| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! Sunt un baiat de 18 ani, posibil ce spun aici sa nu fie chiar in aceasta categorie de subiect, ma rog, poate cineva relateaza cu mine. De cand a venit anul terminal de liceu, tin sa cred ca am intrat intr-o depresie, am devenit izolat social, invatam doar pentru bac si am dezvoltat o anumita neincredere in mine, mai ales pe aspectul meu fizic desi primesc rareori complimente si nu mi se pare ca sunt chiar atat de urat cum imi imaginez. Ideea este ca o perioada buna din copilaria mea, chiar spre adolescenta am crescut ca un copil obez, pana la varsta de 17 ani cand am decis sa slabesc si am reusit. In perioada asta am mai regresat din cauza stresului dar pot slăbi, nu mi se pare atat de greu, ideea e ca relatiile mele amoroase esuate au stricat viata mea de dating, nu mai sufar dupa persoanele respective, dar am o teama sa nu mai patesc ce am patit in trecut(infidelitate, partener pasament etc), pot spune ca sunt mandru de mine ca am intrat la facultatea dorita, stau intr-un oras lipsit de posibilitati si de tinerete, ceea ce imi intensifica tristetea si oricat as realiza pe plan profesional, pe plan personal tot stagnez ca si persoana. Daca e cineva care poate sa ma ajute cu un sfat e binevenit, nu mi-e teama sa pun in aplicare si sunt dispus sa fac tot ce se poate pentru a evolua din nou si pentru a ma redescoperi si sa nu ma mai vad un om de nimic si sa fiu cu o idee mai fericit. Tin sa mentionez ca nu am avut niciodata probleme acasa sau ceva de genul, doar ca am fost in mare parte lipsit de activitati sociale. Va multumesc anticipat!

22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Si noi ce vrei sa facem pentru tine?
Nu vad nicaieri vreo intrebare...

| Raddeon a răspuns (pentru Violleta2022):

Bro ai citit ce a zis tipul? cerea un sfat, chiar asa lene va e sa cititi pana la capat?

| dullcat a răspuns:

Buna.Pe langa ce s-a zis deja, poate nu ti-ar strica sa mergi la psiholog.Ca student inca poti beneficia de sedinte gratis.

| Rookie133 a răspuns (pentru dullcat):

Salut! Am sa iau in considerare dar eu incep anul 1 din septembrie, sunt proaspat admis, mersi totusi, poate mai prind si eu sedinte gratis.

| Hyperion7 a răspuns:

In prima instanta, ai abia 18 ani,viața ți-o poți relua de la capăt de n ori,problema e sa vrei sa faci asta. Daca ai putut slabi, sunt sigur că poți să îți iei viața din nou de la capăt, pe plan amoros mă refer, mai ales că te vei duce la facultate.
In a doua instanta, trebuie sa lucrezi la încrederea ta de sine pentru a evita partenerele toxice
Și nu în ultimul rând, activitățile sociale clar nu au treaba cu relațiile tale.Adica nu înseamnă că dacă ai activități sociale o sa ai și o viață roz,de exemplu.
Cât despre redescoperire,la facultate o sa ai aceasta posibilitate.
Pur și simplu trebuie sa ai răbdare,totul se va întâmpla atunci când trebuie,cât și cum.
Așa că dacă nu vezi rezultate prea mare, incepe cu chestiile mici, gen sa slăbești, sa devii mai încrezător, sa devii mai interesant și sigur vei avea relații bune.
Bafta!

| Rookie133 a răspuns (pentru Hyperion7):

Salut! Am citit ce ai scris, mersi de sfaturi, eram putin pierdut.

| anonim3248 a răspuns:

Faci facultatea și pleci din România

| Rookie133 a răspuns (pentru anonim3248):

Este o optiune la care ma gandeam sincer, multumesc mult de exemplu!

Răspuns utilizator avertizat
| SuperCoolDude a răspuns:

Mergi bro la psiholog.

Si invata si tu sa fii mai coerent.
Daca ai facutate, nu înseamnă ca poti fi agramat.
De exemplu, nu a reiesit intrebarea ta din tot ce ai scris si iti iertam greselile facute, dar fii mai direct.

Eu cred ca am priceput. Treci printr-o angoasã.
Deci mergi la un psiholog. Noi nu te putem vindeca

| Raddeon a răspuns:

Da stiu cum e, si eu trec prin aceeasi chestie, doar ca idk nu prea imi pasa de chestii precum " depresie" nu prea am plans dupa oamenii, am incercat sa imi ocup timpul cu chestii precum desenat, Youtube, jocuri, anime etc etc,
Sa nu ai prietenii sau activitati sociale nu e ceva atat de grav, plus e mai bine sa fii singur decat sa fi inconjurat de oamenii de **** care vor doar sa profite de tine.
Cat despre partea fizica, chiar iti pasa ce zic oamenii? daca tu te accepti asa cum esti nu mai conteaza nimic. plus ca o fata daca te place te place dupa cine esti ca suflet nu ca esti cu muschi cu par blond sau mai stiu eu ce stereotipuri au fetele astea din ziua de azi.
Eu iti recomand sa incerci sa faci ceva pe partea asta de online si sa incerci sa comunici cu altii oamenii, daca nu fizic macar in online ( stiu ca sunt multi boomeri care zic " a nu pe online pot fi si o fata daca vreau " chiar merge asa ca poti afla repede in ziua de azi, incearca sa faci ceva care sa te atraga

| Rookie133 a răspuns (pentru Raddeon):

Salut! Mersi de sfat bro, apreciez, am incercat si pe online si vad ca da un randament

| Raddeon a răspuns (pentru Rookie133):

Ma bucur ^^, daca vrei putem vb pe insta ( ca pe TPU nu mere sa dau mes @raddiant_kara

| mrGri a răspuns:

Eu zic ca e bine ce faci, poate ti se pare ca nu esti pe drumul cel bun fiindca nu ai primit validare din partea cuiva.
La psiholog nu faci decat sa te afli in treaba, iti da peste nas ca le stie pe toate si din orice iti face o discutie care daca nu s-ar povesti nici n-ar fi cazul.
Alti tineri nu sunt mai deloc atat de realizati dar epateaza cumva sa arate ca au reusit in viata si ca au pus viata sociala pe primul loc cand de fapt nu prea au realizat nimic iar viata lor sociala consta in a arata cat sunt de realizati social.
E bine sa nu te lasi tras in jos sau sa crezi ca altii au putut mult mai bine si ca nu ai inteles cum au facut.