAT SCRIU. ACUM TREBUIE SA MA CULC. MAINE LA 6 SUNT IN PICIOARE, LA MUNCA.

Sper că cineva a citit tot ce am scris aici, iar dacă ati ajuns până aici, va multumesc. Aștept sfaturi.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Va trebuii sa discutati cu parintii vostri despre situatia lor si sa-i convingeti sa divorteze, daca sunt incapabili sa-si rezolve problemele lor doi oameni normali si maturi in loc sa va streseaza pe voi, copilasii lor.
Tu cu sora ta de 10 ani sa fiti lasati in pace, sa mergeti la scoala si sa faceti teme, nu sa va duceti la munca sau la magazin, ca nu este raspunderea voastra.
Nu sunt parintii in magazin, inchide-ti magazinul si nu mai stati acolo, ca nu aveti voie sa vindeti voi, fiind ilegal minorilor.

| dullcat a răspuns:

Buna.Stiu ca doare foarte mult, dar parintii vostri dau vina pe voi din disperare, pentru ca probabil nu isi mai descarca nervii atunci cand se invinovatesc reciproc in certurile lor.In adancul sufletului eu nu cred nicio secunda ca ei asa simt.Doar ca asa ajunge un om cand sufera si e neimplinit toata viata, cand nu are parte de liniste si intelegere in casa, se descarca doar pe cei dragi.Nu aveti rude in apropiere la care sa mergeti? E infinit mai important sa iti termini liceul, magazinul ala poate astepta.Nu e deloc ok sa lipsesti, adunand absente si materie lipsa, nu e deloc normal sa muncesti atat.Casele acelea de la tara pentru cine sunt mai exact? Tatal tau crede ca va mutati toti acolo si traiti fericiti sau asta e meseria lui, constructor? Nici starea ta psihologica nu e deloc ok.Ia in considerare sa mergi la psihologul scolii, valabil si pentru sora ta mai mica.Sora mai mare ce face mai exact? Lucreaza? Daca ar avea un job stabil poate ar exista optiunea de chirie pentru voi trei?

https://www.116111.ro/ Poti suna si aici pentru un sfat, in special pentru sora ta mai mica.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa vorbim! Asociatia Telefonul Copilului poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit si in deplina confidentialitate.

Apelul catre 116111 este gratuit din retelele Telekom, Orange si Vodafone, de luni pana vineri, intre orele 08.00 – 20.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente

Daca te simti in largul tau mai degraba in mediul online, ne poti scrie la 116111@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra disponibila pe dispozitive android Happygraff http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Noi te ascultam oricand si pentru orice problema!