| Yashmine a întrebat:

URGENT va rog :
Mama maine vrea sa nu mai vina acasa de la serviciu pentru ca nu mai suporta injuriile tatei si cearta si balamucul, se muta la bunica eu nu stiu ce sa fac, sa vin acasa la tata sau sa ma duc la ia, mai am un frate de 15 ani si el si eu nu stim ce sa facem.
Daca venim la tata ne cearta ca de ce a plecat mama si asa si ca e vina noastra, si daca mnergem cu mama la fel se intampla
CE SA FACEM?

Răspuns Câştigător
| marinelpop a răspuns:

*** yp2 cap. 24 pag. 199-205 Ce să fac dacă părinţii mei se ceartă? ***
․․․․․
ÎŢI este, probabil, greu să rămâi indiferent la disputele părinţilor. Şi asta pentru că îi iubeşti şi te bizui pe sprijinul lor. Prin urmare, când îi auzi certându-se, suferi. Poate că şi tu gândeşti asemenea unei tinere pe nume Marie. Ea zice: „Mi-e greu să-mi respect părinţii când văd că ei nu se respectă".
Văzându-ţi părinţii certându-se, îţi dai seama de un adevăr crud: Nu sunt nici pe departe perfecţi, aşa cum probabil credeai. Această dură deşteptare la realitate poate naşte în tine tot felul de temeri. Iar dacă certurile lor sunt dese şi aprinse, probabil că ajungi să te întrebi dacă nu cumva căsnicia lor e pe punctul de a se destrăma. „Când îi aud certându-se, mă şi gândesc că vor divorţa şi că va trebui să aleg cu care părinte să stau. Mi-e teamă şi că va trebui să mă despart de fraţii mei", spune Marie.
De ce se ceartă părinţii şi ce poţi face dacă izbucneşte o ceartă între ei?
De ce se ceartă părinţii
În mod normal, părinţii ar trebui ‘să se suporte unul pe altul în iubire’ (Efeseni 4:2). Biblia spune însă: „Toţi au păcătuit şi nu ajung la gloria lui Dumnezeu" (Romani 3:23). Părinţii tăi nu sunt perfecţi. Aşadar, nu trebuie să fii surprins că, uneori, nu se înţeleg şi că relaţiile dintre ei sunt tensionate.
Nu uita nici că trăim ‘timpuri critice, cărora cu greu li se face faţă’ (2 Timotei 3:1). Lupta pentru a-şi câştiga existenţa, plata facturilor şi atmosfera de la serviciu generează enorm de mult stres în căsnicie. Iar dacă ambii lucrează, ar putea apărea neînţelegeri şi în privinţa împărţirii sarcinilor casnice.
De un lucru însă poţi fi sigur: neînţelegerile dintre părinţi nu duc în mod automat la destrămarea căsniciei. Foarte probabil că părinţii tăi încă se iubesc, deşi nu sunt întotdeauna de acord în anumite chestiuni.
Gândeşte-te: Ţi s-a întâmplat să te uiţi la un film cu prietenii tăi şi să-ţi dai seama că opinia ta era diferită de a lor? Probabil că da. Chiar şi prietenii apropiaţi pot avea opinii diferite cu privire la anumite chestiuni. La fel pot sta lucrurile şi cu părinţii tăi. Probabil, amândoi sunt preocupaţi de starea financiară a familiei, dar au opinii diferite cu privire la administrarea bugetului. Sau amândoi vor să planifice o vacanţă cu familia, dar au concepţii diferite cu privire la ce înseamnă relaxarea. Ori poate că amândoi îşi doresc ca tu să ai succes la şcoală, dar au metode diferite de a te impulsiona.
Ideea este că unitatea nu înseamnă uniformitate. Doi oameni care se iubesc pot vedea uneori diferit lucrurile. Cu toate acestea, e neplăcut să-i auzi pe părinţi certându-se. Ce poţi face sau spune ca să depăşeşti astfel de situaţii?
Ce poţi face
Fii respectuos. E foarte uşor să te enervezi când vezi că părinţii se ceartă întruna. La urma urmei, ei ar trebui să fie un exemplu pentru tine, nu tu pentru ei. Purtându-te însă dispreţuitor cu ei, nu vei face decât să alimentezi tensiunile din familie. Mai mult decât atât, Iehova Dumnezeu îţi porunceşte să-ţi respecţi părinţii şi să asculţi de ei, chiar dacă nu ţi-e întotdeauna uşor (Exodul 20:12; Proverbele 30:17).
