| anonim_4396 a întrebat:

Un baiat doar cu liceul terminat si fata cu facultatea terminata, ce parere aveti sa aiba o relatie?

28 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce nu? Daca se iubesc si se inteleg bine nu conteaza varsta.

| Alex a răspuns (pentru darrio2007):

Nu a zis nimica de varsta. A zis daca conteaza sau nu studiile unui om.

| darrio2007 a răspuns (pentru Alex):

Si automat varsta.Nu crezi?

| Alex a răspuns (pentru darrio2007):

Nu cred si nu este adevarat si automat varsta. Poate ca cei 2 doi au aceeasi varsta si unul dintre ei nu are studiile superioare. Nu te-ai gandit la asta?

| darrio2007 a răspuns (pentru Alex):

El a terminat liceul si ea a terminat facultatea.Aceeasi varsta? Inseamna ca el a ramas 5 ani repetent.Sau 6 daca ea a terminat medicina.Ma faci sa rad.Mai gandeste-te.

| Alex a răspuns (pentru darrio2007):

Studiile superioare nu sunt obligatorii! Cele 10 clase sunt obligatorii. Nu te-ai gandit ca el nu a vrut sa faca facultate si a facut cursuri de mecanica, ospatar etc si dupa ce termina aceste cursuri, munceste? Tu ma faci sa razi. Documenteaza-te mai bine ca facultatea e facultativ. Nu toata lumea are studiile superioare. Si asta inseamna ca sunt repetenti? Sa stii ca invatamant preuniversitara este diferita de invatamant universitara.

| taineamea a răspuns (pentru darrio2007):

Sunt de acord cu tine. Eu sunt sa zic intr-o astfel de situatie dupa 5-6 ani de facultate n-as alege un barbat fara studii superioare. Am intalnit si barbati fara facultate care au un anumit nivel de cultura si cunostinte dar marea majoritate tot sunt complexati in fata unei femei cu facultate. Iar de cei care nici macar nu-si dau interesul sa-si faca o cultura generala dar le-ar place o sotie farmacista, medic sau avocat ce sa mai zic?

| darrio2007 a răspuns (pentru Alex):

Mai baiatule el nu a spus daca are cursuri sau altceva.Intrebarea lui lasa loc de multe interpretari.Asa ca fiecare cu parerea lui.Bafta.

| darrio2007 a răspuns (pentru taineamea):

De acord.Dar vad ca Alex gandeste in alt sens.

| taineamea a răspuns (pentru Alex):

Nu sunt obligatorii ai dreptate. Dar scuza-ma daca tu ca ospatar, mecanic altceva nu stii cum sa ai o relatie cu o femeie care este medic? Gandeste-te putin! Stiu ca ar fi ceva extraordinar pentru un barbat, un motiv de mandrie, dar scuza-ma acea femeie se invarte in anumite cercuri, are anumite pretentii. Imagineaza-ti ce ar avea de discutat cei doi sau mai mult daca s-ar duce la niste evenimente, congrese si l-ar lua si pe el, ce ar putea el sa discute cu ceilalti medici sau alte persoane cu facultate oricum? O persoana fara studii superioare de cele mai multe ori se complace in aceasta situatie si nici nu-si dezvolta o cultura generala. Desigur mai sunt si exceptii ca si cei care nu-si permit sa faca o facultate. Da sa nu uitam in zilele noastre poti sa faci o facultate la fara frecventa, cu plata si ai diploma fara sa iti rupi coatele pe banci si fara nopti nedormite in sesiune.

| praf a răspuns (pentru taineamea):

