| Ionuț39382 a întrebat:

Bună seara! Permiteți-mi să vă adresez o întrebare, puțin bizară la prima vedere, însă foarte frecvent întâlnită la foarte multe persoane!
Înainte de a pune întrebarea, aș dori să fac un preambul și să vă aduc la cunoștință niște noțiuni, ce cu siguranță le cunoașteți și-anume: gelozie, fidelitate și bun-simț!
Voi fi cât se poate de succint, însă este unanim recunoscut faptul că gelozia este un semn de iubire, acest lucru dacă nu este în exces și se transformă în posesivitate, este unanim recunoscut faptul că fidelitatea este esențială într-o relație și că ea, de fapt, înseamnă mult mai mult decât credem și este unanim recunoscut faptul că bun-simț ar trebui să primeze într-o relație normală și bazată pe respect reciproc!
Întrebarea mea ar fi următoarea: Considerați că ar fi normal din partea unei fete, care are o relație cu un băiat care nu îi face nicio problemă, ca ea să îmbrățișeze, eventual să pupe pe obraz ( la modul că îl pupă pe un singur obraz, cum fac îndrăgostiții ), un băiat care are statutul de vedetă națională sau internațională?
Înainte de a vă oferi răspunsul, permiteți-mi să vă spun ce cred eu! Eu cred că o fată, care îi fidelă băiatului și care se gândește cât de puțin la ceea ce el simte, nu ar îmbrățișa niciodată niciun alt băiat, fie el și Împăratul nu stiu care, din urmatoarele motive: Băiatul s-ar simți prost, ar fi o lipsă de respect pentru el, ar încălca principiile fidelității și altele! Cineva mi-a zis :" Ionuț, de acum dacă îi vedetă națională sau internațională și îi place cum cântă, de acum se culcă cu el, fiindcă îi vedetă? "!
Eu știu un lucru clar: femeia care îi femeie cu capul pe umeri, nu atinge niciun bărbat în niciun fel, mai ales când, în cazul meu, nu fac asta! Unii vor zice " Domnle, dar dacă încă nu a făcut asta, de ce te complici?"! Și da, ai dreptate, însă voi zice așa: o astfel de gândire, că poți îmbrățișa un alt bărbat, încalcă legile moralității și în viitor pare a se duce vertiginos spre o gândire lipsită de respect, principii și care să ducă la o infidelitate serioasă!
Unii ar zice: " Domnle, esti prea gelos", dar eu îi voi răspunde:" Domnle, nu consider un act de gelozie extremă faptul că cer corectitudine, fidelitate și bun-simț"!
Îmi cer scuze pentru referințele lungi și aștept părerea dumneavoastră!
Vă mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| CentyLox a răspuns:

Pfuu, frate. Tot ce o sa zic o sa fie cu presupusul. Daca e minora e clar ca face asta pentru ca poate ii e ceva idol sau pana mea. Nu este ceva ok de acord cu tine si pot spune ca mai bine sa vorbesti cu ea legat de asta pentru ca din nou ai dreptate respecul, sinceritatea si fidelitatea stau la baza unei relatii dar suntem intr-o perioada in care multe femei/fete se pisa pe noi la prima ocazie cand au de castigat. Rar gasesti fete care sa mai aibe aceste calitati ( 8/9 fete cu care am fost nu mi-au aratat asa ceva. Sooo bafta cu asta si comunicarea le rezolva de la sine.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pornind de la asemenea premise teoretice într-o relație, vei suferi din greu și tu și ea.
Așa să te gândești că dacă sărută, nu-i rupe un picior, tot a ta rămăne.
Dacă nu pune-i feregea și ține-o în casă, ca talibanii.