Dar ce ai putea face dacă părinţii se ceartă din cauza unui lucru care te priveşte în mod direct? Să zicem că numai unul din ei este Martor al lui Iehova. Când apar probleme ce privesc închinarea, va trebui să iei poziţie de partea părintelui tău Martor pentru a susţine adevărul (Matei 10:34–37). Vorbeşte întotdeauna „cu blândeţe şi respect profund". Prin exemplul tău, îl vei putea câştiga într-o bună zi pe celălalt părinte (1 Petru 3:15).
Fii neutru. Ce-ai putea face dacă părinţii ţi-ar cere să te implici în chestiuni care nu te privesc în mod direct? Străduieşte-te să fii neutru. Te-ai putea scuza frumos, spunând ceva de genul: „Mamă, tată, vă iubesc mult pe amândoi. Vă rog, nu-mi cereţi să ţin partea unuia din voi. Chestiunea asta trebuie să o rezolvaţi voi, nu altcineva".
Exprimă-te. Spune-le părinţilor cum te afectează certurile lor. Găseşte un moment când amândoi sunt mai receptivi la ce vrei să le zici şi, apoi, plin de respect, spune-le cât de tare te supără, te enervează sau chiar te sperie certurile lor (Proverbele 15:23; Coloseni 4:6).
Ce nu trebuie să faci
Nu încerca să fii consilierul lor matrimonial. Fiind tânăr, pur şi simplu nu eşti în măsură să rezolvi disputele dintre părinţi. Imaginează-ţi, de pildă, că te afli într-un avion mic şi că îi auzi pe pilot şi pe copilot certându-se. Evident că ai fi îngrijorat. Dar ce-ar fi dacă ţi-ai asuma un rol care te depăşeşte şi le-ai spune cum să piloteze avionul sau chiar ai prelua controlul asupra aeronavei?
În mod asemănător, dacă ai încerca să preiei controlul în familie, implicându-te în problemele părinţilor, ai putea înrăutăţi situaţia. Biblia spune: „Înfumurarea duce doar la ceartă, dar înţelepciunea este cu cei ce se sfătuiesc" (Proverbele 13:10). Părinţii îşi pot rezolva mai bine problemele dacă discută între patru ochi (Proverbele 25:9).
Stai deoparte. E destul de dureros când doi se ceartă. Atunci la ce bun să se alăture şi un al treilea? Deşi poate că ţi-e greu să stai deoparte, realitatea este că nu tu trebuie să rezolvi problemele părinţilor, ci ei trebuie să şi le rezolve. Străduieşte-te, aşadar, să urmezi sfatul Bibliei şi ‘să-ţi vezi de treburile tale’ (1 Tesaloniceni 4:11). Nu te implica în certurile lor!
Nu-i întărâta pe părinţi unul împotriva celuilalt. Întărâtându-l pe un părinte împotriva celuilalt, unii tineri nu fac altceva decât să încurajeze cearta. Când mama spune „nu", ei încearcă să atingă coarda sensibilă a tatălui şi să smulgă un „da" de la el. Astfel de tactici meşteşugite îţi pot aduce pe moment un strop de libertate, dar, în timp, generează mai multe certuri în familie.
Nu te lăsa influenţat de modul lor de a se purta. Un tânăr pe nume Peter şi-a dat la un moment dat seama că, pentru a se răzbuna pe tatăl său care avea un comportament abuziv, adoptase şi el o conduită necreştină. „Voiam să-l fac să sufere. Îl uram din cauza modului în care se purta cu mama, cu mine şi cu sora mea", spune el. Nu după mult timp, Peter a suferit consecinţele faptelor sale. Lecţia? Un comportament necreştin agravează problemele din familie (Galateni 6:7).
Scrie la ce aspect menţionat în acest capitol trebuie să faci îmbunătăţiri. ․․․․․
E clar, nu poţi pune capăt certurilor dintre părinţi. Fii însă sigur că Iehova te va ajuta să faci faţă sentimentelor de nelinişte pe care certurile lor le-ar putea naşte în tine (Filipeni 4:6, 7; 1 Petru 5:7).
Străduieşte-te să aplici aceste sugestii. Cu timpul, părinţii probabil că se vor strădui să-şi rezolve problemele. Şi, cine ştie, poate că nu se vor mai certa deloc.

