| anonim_4396 a întrebat:

Voiam sa va intreb daca credeti ca aceasta situatie e normala: Un prieten de al meu (Putin cam fitos) are o problema in familie. Tatal lui a ramas parca somer (S-a terminat contractul cu compania) acum 5 ani. De atunci, sotia lui l-a pus sa si caute de munca dar el dormea cam toata ziua si chiar se imbata. Asa ca, mama prietenului meu a fost nevoita sa se angajeze ea >sad. Tatal lui si a gasit de munca (Acelasi domeniu/Acelasi Salariu) dupa 2 ani de la incident. Din cate am inteles, tatal lui si-a vandut casa ca sa plateasca datoriile stranse in cei 2 ani (Cand era somer) si au fost nevoiti sa stea la bunica lui (Care a inceput sa bea si sa se poarte urat ca ei). De atunci, prietenul meu a inceput sa se poarte urat cu tatal lui si sa-l urasca spunand ca din cauza lui au ajuns in situatia asta si bunica lui a inceput sa-i strice imaginea in fata rudelor... Acum isi uraste tatal dar lumea ii spune ca e un nesimtit care nu stie sa se poarte... Nu stiu ce sa zic m-a impresionat, dar cred ca din vina tatalui sau se poarta asa. (Desi lumea spune ca se poarta asa ca e el nesimtit). Voi ce credeti, e normal? Sa incerc sa il ajut cu ceva?

11 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Tatal lui de vina pentru tot, lumea judeca fara sa cunoasca de fel.
Multi fac din tantar armasar, intelegi tu.
Si maicasa s-a angajat abia dupa ce tatal a ramas fara servici? Si de ce 2 ani? Poate 1 an a stat in somaj.
Dar dupa? Ce a pazit.
Unele chesti sunt de acceptat, dar daca el prefera sa bea si sa doarma in loc sa-si rezolve problemele, nu mai e de inteles.

| anonim_4396 explică (pentru ROB3RT89):

Stiu, foarte complicata situatia.

| Laura a răspuns:

Bineînţeles că e nesimţit. Nu văd niciun capăt de ţară în povestea asta. Motive de ură de unde?

| Freya1 a răspuns:

El trebuia sa isi de-a seama din timp daca nu ii mergea ceva bine la munca daca ii pasa cat de putin plus ca o data ce a ramas somer trebuia sa lase fitele si sa mearga la munca in alta parte in orce ca sa nu fie nevoit sa isi vanda casa.
E normal ca sa il acuze copilul lui ca la tarat la bieti batrani cu maicasa ce muncea si el ce turna alcool in el ca a intreat in depresie vezi doamne ca era prea figurant sa puna mana pe lucu sa isi intretina familia

| mentholinks a răspuns:

Pai daca e nesimtit doar cu tatal lui, e oarecum normal dar daca se poarta urat si cu altii atunci chiar are dreptate lumea.

| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

Cu altii nu, doar cu bunica lui nu se prea intelegea (Dar ea se cam lua de el)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inca ceva: tatal lui e genul de persoana geloasa... a inceput sa se poarte urat cu sora mamei sale pentru ca venea sa-si viziteze mama(Bunica lui)... Si daca vede pe cineva ca-i merge bine, ii poarta pica si spune lucruri urate despre el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din cate am inteles, a cam exagerat. Tatal lui nu se imbata (Facea asta dar mai rar) cica pur si simplu nu isi cauta de munca - probabil lene

| Raducons a răspuns:

E normal sa se poarte asa, mai ales daca stie ca putea fi evitat sa se mute la bunica. Tatal lui nu o fost constient de situatie si probabil din cauza consumului de alcool. Cand si-a dat seama de situatie si-a cautat de lucru, Tu nu ai cum sa-l ajuti, mai bine nu te bagi.

| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Tatal lui e de vina. Trebuia sa il lase mama lui cu datori cu tot. Nu merita nimic.

| Jouliete a răspuns:

Eu cred că tatal si familia are o influenta mare asupra starii noastre generale, iar tatal lui fiind un betiv si fara chef de munca, normal un barbat lucreaza in familie, iar mama ingrijeste copii, dar tatal lui a devenit foarte foarte rau si astfel baiatul normal caci sufera, eu cred ca tu il poti sprijinii.