| JonD a întrebat:

Sunt cu moralul la pamant, imi place de o fata care e cu 2 ani mai mare ca mine(nu ne cunoastem)am tot cerut sfaturi despre cum ma pot imprietenii cu ea,dar nimic nu am reusit, problema mea este ca la anul nu va mai fi la mine la scoala si nu stiu ce sa mai fac, un prieten mi-a zis sa renunt pentru ca e mai mare si nu am sanse, multe persoane mi-au spus asta.Eu chiar nu mai stiu ce sa fac...si eu am inceput sa cred ca nu is praf si n-am sanse,intr-o noapte cand nu puteam sa dorm ma gandeam cum ar fi daca ar afla,si ma gandeam ca prietenii ei o sa isi bata joc de mine si o sa faca glume proaste o sa rada si ma descurajeaza foarte mult, de cate ori o vad pe ea si pe gasca ei, ma descurajez gandindu-ma ca eu nu sunt asa tare ca ei si nu o sa reusesc, ma gandesc ca in ochii ei sunt un gunoi...am incercat sa ma imprietenesc cu ea, dar si asta a devenit imposibil, nu stiu ma simt penibil, si ma doare inima cand ma gandesc ca dupa trei luni de zile cand o sa ma reintorc la scoala o sa trec pe langa clasa ei si n-o sa o mai vad.Sincer m-as multumi si daca am fi prieteni,dar nu imi iese,imi merge din ce in ce mai prost,nu are cine sa ma ajute,nu ma mai inteleg cu nimeni,ma cert cu toata lumea,ieri am vazut-o cand l-a luat in brate pe unu si am simtit cum mi s-a infipt un cutit in inima, simteam atunci cand treceam strada, simteam nevoia sa raman acolo si sa ma calce o masina sa scap naibi odata.Pur si simplu nu mai am nicio speranta,in fiecare zi ma schimb din ce in ce mai tare, ieri dupa ce am vazut ce am vazut nu ma mai recunostea nimeni.Nu mai cred ca in viitor o sa fie mai bine,ieri am avut o zi grea dar stiu ca o sa vina zile mai negre.M-am inchis in mine si nu mai comunic,pur si simplu nu mai am chef sa fac nimic, imi vine sa ma trantesc undeva si sa raman acolo mereu.Toata ziua stau si sufar.Nu mai pot sa ma concentrez.

14 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Toti am trecut prin astfel de momente cand eram la scoala si acum ca ne-am maturizat, amintindu-ne de cum de indragosteam de persoane cu care nu puteam fi impreuna, ne bufneste rasul.e ceva trecator, faptul ca ea termina scoala va fi un lucru bun pentru tine pentru ca vei scapa de acest chin, sau durere o pot numi.este o iubire copilareasca, desi in adancul inimii tale se simte ca fiind ceva puternic.o relatie cu o fata mai mare va fi posibila dar dupa ce vei fi si tu major sau macar prin ultimii ani de liceu, pana atunci ai sa vezi ca vei trece prin diverse stari, vei iubi alte fete si in timp te vei maturiza mai mult si vei privi altfel lucrurile.acum ca sa iesi din acest impas incearca, desi e greu sa te obisnuiesti cu ideea ca este mai mare si ca e pur si simplu o fata pe care tu o apreciezi, ca sa nu-ti faci inima rea.

| FlAiser a răspuns:

In general fetele prefera baieti mai mari ca ele pentru ca baieti se maturizeaza mai greu ca fetele de aia te ignora incearca si tu nu te descurajezi sa ii areti ca nu iti pasa de ea ori cum daca nu o sa o mai vezi de la anul o sa te faca sa o uiti ...cautati si u o fata care sa te placa asa cum esti si sa o placi si u bafta!

| JonD explică:

Acum imi dau seama ca am parte de sprijin de la persoane pe care nu le cunosc dar nu am parte de sprijin de la prieteni, oricum nu cred ca am sanse, deja am ajuns la capatul rabdari

| Dilemaa a răspuns:

Uneori calea cea mai corecta e si cea mai grea de aceea uitete bine in jur si vezi daca are rost ceea ce faci. Daca vrei sa renunti la ea pentru o fata atunci. sad Gandeste-te bine daca asta e ceea ce vrei, stiu prin ce treci.din pacate am avut si eu ocazia sa trec printr-un moment ca acesta dar sti ce? Am realizat ca la suprafata e alt om decat cel care credeam eu. Incerca sa vezi dincolo de aspectu fizic. Ai grija ce iti doresti, ca s-ar putea sa se indeplineasca.

| JonD explică (pentru Dilemaa):

Da,ar fi prea frumos treaba cu indeplinitu, dar nu mai am nicio speranta si eu nu ma uit la aspectul fizic, ca nu-i fotomodel.Dar nu stiu, parca vad ceva la ea, ceva ce nu vad la nimeni

| RockMe a răspuns (pentru JonD):

Si eu trec prin problema asta acum...e ceva identic ca la tine
Si nu prea stiu ce sa fac.
Cati ani ai?
Daca vrei da-mi id tau de yahoo si vorbim intre noi...

| JonD explică (pentru RockMe):

Ti-am trimis mesaj privat

| Dilemaa a răspuns (pentru JonD):

Oo da te inteleg.happy poate ca ai facut bine ca ai inceput sa discuti cu alte persoane despre asta.

| Monica0714 a răspuns:

Crede-ma ca sunt in aceeasi situatie cu tine numai ca eu sunt fata...e un baiat care e cu un an mai mic decat mine si inca nu am avut curajul sa il intreb daca simte ceva pentru mine. (Il plac cam de un an si ceva si el nu stie). Ideea e ca eu m-am hotarat ca in timp de o saptamana sa aflu adica sa vorbesc cu el. Eu zic ca ar trebui sa faci si tu asta. Si nu mai astepta ca mine pentru ca s-ar putea sa fiti impreuna si sa nu mearga si sa iti para rau ca ai asteptat atat. BAFTA. pup.

| Ckarmen a răspuns:

Mda se pare ca problema ta e destul de grava esti mai mult decat indragostit ai o mica obsesie pentru fata nu stiu ce ai incercat pana acum dar vorbeste cu ea intre 4 ochi si explica-i ce simti pentru ea si ca sentimentele tale sunt sincere daca te va refuza capu sus nu e ultima fata si viitorul tau nu s-a terminat cu ea fii serios! nu are rost sa te inchizi in tine daca asa faci pentru o fata daca doamne fereste iti moare un parinte cum reactionezi?! bafta take care of you

| oanamaria12333 a răspuns:

Asculta la mine...si eu iubesc pe cineva care e mai mic cu 2 ani decat mine la un moment dat am luptat.ma iubea cat de cat.dar am gasit pe altcineva sa iubesc. dar problema mea e ca ata cand vedem pers. iubitha. sper ca vom reusii trece peste. funda?

| praluca a răspuns:

Serios?! Treci omule peste, da-ti 2 palme si fii barbat!

| Allesandra19 a răspuns:

Nu dispera! Si nu'ti pierde speranta de acum, pentru ca si fetele mai mari se pot uita la unii mai mici, chiar si cu 2 ani :p Da' cati ani ai tu si cati are ea? big grin (pentru ca si varsta ma poate ajuta sa te ajut)

| S3nty a răspuns:

Pai incearca sa-i castigi prietenia, increderea. Invit-o la un suc, p'afara, prin parc, oriunde. Imprieteniti-va. Spune-i ce simti, nu te inchide in tine. Deschide-ti inima in fata ei. Nu te lua dupa vorbele lumii. Lumea e rea. Ai mari sanse. Intreab-o ce crede despre tine, spune-i ce crezi despre ea. E cea mai buna cale.

Daca te-am ajutat: FUNTA :X