| anonim_4396 a întrebat:

Vreau niste sfaturi pentru o relatie colegiala cu o colega de la lucru. Am 24 ani ea 26. Totul a inceput din prima zi in care am fost in prezenta ei, m-am indragostit nebuneste, are un caracter minunat etc. Eu nu aveam de lucru si am fost trimis sa ii ajut pe cei de unde lucra ea cam 1 luna de zile. Acolo ca printr-o coincidenta prea mare l-am cunoscut a2a oara pe un prieten din copilarie care lucra exact langa ea deci si mai bine. Pentru ca nu cunosteam pe nimeni la inceput il ajutam pe el. Eram disperat sa trec la panoul de langa adica sa o ajut pe ea si am reusit. Cu toate astea parca nu imi permiteam sa flirtez si are si prieten dar pentru ca o indragesc tare mult si ca si persoana si o mai alintam ..sau ii mai dadeam cate ceva dulce. am continuat sa ii dau tarcoale sa o ajut si dupa ce nu mai lucram in sala respectiva. Cand aveam timp veneam la ea si la bunul meu coleg sa vorbim. Colegii de peste tot banuiau ceva si ii faceu glume iar la inceput nu ii place dar pe urma a zis" eu o stiu pe amea si nu ma intereseaza ce zice lumea". Cu timpu ne intelegeam foarte bine si ii spuneam tot ce spuneau altii despre noi. Am continuat sa vin pentru ia si dupa ce colegul meu a fost mutat in alta sala. Tot bine pana intr-o zi cand imi spune sa nu mai vin chiar asa des ca pana acum(defapt prefera sa vin cat mai rar) pentru ca tot aude vorbe si o deranjeaza si, si pentru binele meu. Batea apropo cum ca nu am sanse la ea. Am redus vizitele mult dar tot nu ii convine. Acum cand intru acolo (unde suntem obisnuiti sa si mancam desi nu e sala de mese) nu zice nimic nu ma baga in seama cu o privire trista parca cateodata are ochi uzi iar uneori putin incruntata desi inainte ma striga de cum vedea prin geam ca trec pe coridor. Gasesc atmosfera ostila o energie negativa si de la colegele ei care banuiesc eu ca stiu prea multe si i-au bagat rahat in cap si nu pot sa ii zic nimic ca e liniste si aud. Cand dau de ea pe coridor e altcumva ma intreaba una alta dar tot nu e ea. Imi vreau colega cea draga inapoi.
1. Ce sa fac sa fie macar putin ca inainte? Sa fie calda si primitoare. Fara sa creada ca vreau sa ma dau la ea.
2. De ce m-a acceptat si nu a facut asta mai devreme spunand ca nu ii pasa ce zice lumea iar acum o deranjeaza?
Multumesc!

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

1si 2. Fata a fost politicoasa si atunci cand a vazut ca tu intreci masura, a incercat sa te puna la punct, cu speranta ca vei intelege.

| DeliaXsiXA a răspuns:

1.ii ceri iertare si reduci atentia care i-o dai pentru ca din momentul in care flirtai cu ea, o alintai si ii ofereai atentii era clar ca tu voiai ceva mai mult decat o relatie de prietenie.
2.te-a acceptat pentru ca ea chiar daca a spus ca nu ii pasa ce spune lumea nu realiza cum se vor purta ceilalti cu ea si ca va fi barfita si de indata ce a vazut ce gust amar ii lasa lucrul asta a realizat ca nu merita sa simta asa ceva si a renuntat pana la urma presata de cei din jurul ei.
P.S. poate e mai bine asa,mai ales ca are si iubit,crede-ma,nu te-ai indragostit de persoana potrivita,indiferent daca ea te iubeste,din moment ce a renuntat cand lumea a inceput sa vorbeasca,inseamna ca nu e potrivita pentru tine, si apropo, sa nu te gandesti doar la tina pentru ca ea daca are iubit, cred ca si el o iubeste, asa ca in primul rand gandeste-te cum s-ar fi simti iubitul ei daca ar afla.

| emonden a răspuns:

Cel mai probabil ea s-a plictisit, la inceput posibil ii era interesat ce se petrece, chiar daca aveti o relatie de prietenie aici a influentat evident si cei din jur.Tot ce-ti ramane e sa treci direct si sa discutati intre 4 ochi ceea ce se intimpla, dar in limite si sa-i spui tot ce ai pe suflet, crede-ma ca o sa te inteleaga.