13 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Eu m-as duce cu mama

| Catalin970 a răspuns:

Daca tata e violent (in orice fel, fizic sau verbal) parerea mea e ca mai bine mergeti cu mama la bunica...astfel,macar veti avea timp de gandire pana se linistesc apele si veti putea lua o decizie mai buna. Oricum,cel mai bine e sa va sfaruiti intre voi si sa ajungeti la un consens, eu doar mi-am spus parerea, voi trebuie sa luati singuri decizia potrivita, sper sa reusiti sa o faceti, mult noroc!

| neutrino a răspuns:

Aceasta problema o rezolvati strict in familie. Trebuie sa alegi raul cel mai mic.

| anonimg a răspuns:

Spune-i mamei tale ca nu e singura pe lume.
Spune-i de site-ul acesta: http://www.adra.ro/
"În urma unei Hotărâri a Consiliului General al Municipiului București, Primaria Generală, prin intermediul Direcţiei Generale de Asistenţă Socială a Municipiului Bucureşti, s-a aprobat un acord de asociere cu ADRA România în vederea susținerii Centrului de Primire în Regim de Urgenţă Pentru Victimele Violenţei în Familie - Casa ADRA.

Dincolo de finanțarea extrem de importantă pentru Centru, în urma acestui parteneriat amplu, a fost realizat un sistem complex în sprijinul victimelor violenței în familie prin care toate necesitățile de bază sunt asigurate: locuințe protejate pentru o perioadă de până la șase luni, hrană, consiliere juridică și psihologică de specialitate, alături de oferirea unei noi perspective de viață prin intermediul unei echipe multidiciplinare provenită atât din rândul autorităților cât și din rândul organizațiilor nonguvernamentale."

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

La tati

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Yashmine,

Vrem sa te ajutam. Hai sa stam de vorba.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| IaMwHoIaM3 a răspuns:

Mai bine mergeti cu mama la bunica. Daca spui ca tatal tau e violent cel mai bine e sa mergeti cu mama voastra! O zi buna! Succes!

| cicika a răspuns:

Vorbeste tu cu mama ta si spune-i ca o iubesti mult si ca vrei sa fii alaturi de ea si daca se poate sa va mutati cu ea. pentru ca ea e mai grijulie si mai iubitoare... dar daca doriti sa ramineti la tatal vostru vorbiti cu el si spuneitii ca vreti cu el sa ramineti!

| OtiliaP a răspuns:

Sincera sa fiu incercati sa vorbiti cu ei.Fiinda prin asa fel "sau tati sau mami" nu ve-ti obtine nimic.Gasiti o modalitate prin care sa-i aduceti la un raspuns chit... Sper ca v-am ajutat cu ceva!

| crazytalk a răspuns:

Mai bine mergeti cu mama. Din pacate va cam asteapta un divort cel mai probabil. Succes!

| carinutza373 a răspuns:

Eu as merge cu mama, adica tatal o gresit!

| Yashmine explică:

Sau impacat pana la urma, se certau dic cauza buniciii din partea tatalui care baga mereu raca intre ei si nu sunt un copil am 19 ani si sufar cand ii vad certati

| Yashmine explică:

Sau impacat pana la urma, se certau din cauza buniciii din partea tatalui care baga mereu raca intre ei si nu sunt un copil am 19 ani si sufar cand ii vad certati