| qwertpro a întrebat:

ei bine as vrea mult sa aud o parere de la voi.Cu un an in urma eu si cu un prieten ne-am impacat dupa ce am fost certati un an.Acum suntem cei mai buni prieteni si am lasat cearta in uitare caci ne intelegem mult mai bine ca oricand.Ideea e ca el vrea sa plece anul asta sa invete in Romania la liceu(noi fiind dintr-o tara vecina cu Romania) si gandul ca prietenia noastra s-ar putea termina nu imi da pace de cand am aflat de aceasta idee.La inceput o sa-i fie greu acolo caci nu cunoaste pe nimeni si clar ca va comunica mult cu mine,dar apoi isi va face prieteni noi,poate mai buni ca mine,va cunoaste locurile,va fi ocupat si vom incepe a vorbi din ce in ce mai putin si da,cand va veni pe acasa ne vom vedea dar si asta va fi odata in cateva luni,plus ca e posibil ca sa ne vedem din ce in ce mai putin. Avand in vedere ca el e cam genul de om care sa mai dea seen, am mereu gandul ca posibil ca aceasta prietenie va incepe sa se piarda cu timpul si se va schimba radical.Nu stie exact daca va pleca in Romania, desi el vrea mult si e dispus sa faca totul ca sa ajunga acolo.Ma deranjeaza mult faptul ca el se gandeste la orice dar numai nu la ce ar putea fi cu prietenia noastra,si in trecut noi ne-am certat anume din cauza ca pe mine ma ignora in preajma altora,desi acum s-a mai schimbat, dar ma tot gandesc ca s-ar putea repeta iarasi acea intimplare urata.Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Delcatty a răspuns:

O sa imi editez raspunsul fiindca am citit gresit, scuze.
Ii vrei fericirea, realizarea pe plan profesional sau doar sa fie langa tine si atat?
Sunt sigura ca vrei sa fie fericit si sa aiba parte de o viata buna in Romania. Sunt sigura ca vrei ca social sa aiba parte de lucruri bune, de prieteni si eventual de o iubita.
Da, trebuie sa te impaci ca va veti mai departa, sunt sanse mari ca asta sa se intample. Exista Facebook messenger, whatsapp sau ce mai folositi voi, dar nu va mai fi la fel. Nu ai ce sa faci decat sa te resemnezi. Nu va fi usor si probabil vei incerca sa ignori ce spun, dar chiar nu ai alta solutie. Viata merge inainte si fara el aproape si poti cladi ceva si singura sau cu alt prieten mai bun sau chiar iubit.
Va fi bine. Incearca sa iti ocupi timpul cu activitati care te tin in priza. Va trece mai usor.
Intr-o zi iti vei gasi pe altcineva si vei trai altfel.
Repet, va fi bine.
Multa fericire iti doresc.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E complicat sa tratezi cu oamenii asa ne place sa ne schimbam planurile in viata

| teajutcumpot a răspuns:

Salut!

Cred ca ar trebui sa lasi lucrurile sa-si urmeze cursul firesc si sa nu tragi prea tare de anumite relatii. Evident, asta nu inseamna sa renunti complet.

Ce vreau sa zic este ca trebuie sa respecti decizia prietenului de a studia in alta parte si tu sa incerci sa continui relatia cu el.

Relatia fie se va pastra (evident nu poate fi ca pana acum din cauza distantei) fie se va estompa usor usor.

Daca se estompeaza nu inseamna neaparat ca prietenul nu mai tine la tine. Posibil ca atunci cand revine in tara sa va distrati mai bine ca atunci cand era aici.

Chiar daca se estompeaza lasa-o asa, incearca sa ramai cu amintirile frumoase din relatie si sa iti continui si tu viata.

In viata mai intalnesti persoane, te vei schimba si tu, poate vei avea nevoie de altfel de prieteni, usor usor vei vedea ca nu prea mai ai nevoie de prieteni ci iti ajung cativa amici cu care sa petrece timpul liber. omul evolueaza, se schimba.

Cu drag.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt cupluri, căsătorite sau nu, care reszistă unei despărțiri din motive profesionale, la distanță, marinari, militari, alții.
Să îți faci griji de acum nu are sens.