| Chiric_Bogdan_Cristian_1993 a întrebat:

Sunt de ceva timp membru al acestei comunitati insa abia acum adresez si eu o prima intrebare. Nu ma astept sa fie inteleasa de oricine insa este o chestie pe care am observat-o recent si cred ca imi afecteaza foarte tare viata sociala. Vorbeam zilele astea cu diferiti prieteni si intamplarea a facut ca exact in aceasta saptamana sa aud acelasi lucru de la 2 dintre ei. Mi s-a reprosat ca mereu cand mi se zice ceva, iau totul la modul general ( gen daca ei fac referire la un anumit ins fara ca ei sa specifice asta, eu interpretez ca ei se refera la o intreaga categorie de persoane). Desi acum s-a intamplat sa aud intr-un interval foarte scurt acelasi lucru de la 2 persoane pentru prima oara, eu cred ca fac acest lucru de mult timp si cred ca asta e motivul pentru care multi oameni nu ma inghit. Constientizez ca au dreptate si ca ce fac eu devine frustrant. Dar in acelasi timp eu o chestie pe care nu o realizez la acel moment si consider ca sunt judecat prea dur pentru asta. Intrebarea nu este cum probabil multi s-ar astepta, " cum sa schimb asta "? Din cate cred eu, problema se datoreaza dorintei mele de a fi foarte bine inteles si sa fiu sigur ca omul nu ma caracterizeaza gresit pentru modul cum ar putea interpreta ceea ce as zice. Cauza e simpla. Imi pasa foarte mult de oameni si de cum ma vad ei. Intrebarea este: De ce imi pasa? Chiar merita sa fiu marginalizat pentru felul meu de a fi atata timp cat imi pasa de oameni sau ar trebui sa fac ca orice om la ora actuala si sa ma doara in cot? Nu mi-a dori sa devin nepasator fata de oameni deoarece asta ne-a distrus societatea. Insa as putea schimba anumite lucruri la mine daca asta m-ar ajuta si pe mine personal. Doresc doar sa imi fac o idee despre ce ar trebui schimbat.

P.S. Pentru carcotasi: Stiu ca am dezvoltat prea mult intrebarea.

Răspuns Câştigător
| yekto a răspuns:

Welcome in club :D
cred ca sunt cu ceva mai multa " experienta" (poate) decat tine dar citind mesajul tau parca vedeam momente din trecut :P
daca sa iti pese? - trebuie sa iti pese, esti om, esti viu si nu poti sa nu faci asta. si celor ce-ti zic sau ti se pare ca nu le pasa \, le pasa. poate nu de piatra aia mica pe care au calcat cand erau la 2 ani dar... le pasa.
sa nu iti pese? nu, nu trebuie sa-ti pese pana intr-acolo incat sa te afecteze intr-un fel in care sa nu mai poti judeca, delibera... liber. Cum zicea cineva aici, trebuie mentinut un echilibru. dar nu ti-as da acelasi sfat vizavi de a nu vorbi prea mult ba din contra (dar nu "borboroseala" ce oboseste si in final nu zici nimic).
Da ai sa fii marginalizat ca iti pasa atata timp cat ai sa fii im preajma celor ce nu vor sa arate sau nu vor sa le pese. schimba mediul si n-ai sa mai vezi asta :P
ti-as recomanda sa asculti astea http://www.youtube.com/watch?v=cXrXu5OZ7qg
sau ai putea cauta si the ultimate relationship de acelasi autor
si nu doar atat. DO IT

PS: cred ca mi-ar place sa mai vb? ce parere ai de asta?

3 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Trebuie sa fii nici prea-prea, nici foarte-foartelaughing. Fara gluma acum, stii principiul ala "Totul cu masura"; sau "Nimic prea mult". Intr-o masura sa-ti pese de alti oameni, iar in alta sa te doara in cot. Te orientezi si tu. Daca ai vazut ca nu le place sa generalizezi, nu mai generaliza. Simplu. Sau orice lucru care ti se mai reproseaza, fa corectiile necesare. Dar, ce e cel mai important, nu pune prea mult la suflet parerile sau capriciile altora. Tu ai si alte preocupari, nu stai doar sa vezi reactiile altora in diferite situatii. Poate iti place un sport, poate iti place stiinta, jocuri pe calculator...Sunt o gramada de chestii care iti pot capta atentia. Iar cu tipii fii diplomat. Nu vorbi prea mult, ca cine vorbeste mult si greseste mult. Mai fa si cate o gluma. Umorul rezolva multe. Hai, succes!

| acinorev a răspuns:

Te gandesti bine.
Tu pui la suflet orice ti se zice si incearca sa nu mai faci asta.
Cand vorbesti cu cineva despre altcineva, pune-te in locul celui care borbeste si in locul celui despre care se vorbeste. Asta ar trebui sa te ajute. Si nu te schimba doar ca rpeitenii tai ti-au spus asta! Daca pe nimeni nu mai deranjeaza ca tu esti serios, nu ai de ce sa incerci sa nu fii tu insuti!

| trisoru a răspuns:

Pai multi is nepasatori, la fel ca tine sunt si eu doar ca nimeni nu reproseaza, sunt tare dificillaughing pai nu te schimba pentru nimeni si nu incerca sa schimbi nimic ca nu ai sa poti, omul poate doar sa fie bun si sa continue asa, inca tu stai de vorba, bun, faci referire la un grup dar cu mine nici nu se poate sta de vorba, ma umfla rasu din 5 in 5 secunde asta de ani buni incoace, eu cum ma pot trata? zi-mi tu laughing sunt fel si fel de oameni!