| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! Tatal meu va pleca sofer de TIR in Europa lunile viitoare si vrea sa ne stabilim in Occident. El vrea sa ne stabilim in Germania pentru ca a stat acolo ceva timp si stie un pic sa vorbeasca germana, dar mama ar vrea Italia. Eu as vrea tot in Italia, dar nici Germania nu suna rau. Va rog sa ma ajutati cu un sfat in aceasta situatie. Multumesc!

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Are noroc ca are copil (pe tine) altfel germanica il ardea la taxe 40% pe luna, traia de pomana acolo. E o veste buna ca scapi de ro

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine stati aici, ca si Germania si Italia se confruntă cu criza gazelor si nu au bani, sunt datri afara din servici si acolo, plus ca in Germania sunt multe atacuri teroriste din cauza refugiatilor ca numai au case bani mincare si omoara oamenii pe strada, cel mai bine stati in Romania si cautati servici aici

| Violleta2022 a răspuns:

Nemtii sunt exclusivisti si rasisti, acolo veti fii toata viata considerati niste tigani si veti fii marginalizati si ocoliti.
In Italia cred ca este mai bine, vad ca traiesc de 10 ori mai multi Romania colo si nu au probleme.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In Germania e mult peste civilizație și nivel de trai fata de Italia. Daca tot faceți sacrificiul mergeți unde e mai bine.

| relian a răspuns:

Pai mnu e dupa tine, e dupa ce vor parintii.Eu ce am auzit si stiu sigur,soferi pe tir mai bine platiti ar fi in Italia.
Apoi clima nici nu se compara,Italia sta mult mai bine,deci personal as alege Italia.
Mai este inca ceva,ai spus ca vreti sa va stabiliti acolo,casele in Italia is mai ieftine si nu platesti taxe absolut deloc,indiferent ce casa ai,cit costa,deci Italia are taxe zero,la teren la fel atita timp cit nu aduce profit.

Sa ai casa in Germania,banui ca taxele acolo is mari,cam astea is citave chestii ce miau venit in minte.
Sa folosesti energie iarna iesi mai ieftin in Italia, daca izolezi bine nu mai faci focu deloc laughing
Decio Germania pentru mine suna destul de naspa, unde pui cas acolo tot felul de oameni, astia veniti noi de prin afrioca, aia ceau intrat cu milioanele acolo.
Dar banui ca o sa mergeti acolo unde spune taicatu, tu nu ai nimic de spus.

| Lioana a răspuns:

Tu nu ai ce face decat sa te conformezi alegerilor parintilor. Parintii tai trebuie sa cada de acord in alegerea tarii in care va mutati. Mama ta vrea Italia, dar are loc de muncă acolo? Daca tatal tau e cel care aduce bani in casa trebuie sa urmati decizia lui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am auzit că în Germania sunt salarii foarte bune. Ar fi limba mai grea decât italiana.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult! happy

| ionur a răspuns:

Ca România țară nu o vedeți voi Niciodată.

vreți Germania Europa laughing)))) mergeți mergețilaughing))))

| liliana77any a răspuns:

Trebuie sa cadeti la un acord comun, Germania este o tara foarte frumoasa si ai multe posibilitati acolo.
Nici Italia nu suna rau, italiana este mai usoara comparativ de germana.
Avantaje si dezavantaje-trebuie sa le analizati foarte bine la nivel de familie.

| Utilizatornew25 a răspuns:

Buna, este ok Germania, sunt venituri foarte bune, alocația lunară îți asigura un trai decent, și limba la început poate părea puțin grea, dar daca știi engleză le asociezi ușor. Și Italia este ok, dar e un trai mai sărac fata de Germania daca nu ai o situatia foarte buna financiară. Sper ca te am ajutat!

| anonim_4396 explică (pentru Utilizatornew25):

Multumesc mult!