| freehugs916 a întrebat:

ma aflu intr-o situatie foarte complicata crying sa incep: mama si tata sunt intr-un ffel despartiti tata e in Romania si mama in Italia. pana acum am stat in Romania pentru ca mama voia sa faca o casa acolo...dar nu a mai terminat-o si acum sunt in vacanta in Italia(mama are casa aici) si mi-a expirat pasaportul si trebuie sa dau foarte multi bani sa ma pot intoarce inapoi. si mama nu vrea. eu le-am spus tuturor prietenilor ca vin inapoi in Romania pentru ca ne intelegem foarte foarte bine si ne-am atasat foarte foarte mult.
mai am o sora mai mare care a terminat liceul si vrea sa faca facultatea aici in Italia deci practic in Romania nu am cu cine sa mai stau daca e sa ma intorc inapoi deorece tatal lucreaza de dim si pana seara... eu i-am spus mamei si surorii mele ca ma pot descurca si singura dar ele nu vor sa inteleaga crying faza e ca mai am si un catel si tin foarte foarte foarte mult la el si nu pot sa il iau aici in Italia
nu stiu ce sa fac sunt in depresie totala pur si simplu voi ce spuneti? dati-mi un sfat sa stau in Italia sa ma intorc...

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as zice ca mai bine te-ai muta in Italia decat sa ramai singura zilnic.Iar de catel chiar nu stiu ce sa zic.Imi pare foarte rau pentru tine pentru ca nu poti sa ai familia unita si totodata si de acest catel pentru ca oricine iubeste animalele.

| freehugs916 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc foarte mult big grin sincer m-ai ajutat o zi buna in continuare :X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai pentru ce, freehugs916, e placerea mea sa ajut

| AiEnmaYuuki a răspuns:

In Italia ai avea un viitor mai bun decat in Romania, dar tot nu e bine pentru ca te desparti de prieteni.Si in Romania nu poti sta singura pentru ca daca ar afla legea mama ta ar intra in incurcatura.Cam asta e motivul pentru care nu poti sta singura.Dar daca mama ta nu vrea cu nici un chip sa te lase sa te intorci, nu cred ca mai poti face ceva.Incearca sa ii aduci argumente, de ce ar fi bine pentru tine sa stai in Romania si nu acolo, poate se va mai imbuna.Dar sa stii ca si acolo iti poti gasi prieteni.Insa stiu ca nu e acelasi lucru pentru tine. Sfatul meu e sa faci de exemplu o lista unde sa scrii de ce sa stau in Romania de ce sa stau in Italia.Vezi pe care lista ai mai multe aspecte pozitive si atunci ala e raspunsul. Sper sa treci peste asta.Bafta:*

| freehugs916 explică (pentru AiEnmaYuuki):

Multumesc mult! love struck chiar e foarte buna ideea ci lista big grin o zi buna! :X

| cflori a răspuns:

Sincer,eu cred ca ar trebui sa te gandesti foarte bine la asta insa eu te-as sfatui sa ramai alaturi de mama si sora ta.Cu toate ca ii ai pe prietenii tai acasa in Romania si te simti suficient de responsabila si matura sa stai de una singura crede-ma ca n-ai sa simti asta mereu.Prietenii nu cred ca vor reusii sa mascheze absenta mamei..Ai putea sa stai cu ele, ba chiar sa-ti gasesti si tu un loc de munca sa poti cunoaste oameni, sa-ti faci prieteni! Cat despre caine. vorbeste cu mama ta si spune-i ca ai nevoie de el si ca il iubesti mult, si ca ai vrea sa-l ai langa tine..si in felul asta sa gasiti o metoda de al aduce in Italia, spre exemplu cand sora ta va veni la voi in Italia, cu avionul banuiesc, sa-l ia cu ea! Va fi costisitor doar ca i se va pune catelului la veterinar un cip pentru al transporta legal si-n siguranta cu avionul, cip-ul costand in jur de 1 milion, maxim un milion jumatate in banii vechi(ci tot cu pasaportul).
happy

| freehugs916 explică (pentru cflori):

Multumesc mult de sfat flori dar eu am inca 13 ani si trebuie sa fac scoala aici in Italia (scuze ca nu am spus si asta in intrebare dar mi-a scapat) cu catelul nu ar fi problema cu pasaportul dar sufera de o boala si cei de la agentie mi-au spus ca nu il putem aduce la fel si veterinarul... in Romania u vreau sa il las deoarece fiind doar tata acasa el si lipsind unele seri facand de paza a munca catelul meu, bob...o sa moare crying((

| cflori a răspuns (pentru freehugs916):

Si nu ai nicio cunostinta sau o prietena caruia sa-i dai catelul pana starea lui se va ameliora sa-l puteti lua cu voi?

| freehugs916 explică (pentru cflori):

Sincer am incercat dar nu le lasa parintii crying

| cflori a răspuns (pentru freehugs916):

In fiecare oras exista adaposturi pentru caini(din cele bine amenajateri).Ti-l pot tine acolo cat ai nevoie si sa-i ofere tratamentul necesar, contracost.