| anonim_4396 a întrebat:

Parintii mei vor divorta in curand iar eu as vrea sa stiu daca parerea mea(in legatura cu cine as vrea sa ma creasca, sa imi fie custode) conteaza. Am auzit ca parerea mea se ia in considerare avand in vedere varsta mea si gradul meu de maturitate.
As vrea sa stau cu tata in Londra, daca ei divorteaza iar tata vrea sa ma scoata din tara, inca ii mai trebuie anumite acte care trebuie semnate de mama ca sa faca asta?
Daca ma puteti ajuta cu informatii in legatura cu o lege legata de luarea custodiei sau informatii in legatura de actele necesare ar fi minunat. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai peste 10 ani judecatorul te va intreba cu cine vrei sa stai si, la conditii aproximativ egale de crestere si ingrijire, va hotari stabilirea domiciliului la parintele cu care vrei tu sa stai.
Daca nu te incredinteaza exclusiv tatalui va trebui declaratia notariala a mamei pentru a pleca in strainatate, daca esti minor.
In acest sens sunt prevederile Codului civil, in special privind stabilirea domiciliului minorilor in caz de divort si ale L.248/2005 privind libera circulatie a cetatenilor romani in strainatate, in special art.30.

1 răspuns:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!