| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU. Eram ieri la munca si discutam cu un amic care este mai batran ca mine (omul are si copii, o fata de 8 ani si un baiat de 10) si s-a ajuns cu discutia la aniversarea fiului sau care este in weekendul asta. Problema este ca amicul asta al meu are discutii cu nevasta-sa in legatura cu ce cadou sa ii faca. Ea voia sa ii faca ziua acasa, sa isi cheme prietenii la el, sa ii faca tort chestii din astea dar amicul asta al meu are alte planuri. Inainte de toate vreau sa zic ca pustiului ii plac soldatii, se joaca jocuri cu impuscaturi pe pc, e foarte interesat de armata si il intreaba destul de des pe taica-su daca a mai tras cu arma, etc etc ati inteles voi. El ar vrea sa puna sa mearga cu copilul si cu noi (prieteni si colegi care lucram tot in domeniul asta) la un poligon de tragere ca sa il invete sa traga cu ak-ul si pistolul si/sau la o partida de airsoft (daca timpul permite ambele). Chestia e ca nevasta-sa nu prea e de acord cu lucrurile astea (ea a fost mereu impotriva violentei de orice fel) si considera ca varsta nu e potrivita pentru chestiile astea si isi face griji sa nu se loveasca sau mai rau. I s-au spus de toate pentru toate situatiile. La poligon o sa stea 3 oameni: taica-su si 2 instructori (printre care si eu) langa el sa se asigure ca trage in siguranta si totul o sa fie ok, ca trebuie sa creasca si sa fie barbat de acu, etc etc dar femeia nu si nu, nu e de acord pana s-a enervat asta si i-a zis ca sunt copii in Afganistan care trag cu arma de la 5 ani, la 10 ani iti vand armele la brat sau la lazi, nu la bucata. I-a mai spus ca vrea sa schimbe oleaca rutina pustiului si sa faca ceva cu adrenalina ca sa vada diferenta dintre jocuri si realitate. Plus ca pustiul n-o sa traga cat noi astia mari... da si el cateva boabe la tinta si dupa gata.
La airsoft e mai sigur decat la poligon si totusi nu a fost de acord nici nu asta. Cica poa sa se loveasca. Pe bune acum si daca mergi pe strada poate sa se impiedice si sa cada si sa se juleasca la ghenunchi sau la coate dar asta e, asa invata.
In fine, discutia a ajuns subiect dezbatut cu mai multi la munca si s-au format 2 tabere. In prima cei care nu sunt de acord (majoritatea fete, femei si cativa baieti pe care eu unul ii consider mai slabi) si a doua cei care suntem de acord ca asta este o experienta benefica pentru un pusti de de 10 ani (taica-su in principal, eu, si alti colegi mai duri ce-i drept).

Voi daca erati in locul parintilor cum procedati in situatia asta si ce ati alege pentru copil, cum i-ati face ziua?

Eu unul stiu clar ca le-as face pe ambele (poligon si airsoft) ca sa vada pustiul ce inseamna armamentul cat mai aproape de realitate si adrenalina de la airsoft. Lasam deoparte ca se iese ca baietii adica o sa fie o bere, un trabuc, discutii mai deochiate, etc etc dar totusi cu o limita.

33 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E problema lor, nu vad ce treaba ai tu!

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru darrio2007):

El este purtătorul de cuvânt al armatei laughing

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Nu mai are voie omul sa întrebe ceva ca apar papagalii sa ciripeasca

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Dar,așa este.Nu înțeleg ce te bagi tu, să organizezi, să le dai tu idei de parcă ați fi neamuri. Oricum ai o imaginație bogată, îmi plac poveștile tale și decât să le mai postezi aici ai putea scrie o carte, acum este la modă. laughing

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Nu vad ce treaba are funcția de purtător de cuvânt al MAPN cu ce am scris eu aici. Nu ma bag în treburile lor, nu organizez eu nimic ca nu e copilul meu, dar un sfat ceva pot sa ii dau și eram curios si de părerea oamenilor de aici. Sa știi ca eu o sa dorm la noapte la fel de bine chit ca dai tu un răspuns serios ori îmi vi cu râsete și mistouri din astea aruncate din spatele tastaturii cum ca am eu imaginație bogată și inventez. M-am saturat sa repet ca nu câștig nimic dacă as sta sa inventez chestii pe un site. Îmi da TPU de mâncare și nu știu eu?

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

TPU este site de divertisment, căci de ajutat se vede în realitate cum ne ajutăm și câtă dragoste avem unii față de ceilalți.Mai rar oameni care ajută și nu așteaptă nimic în schimb, nici măcar o fundă.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pfoai, clar MACAR airsoftul. La poligon ar fi interesant, dar poate nu amindoua in acelasi timp. Reculul unei arme de foc cu glont e totusi o treaba care s-ar putea sa fie cam mult pentru un copil de 10 ani. P.S. Din cauza alora ca maica-sa se transforma omenirea asta intr-o adunatura de fatalai. Am mai vazut eu copii cu cotiere, genunchiere, si casca pe tricicleta... noaptea mintii.

| Freya1 a răspuns:

Eu as face altfel.
L-aș trimite de dimineata cu tatăl si cei mari la un Paintball până eu i-as pregăti tortul si petrecerea acasa.L-as suna pe tată cand am terminat si au venit invitații si i-as face o surpriză.

| Dismally a răspuns:

Tu cred ca ai vazut armata doar in filme si carti daca spui ca poti chema un copil intr-un poligon militar si sa traga folosind armele MAPN si munitie de razboi... big grin

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Dismally):

Esti cu capul. Cine a zis ca se merge la un poligon MILITAR? Sunt poligoane private unde poti sa mergi si sa tragi cu armele pe care le au acolo si acele arme nu sunt ale armatei. Sunt detinute legal ( sau nu ) de proprietarul poligonului la fel ca munitia de razboi cu care se trage.

