| XxNoNyStArxX a întrebat:

Fratele meu are 23 de ani si iubita lui s-a mutat la el, ea are 17 ani mai are 1 luna si face 18 ani, Are ce sa ii faca intre timp? ca tatal ei nu e de acord cu relatia lor si ii ameninta intruna ca il baga la Sechestru si la Corupere de minori... Mama si tata sunt disperati. ne. a amenintat si cu pistolu'...

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are ce sa mai faca nimic, daca peste o luna face 18 ani, devine majora si poate sa faca ce vrea. Nu este nici o infractiune, doar amenintari nefondate. Pentru amenintarea cu pistolul puteti sa-i faceti voi plangere penala, fapta este prevazuta si pedepsita de art. 193 Cod penal, citez:
"Amenintarea ART. 193
Fapta de a ameninta o persoana cu savarsirea unei infractiuni sau a unei fapte pagubitoare indreptate impotriva ei, a sotului ori a unei rude apropiate, daca este de natura sa o alarmeze, se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la un an sau cu amenda, fara ca pedeapsa aplicata sa poata depasi sanctiunea prevazuta de lege pentru infractiunea care a format obiectul amenintarii.
Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate.
Impacarea partilor inlatura raspunderea penala."
Parerea mea este sa discutati ambele familii si sa va impacati, nu au nici un rost certurile si amenintarile, nu se rezolva nimic. Numai bine!

| Vrajitor a răspuns:

Buna, tatal meu a fost in politie, la o amenintare cu arma alba in cazul nostru "pistol" atat pe baza unui

pistol cu incarcatura "munitie de razboi", "gaz" ..cat si bile, pedeapsa este aceeasi, aproximativ cu un avocat bun ii puteti da 5 ani fara probleme.
Legat de acea fata, comform legii aparute prin intrarea in Uniunea Europeana, o fata are dreptul la propia opinie de la varsta de 16 ani. Atat in privinta unei sarcinii cat si altor probleme de concubinaj. Legal, decizia ii apartine!

| hunterpainting a răspuns:

Trebuie sa faca minora plangere alfel nu se intampla nimic

| oo3 a răspuns:

EU cred ca da Deoare ce este inca minora, in legatura cu amenitarea cu pistolul trebuie sa sesizati autoritetile.