Draga mea de ce continui sa aberezi in legatura cu barbatul? Hai sa iti spun eu ceva din ce am vazut in caracterul meu si al prietenilor mei(barbati),noi intr-adevar ne mandrim cand avem langa noi o femeie desteapta, dar intotdeauna incercam sa o depasim, asta pentru ca barbatul este competitiv.Mai ales cand vine vorba de o persoana care pleaca de jos si parintii nu au avut putere financiara sa ii faca toate mofturile sau chiar nu au vrut sa isi faca copilul fericit, fiind niste parinti denaturati.Nu stiu cati ani ai dar eu am 20 de ani si uitandu-ma la generatia mea vad in mare parte facultatile pline de baieti/fete care dorm pe ei un an de zile si cand vin sesiunile ince sa indese in cap ca disperatii materia dintr-un intreg an,pentru ca tot restul anului au dormit in timpul cursurilor iar seara au rupt cuburile in discoteci/cluburi,sau mai sunt si fete care au prestat servicii sexuale pentru a reusii sa termine facultatea,iar daca nu ma crezi, du-te la constanta si cumpara ziarul local, aruncand o privire la sectia anunturilor.Intradevar sunt si elevi silitori(maxim 2 pe clasa), dar aia 2 pe clasa nu formeaza marea majoritate. Poate tu esti mai in varsta ca mine si pe vremea ta era altfel treaba, dar eu traind in vremea mea prefer sa raman singur decat sa fac o facultate doar ca sa fiu luat in calcul de o fata.Si ca tot mi-ai spus de baietii care umbla cu prietenii si joaca jocuri video,modul in care ai vorbit despre ei mi-a lasat impresia ca e o parere proasta,dar intreaba-te, ce barbat ai prefera sa ai langa tine, unul care sta cu prietenii si joaca jocuri video sau unul caruia ii place sa fregventeze doamnele usuratice si sa bea pana cade sub masa destul de des?

| taineamea a răspuns (pentru praf):

In primul rand nu cred ca suntem atat de apropiati incat sa mi te adresezi cu "draga mea". In al doilea rand sunt mai in varsta ca tine si intr-adevar pe vremea mea laughing era altfel. In al treilea rand am avut un prieten care nu lucra si nu isi cauta ceva, statea toata ziua pe net chipurile sa se joace dar de fapt m-a mintit pentru ca vorbea cu diverse persoane de sex feminin pe siteuri de dating poate chiar se si intalnea cu ele pentru sex si se vedea cu prietenii ca sa bea; un alt tip cu care am iesit o singura data urma sa fie disponibilizat si tot asa nu cauta nimic si statea la baut cu prietenii si sa vorbeasca pe net; asa ca scuza asta cu "ma joc nu stiu ce joc" nu e plauzibilia in cazul meu. Si daca tot zici ca nu conteaza studiile atunci ce rost mai are sa facem 6 ani de facultate sa iesim stomatologi sau medici cand uite asa facem 10 clase si citim in reviste sau pe net sau mai "bine" de atat din auzite sau ne dam noi cu parerea si scoatem dinti, masele sau punem un diagnostic, dam un tratament si chiar si operam...ce mare lucru? Si ca un ultim lucru, de ce te intereseaza pe tine cum fac altii o facultate? Vezi-ti de viata ta mai bine.

| praf a răspuns (pentru taineamea):

Incepi sa dai semne de frustrare pentru esecurile tale! In legatura cu vorbitul baietilor pe mess/facebook si alte retele de socializare,voi femeile aveti impresia ca daca un barbat vorbeste cu o alta femeie automat vrea sa o f**a si nu este asa,daca tu ii oferi barbatului ce are nevoie de la o femeie el nu te va insela pentru ca nu va avea motiv,iar daca el a inceput sa te insele gandeste-te la cat de egoista ai fost pana in acel moment,bineinteles ca exista si barbati care nu dau doi bani pe ce o femeie sau pe o relatie,desii sunt in una.Iar atatea "esecuri" in relatie mie unu imi arata ca desii ai facultatea aceea in viata de zi cu zi esti pe langa subiecte,iar tu cred ca esti un pic cam paranoica sau nu esti capabila sa astepti sa cunosti o persoana indeajuns ca sa vezi daca e sau nu pe gustul tau,actionezi in disperare,poate ma insel dar din cele spuse de tine asta am inteles! Referitor la greseala mea,scuza-ma dar toata lumea greseste nu mi te da tu aici varful cunostintelor,iar daca te uiti in ultimul dex aparut ambele forme sunt acceptate! Iar daca ma uit la performantele doctorilor astora tineri iesiti nu pot decat sa ma sperii gandinduma ca intr-o zi voi fi nevoit sa ajung pe masa lor de operatie,cei mai buni elevi de la medicina care chiar au invatat pleaca in strainatata ca sa cartige bine, iar rebuturile raman in tara, un exemplu clar iti pot da cu dentistii care pun o plomba si dupa 2 saptamani cade, sau pun o placa (placa cea mai scumpa) care se sparge mancand mere, deci scuteste-ma pe mine cu facultatile pentru ca nu diploma de facultate e baza ci cunostintele pe care le detine individul cu sau fara facultate!