Si ca sa iti raspund si la intrebarea cu blocatul... Prima oara dezasiguri arma ( ca sa poti trage ), dai pe foc cu foc ( dai siguranta armei pana jos ) sau foc automat ( o dai la mijloc ). Sus este asigurata, mijloc foc automat si jos este foc cu foc. Daca executi foc si deodata se blocheaza arma in primul rand scoti incarcatorul din arma ( daca esti la tragere ridici mana, spui ca ai incident, chestii inutile ). Dupa ce ai scos incarcatorul din arma mai armezi odata cu putere ca arma sa scoata cartusul nepercutat dupa care bagi incarcatorul inapoi in arma si iti continui tragerea. Multumit?

| Dismally a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Si care poligon din tara asta are in dotare pistoale mitraliera? laughing Ai citit prea mult Sven Hassel si minti prost, macar daca erau niste povesti mai interesante dar nu e cazul.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Dismally):

Teoretic pistoale mitraliera nu prea gasesti legal cel putin. Pe sub mana se fac multe dar multi habar nu au ori nu vor sa creadawinking. Drk esti aproape de Rp Moldova si de Ucraina... Pm-uri sunt greu de "gasit"?

Sa raman eu cu "minciunile" mele si tu cu ce ai pana acum. Daca erai atent ai fi vazut ca am scris mai sus : "E poligon dar ne cunoaștem cu cine trebuie și se face ceva privat, departe de ochii curioșilor plus ca se scot și alte arme. Dacă era totul legal clar nu îl putea lua la poligon, dar asa ambele opțiuni sunt valabile..." Dar na... nu toti au ochi sa vada ( ba chiar unii au un ochi ca poza la profil )

| Dismally a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Pai la care din ele te-am intrebat, parca in alta poveste de-a ta spuneai ceva de NE Romaniei, daca e unul din zona judetelor Neamt/Bacau/Suceava le cam stiu pe toate laughing

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Dismally):

Povesti scrii tu pe aici in primul randwinking. In al doilea rand vezi ca ai uitat si de jud Iasi plus ca am zis ca e ceva privat. Nu trebuie sa stie toata lumea unde ce si cum

| Dismally a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Miroslava sau Cotu Morii?

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Dismally):

Ok, stii si de Iasi, am prins-o dar citeste ultima propozitie scrisa de mine la raspunsul de mai sus

| Dismally a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

N-am nici o problema cu povestile tale de aici dar fa-le macar credibile daca interesante nu poti iar dialoguri e mai bine sa nu le mai scrii... big grin

| InYourPants a răspuns (pentru Dismally):

Dialogurile lui sunt cele mai cringe lucruri pe care le-am citit pe TPU

| Dismally a răspuns:

Ia spune tu, ca instructor (in imaginatia ta...) cum se armeaza corect pistolul mitraliera si ce trebuie sa faci in caz ca se blocheaza? laughing

| Zuzu1991 a răspuns:

Las' ca vin zombie si nevasta o sa isi schimbe mentalitatea big grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Zuzu1991):

Ei, nah, nu e nevoie sa vina al coispelea razboi mondial ca totusi sa nu ai 95% dintre baietii de 16-18 ani ca se rad pe picioruse, se penseaza, si merg sa se bronzeze la salon, iar daca isi rup o unghiuta incep sa plinga...

| Zuzu1991 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nope, tot ce trebuie e The World of the Worlds
https://www.google.com/......ps?/search

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Zuzu1991):

Orson Welles, frumos. Mai probabil e sa o ia razna AI-ul nu peste mult timp si sa inceapa sa ne elimine pe tatz.

| mastadont a răspuns:

Clar că l-aș duce la ambele dacă aș avea această posibilitate. Totul e controlat, sunt cu el profesioniști și știu cu ce se mănâncă armele așa că nu văd care ar fi problema. În plus, ar fi o experiență de neuitat pentru orice copil.

| Eireann a răspuns:

Eu sunt femeie dar )din ce spui tu) cred ca ideea tatalui e mai buna. Am fost cu colegii de munca la un poligon de trageri si a fost foarte distractiv, am fost si la un loc unde tragi cu o pusca de vanatoare in "porumbei" de lut pe care il lanseaza ei ( nu am nimerit nici unul). Tort si colegii invitati acasa o sa tot aiba, lasa-l sa se distreze. Nu cred ca starneste porniri violente.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Așa vorbești de parcă copilul ăla ar fi o ființă bleagă, fără posibilitatea de-ași exprima propria voință. Dacă aș fi în locul colegului tău, aș rezolva problema scurt și la obiect, întrebându-l pe puști ce vrea să facă de ziua lui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se vede ca inca iti face mama treaba prin casa la ce probleme ai tu

| Hdhdqqef a răspuns:

Eu daca as avea un copil de 10 ani l-as duce doar la airsoft, la poligon cu munitie de razboi(reala) nici nu il primeste

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Hdhdqqef):

E poligon dar ne cunoaștem cu cine trebuie și se face ceva privat, departe de ochii curioșilor plus ca se scot și alte arme. Dacă era totul legal clar nu îl putea lua la poligon, dar asa ambele opțiuni sunt valabile... Plus ca într-un fel facem asta și pentru noi. Îmbinăm plăcutul cu utilul

| darrio2007 a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Placutul cu utilul? Cum ai tras concluzia asta?

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru darrio2007):

Facem ziua copilului mai interesanta, ne distram și noi și el. Asta pe lângă faptul ca învață ceva interesant, ceva ce chiar el voia sa afle