| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU. Eram ieri la munca si discutam cu un amic care este mai batran ca mine (omul are si copii, o fata de 8 ani si un baiat de 10) si s-a ajuns cu discutia la aniversarea fiului sau care este in weekendul asta. Problema este ca amicul asta al meu are discutii cu nevasta-sa in legatura cu ce cadou sa ii faca. Ea voia sa ii faca ziua acasa, sa isi cheme prietenii la el, sa ii faca tort chestii din astea dar amicul asta al meu are alte planuri. Inainte de toate vreau sa zic ca pustiului ii plac soldatii, se joaca jocuri cu impuscaturi pe pc, e foarte interesat de armata si il intreaba destul de des pe taica-su daca a mai tras cu arma, etc etc ati inteles voi. El ar vrea sa puna sa mearga cu copilul si cu noi (prieteni si colegi care lucram tot in domeniul asta) la un poligon de tragere ca sa il invete sa traga cu ak-ul si pistolul si/sau la o partida de airsoft (daca timpul permite ambele). Chestia e ca nevasta-sa nu prea e de acord cu lucrurile astea (ea a fost mereu impotriva violentei de orice fel) si considera ca varsta nu e potrivita pentru chestiile astea si isi face griji sa nu se loveasca sau mai rau. I s-au spus de toate pentru toate situatiile. La poligon o sa stea 3 oameni: taica-su si 2 instructori (printre care si eu) langa el sa se asigure ca trage in siguranta si totul o sa fie ok, ca trebuie sa creasca si sa fie barbat de acu, etc etc dar femeia nu si nu, nu e de acord pana s-a enervat asta si i-a zis ca sunt copii in Afganistan care trag cu arma de la 5 ani, la 10 ani iti vand armele la brat sau la lazi, nu la bucata. I-a mai spus ca vrea sa schimbe oleaca rutina pustiului si sa faca ceva cu adrenalina ca sa vada diferenta dintre jocuri si realitate. Plus ca pustiul n-o sa traga cat noi astia mari... da si el cateva boabe la tinta si dupa gata.
La airsoft e mai sigur decat la poligon si totusi nu a fost de acord nici nu asta. Cica poa sa se loveasca. Pe bune acum si daca mergi pe strada poate sa se impiedice si sa cada si sa se juleasca la ghenunchi sau la coate dar asta e, asa invata.
In fine, discutia a ajuns subiect dezbatut cu mai multi la munca si s-au format 2 tabere. In prima cei care nu sunt de acord (majoritatea fete, femei si cativa baieti pe care eu unul ii consider mai slabi) si a doua cei care suntem de acord ca asta este o experienta benefica pentru un pusti de de 10 ani (taica-su in principal, eu, si alti colegi mai duri ce-i drept).

Voi daca erati in locul parintilor cum procedati in situatia asta si ce ati alege pentru copil, cum i-ati face ziua?

Eu unul stiu clar ca le-as face pe ambele (poligon si airsoft) ca sa vada pustiul ce inseamna armamentul cat mai aproape de realitate si adrenalina de la airsoft. Lasam deoparte ca se iese ca baietii adica o sa fie o bere, un trabuc, discutii mai deochiate, etc etc dar totusi cu o limita.

33 răspunsuri:
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Dismally):

Ok, stii si de Iasi, am prins-o dar citeste ultima propozitie scrisa de mine la raspunsul de mai sus

| Dismally a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

N-am nici o problema cu povestile tale de aici dar fa-le macar credibile daca interesante nu poti iar dialoguri e mai bine sa nu le mai scrii... big grin

| InYourPants a răspuns (pentru Dismally):

Dialogurile lui sunt cele mai cringe lucruri pe care le-am citit pe TPU