| taineamea a răspuns (pentru praf):

Nu am fost egoista chiar am incercat sa fac relatia sa mearga, i-am oferit ce avea nevoie insa cand statea pe net spunea ca este singur si nu are iubita desi relatia noastra era totusi la inceput. Asta facea zilnic si in cazul acesta nu crezi ca era normal sa incep sa-mi pun niste semne de intrebare? In plus nu ne vedeam zilnic pentru ca nu avea chef, nu vroia sa iesim desi statea toata ziua in casa, m-a mintit cu multe chestii si legate de un asa zis servici, si de o vizita a unor prieteni cu care vorbise cu cateva minute inainte care urmau sa vina la el in decurs de 1 ora si apoi dupa cateva ore cand am vorbit la telefon sa-mi spuna ca a vorbit iar cu ei si ei erau plecati din localitate de 3 zile. Nu consider ca sunt paranoica. Crede-ma sunt capabila sa ofer dragoste si sa ajung sa cunosc pe cineva insa in cazul acesta nu consider ca am gresit. Cu cel de al doilea caz mentionat acolo dupa prima intalnire nici n-a mai avut rost sa continui pe moment ce omul imi povestea cu zambetul pana la urechi cat de bine s-a distrat cu fosta iubita anul trecut la mare si altele chestii si in afar de asta nu era interesat cine stie ce de persoana mea; deja a doua zi vroia sa-i fac o vizita. Nu stiu daca si acum dupa ce ti-am spus aceste lucruri iti pastrezi aceeasi parere despre mine si anume: "paranoica, incapabila sa cunosc o persoana". Iar in ceea ce priveste medicii si stomatologii sa stii ca dintre cei care raman mai sunt si unii buni care vor sa faca ceva si pentru tara asta; printre cei plecati in afara sa stii ca sunt si cei care timp de 6 ani in facultate stateau doar in cluburi noaptea si in fata caminului toata ziua sau mai stiu eu prin ce barurui; cunosc cazuri si acum se dau mari asi in ale medicinei sau stomatologiei. Si am mai observat o greseala pe care o faci: nu folosesti cratima atunci cand trebuie si sa nu-mi vii iar cu nu stiu ce regula noua se accepta in noul dex samd!

| praf a răspuns (pentru taineamea):

Cratima nu o folosesc deloc cand tastez,deci ma corecteaza siteul si s-ar putea sa faca erori, iar eu nu am spus ca esti paranoica, incapabila...etc,am spus doar ca imi lasi impresia prin cele spuse de tine,oricum ideea eu nu cred ca esti problema,pentru ca am avut si eu destule esecuri! eu am vrut doar sa te fac sa intelegi ca daca baiatul nu sau fata e mai inferioara din punct de vedere al scolii facute nu trebuie sa plecam pe cu ideea ca acea relatie nu va merge, trebuie sa incercam pentru ca intr-o relatie sunt mai multi factori care o pot duce de rapa, altfel spus vor face ca acea relatie sa nu functioneze! si cum sunt acei baieti sunt si destul de multe fete...problema e ca omul are niste atractii pentru lucrurile inposibile/greu de obtinut!

| taineamea a răspuns (pentru praf):

Citez: "Iar atatea "esecuri" in relatie mie unu imi arata ca desii ai facultatea aceea in viata de zi cu zi esti pe langa subiecte,iar tu cred ca esti un pic cam paranoica sau nu esti capabila sa astepti sa cunosti o persoana indeajuns ca sa vezi daca e sau nu pe gustul tau, actionezi in disperare, poate ma insel dar din cele spuse de tine asta am inteles!" Asta doar ca sa-ti reamintesc. happy

| taineamea a răspuns:

Depinde de principiile fiecaruia. Daca fata n-are nicio problema atunci e in regula; am spus de ea pentru ca ea avand o facultate este posibil sa aiba anumite pretentii sa zic asa sau asteptari de la barbatul de langa ea. Pe viitor este posibil ca baiatul sa se simta complexat si sa incerce sa o opreasca din ascensiunea ei. Dar sunt si exceptii si atunci dragostea invinge.

| Alex a răspuns:

Depinde de princiipile fiecaruia. Daca pentru partenerul/partenera taul/ta conteaza ca trebuie sa ai studiile superioare si tu ai studii medii, nu merge relatia. Daca tu ai studii superioare si pentru tine conteaza studiile superioare partenerului/partenerei si partenerul/partenera tau/ta are studii medii, nu merge relatia voastra. Singura solutie sa vorbiti intre voi daca conteaza sau nu studiile unui om.

| praf a răspuns (pentru Alex):

Pe baza acestor principii risti sa pierzi persoane cu care ai putea face o relatie ca in povesti,scoala nu este importanta, important e ce are omul in cap, iar persoana care judeca omul dupa scoala are probleme serioase...pentru ca desi eu as avea 10 facultati ar fi irelevant daca eu sunt batut in cap si am facut facultatea ca a avut mama si tata bani,eu dormind la fiecare curs sau chiar fara sa ma prezint la marea majoritate,dupa parerea mea e o prostie sa nu incerci sa iti faci o relatie care nu are scoala pe care o ai tu,este mentalitatea evului mediu cand aristocratii nu se casatoreau cu cei din clase inferioare...dar fiecare cu perceptia lui,nu te pot condamna ca gandesti asa,cum nici tu nu ma poti condamna ca gandesc asahappy,oricum mie unul mi se pare o prostie,pentru ca poate baiatul este capabil sa faca o facultate,dar nu are resursele financiare necesare pentru a o putea face, iar in lumea de unde vin eu principiul asta de care imi vorbesti inseamna sa judeci o carte dupa coperta ceea ce nu este recomandat, desi multi o facem

| Alex a răspuns (pentru praf):

Am zis eu conteaza studiile unui om? N-am zis. Fiecare cu princiipile lui. N-am zis eu ca baiatul este capabil sa faca facultatate si fata nu. Eu zic ca si fata poate sa faca facultate. Dupa mine, baiatul este egal cu fata.

| praf a răspuns (pentru Alex):

Imi cer scuze ca te-am facut sa crezi ca m-am referit la tine alex, initial am vrut sa fac legatura intre mesajul tau si intrebarea ei/lui si sa incerc sa spun un punct de vedere care avealegatura cu ambele probleme

| taineamea a răspuns (pentru praf):

Si daca ai facut o facultate in care ti-ai luat examenele corect, mama si tata n-au platit taxe sau examene nu crezi ca e normal sa iti doresti un barbat (in cazul meu) cu facultate? Din ce ai scris tu inseamna ca am o mentalitate de ev mediu... Ca sa nu ma intelegi gresit eu acum nu ma refer la cei care n-au avut posibilitatea financiara sa urmeze o facultate. In ziua de azi poti sa muncesti si sa faci o facultate pe bani la fara frecventa macar. Insa problema cea mai mare este cand cei doi parteneri comunica si cate cunostinte are cel fara facultate. Pot fi persoane care au o cultura generala vasta, dar pot fi unele care habar n-au de lucruri elementare si care prefera sa stea toata ziua sa se joace pe net si sa piarda vremea cu prietenii - in cel de al doilea caz gasesti multi pentru care n-ar fi o problema ca femeia de langa ei sa aiba facultate dar crede-ma mai devreme sau mai tarziu tot apar frustrarile.

| praf a răspuns (pentru taineamea):

Inteleg unde vrei sa ajungi,dar permite-mi sa iti adresez o intrebare,si anume "pe tine draga mea ce te intereseaza mai mult,faptul ca prietenul/partenerul tau de viata are o facultate sau faptul ca el are cunostinte generale?",eu unul nu am avut parinti care sa imi banii necesari unei facultati,iar facultatea facuta la fara frecventa este un mod de a te auto educa,deci din moment ce ma autoeduc eu nu vad rostul platii unei astfel de scoli,inteleg sa platesc o facultate la zi pentru ca acolo sunt profesorii care vin la cursuri si trebuie sa traiasca si ei,plus ca nimic nu este gratis,nu ar fi fost o problema de bani daca as fi locuit intr-un oras precum iasi,cluj,bucurescti(pentru ca nu ar mai fi trebuit sa platesc cazarea si mancarea),dar cum am locuit in tulcea unde singurele facultati la zi nu erau acreditate era o problema pentru ca eu unul nu am bani sa ii arunc in stanga si in dreapta pentru o bucata de hartie care nu mi-ar oferii nici un avantaj,oricum eu nu vad facultatea la fara frecventa ca o scoala demna de luat in calcul,in primul rand diplomele obtinute acolo nu valoreaza nimic,sunt niste simple diplome,nici o firma serioasa nu te ia in considerare cu ele,eu unu prefer sa am langa mine o femeie care sa o duca capul macar cat ma duce pe mine indiferent ca are sau nu liceul,nu la asta ma uit prima data,prima data ma uit la ce scoate pe gurita,nu vorbesc de disperare,pentru ca sunt multi care ar sarii pe prima care le iese in cale,dar nici un astfel de criteriu nu mi-as impune,plus frustrari are oricine,important e sa stim sa ne folosim de ele,acum ca exista oameni care folosesc frustarile pentru a se autodistruge e altceva,dar nu inseamna ca toti fac asta,sunt persoane care folosesc frustrarile sa se ambitioneze in a se depasii,intr-adevar frustrarea nu e un lucru tocmai bun,dar dupa cum stii "diamentele scumpe se gasesc numai in noroi",sunt oameni care nu stiu ce e aia scoala pentru ca au avut parinti alcoolisti sau pentru ca nu au avut parinti,dar sunt mai educati decat marea majoritate a tinerilor din ziua de azi,pacat ca in Romania autoeducarea nu este o metoda de studiu precum in alte tari mai dezvoltate,oricum daca vrei sa iti impui un principiu, ti-as recomanda sa ti-l faci pe baza cunostintelor individului, nu pe baza scolii facutehappy

| taineamea a răspuns (pentru praf):

Se scrie frecventa si nu "frecventa"... a scrie corect tine si de autoeducatie!

| miolina a răspuns:

Incercati amandoi sa vedeti si sa observati cum va intelegeti in timpul prieteniei, un timp mai indelungat si sa conversati si despre cazuri negative si neplacute, ca apoi sa va hotarati daca va veti casatori sau nu.Cu bine. Sa apara si greul in timpul prieteniei voastre.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

IUBIRE să fie.

Dacă nivelul intelectual e similar, și ar trebui să fie, pentru că altfel nu văd cum s-ar putea ințelege, totul va fi bine. Există oameni foarte inteligenți cu 10 clase și oameni cu trei facultăți cărora le lipsesc multe doage din cap.

Deci, să recapitulăm.
Dragostea. E. Baza. Oricărei. Relații. Interumane.
PUNCT.

| praf a răspuns:

Esti amuzant/a,intr-o relatie nu are treaba ce scoala ai terminat, importante sunt sentimenetele si sa va intelegeti voi bine, poti sa nu ai nici o scoala dar sa fi mult mai destept/inteligent/informat in orice domeniu decat o persoana cu 10 facultati,pentru ca daca te uiti in jur lumea e plina de oameni care fac facultati doar pentru a primi o diploma si ca are mama si tata bani cu care plateste examenele,deci nu ar trebui sa te preocupe problema asta,iar daca ea este mai interesata de faptul ca tu ai doar liceu si ea are si facultate iti recomand sa treci peste moment ca nu are rost, e copila si trebuie sa se maturizeze, important e sa va intelegeti voi bine si sa va placeti

| praf a răspuns:

Imi cer scuze ca m-am abatut de la subiect,dar chiar si abaterea mea de la subiect iti ofera raspunsul de care ai nevoie,si anume sunt multe lucruri mult mai importante la care trebuie sa te gandesti cand vrei sa incepi o relatie decat sa pui ca piedica pentru o relatie,care nici macar nu a inceput si nu stii nimic despre cum va fi in ea,acest detaliu nesemnificativ si anume eu am liceu si ea are facultate,gandindu-te din start ca relatia nu va merge,femeia care fuge de un barbat care ii este inferior din punct de vedere al scolii pe care a facut-o nu este nici pe departe suficient de matura pentru a avea o relatie seriosa,este o persoana ca ii judeca pe alti dupa coperta,la fel este si pentru barbatul care fuge de o femeie inferioara din punct de vederii al scolii pe care a urmat-o,iar pentru aceste specimene nu merita sa iti pierzi timpul prietene,mie imi arata un aer de egoism,chiar un pic de narcisism,cand placi pe cineva placi pentru ceea ce este,nu pentru ceea ce detine sau pentru functia in societate, asa gandeam cand eram copil, nu ca acum as fi prea mare.