| robert1024 a întrebat:

Vreau sa incep prin a va povesti relatia mea. De 4 luni sunt impreuna cu iubita mea. Am muncit atat de mult pentru a o cuceri si sa fim impreuna. Cand aveam 2 saptamani impreuna ea flirtra cu unul, acesta a crezut ca ei sunt impreuna si a sarutat-o fortat. El nu stia ca suntem impreuna. Ea de atunci nu a mai vorbit cu el pentru ca a speriat-o si nu voia sa se ajunga la asa ceva( asta din spusele ei). Apoi cand aveam impreuna o luna si ceva ea a vorbit cu fostul ei si m-a inselat cu el. Fostul ei batandu-si joc de ea deoarece tot el mi-a spus mie ca m-a inselat cu el. In fiecare zi ne certam pe motive total absurde si banale cum ar fi: te gandesti la fosta ta, ne despartim; ma cert cu ai mei, ne despartim; nu ma lasi sa fac aia, ne despartim; nu empatizezi deloc cu mine cand sunt suparata si plang, gata ne desparim. Dupa acele despartiri ma suna dupa 10-30 minute sa imi spuna ca nu a vrut sa spuna asta si tot incearca sa ma impace. De cateva ori m-a comparat cu fostii ei iubiti ( doi fiind la numar) si imi spune ca ei au iubit-o ca ei erau mai buni; eu evident fiind afectat de aceste vorbe si iar dupa cateva minute ma suna si zice ca ii pare rau si ca nu e asa dar a spus asta la nervi. Ea imi spune acum de vreo 2 luni ca ma iubeste enorm de mult si ca nu vrea sa ma piarda si vrea sa traim toata viata impreuna. Sincer sa fiu si eu imi doresc acelasi lucru si chiar o iubesc, dar nu sunt atat de sigur de sentimentele ei. Nu stiu de ce am iertat-o de atatea ori si la cate faze nasoale mi-a facut. Chiar nu imi pot explica cat sunt de prost. Dar chiar o iubesc si vreau sa ma intelegeti si sa ma ajutati nu sa ma criticati sau sa ma jigniti. Intre noi doi este si o diferenta de varste de 3 ani eu avand 19 ani si ea 16. Stiu ca pare o telenovela si ca ea este prea mica dar varsta nu conteaza in momentul de fata( imaginati-va ca am eu 27 si ea 24).

Va rog spuneti-mi ce sa fac? Cum sa imi dau seama daca o sa mai faca ceva de genul( sa ma insele)? Sa stiu daca ma iubeste! Orice sfat din partea voastra ma va ajuta. Nu am o intrebare concreta dar ma puteti ajuta. Va mulumesc!

Răspuns Câştigător
| OrdanKarris a răspuns:

Mai mult ca orice, trebuie sa-ti explic ce ti se intampla:
Greseala ta principala a fost ca te-ai chinuit cu fata asta atat de mult s-o "cuceresti". Cu cat te chinui mai tare cu o femeie sa te placa, cu atat mai putina chimie exista intre voi doi. Ea mai mult te-a acceptat din obligatie sau din mila, pentru ca a vazut cat de mult te chinui, dar intelege, femeia asta nu te-a placut din start. Motivul pentru care nu te-a placut este pentru ca esti gentleman, pentru ca incerci sa-i faci toate mofturile. Este exact motivul pentru care te inseala la orice oportunitate cu oameni care o trateaza naspa.

Femeile sunt atrase de barbatii care le trateaza naspa. Asta pentru ca ele vad astfel de om superior lor, si se excita la un astfel de om. Pentru oameni ca astia vor incalca reguli, iar pentru oameni ca tine vor crea reguli. Pe tine te tine aproape deocamdata doar pentru ca-i acorzi atentie.
Daca te-ar fi respectat si iubit, nu ar fi deschis gura la tine sa faca scandal si sa te santajeze ca pleaca la fiecare oportunitate. Motivul pentru care se comporta asa este pentru ca te comporti frumos cu ea. Eu inteleg ca traiesti cu impresia ca, cu cat te porti mai frumos cu o fata cu atat te va stima mai mult. Gresit, exact pe dos. Poate va fi ciudat pentru tine ce-ti zic eu aici, dar nu te chinui sa intelegi de ce este asa, intelega doar ca e asa cum iti zic.

Femeia asta te va insela in orice moment, si il va insela si pe urmatorul cu care va fi. Motivul pentru care te ameninta ca te paraseste si apoi te suna sa-ti spuna ca-i pare rau sunt teste din partea ei sa vada daca poti sa traiesti fara ea, sa vada daca poate trezi macar o samanta de om rau in tine, adica cineva de care ar putea fi atrasa. La fel si cu momentele alea cand iti cere socoteala pentru fosta ta. Ea poate sa te insele pe tine, dar tu nici macar sa te gandesti la fosta nu ai voie. Te testeaza sa vada daca esti mult prea vrajit de frumusetea ei incat sa treci cu vederea mizeriile ei. Ea efectiv iti cere sa o inseli cu fosta ta. Asta ar excita-o maxim, chiar daca pe moment te ameninta ca pleaca. Tu esti paralizat de frica ca te va parasi, si este exact aceasta frica motivul pentru care se indeparteaza de tine si iti face mizeria asta. Tu crezi ca vei primi din partea ei iubirea la cere te astepti. Tu proiectezi asupra acestei fete un soi de femeie care ai vrea tu sa te iubeasca, dar dragostea ta pentru ea e doar in capul tau, atat dus cat si intors. Ea nu va reflecta dragostea ta preferata inapoi orice ai face. Barbatii iubesc idealistic, femeile iubesc oportunistic.

| robert1024 explică (pentru OrdanKarris):

Am o foarte mare stima pentru tine! Esti o persoana atat de inteligenta si iti jur ca raspunsul tau m-a facut sa inteleg totul! Multumesc mult!

| OrdanKarris a răspuns (pentru robert1024):

Cu multa placere. O femeie care te iubeste si este excitata de persoana ta, CREDE-MA ca-ti spun din experienta, va face ea tot posibilul si toate eforturile nu doar sa fie cu tine, dar sa fi inauntrul ei cat mai repede, daca intelegi ce zic happy O femeie care trebuie sa faci eforturi supraomenesti doar pentru un firimituri de afectiune din partea ei, acolo nu doar ca NU exista si nu va exista chimie, dar esti genul de barbat cu care ea se multumeste, barbatul pe care de la inceput il detesta pentru ca nu e barbatul care-l doreste ea, ci barbatul cu care s-a multumit. Daca erai barbatul ei ideal, ea te lua pe tine in brate, ea iti facea semne obscene pe ascuns, iti zambea de la o ureche pana la cealalta doar cand te vedea.

Cum zicea Horus, are 16 ani si nu am citit partea aia, si are dreptate, o fata de 16 ani e imprastiata rau si daca crezi ca-i sta mintea la relatii serioase, te inseli. Dar ca sa fac o paranteza, cunosc femei de 39 de ani care sunt aproape la fel de schimbatoare cand vine vorba de relatii. Faptul ca se intampla mult mai des la 16 ani decat la 39, e altceva. O femeie inceteze sa se dezvolte mental cand afla de la varste mici ca barbatii vor sta si in limba pentru ea. Ce motiv are ea sa evolueze cand toti ceilalti navalesc unii peste altii sa-i faca mofturi, s-o sustina si sa-i sufle sub fund?

Invata sa te respecti. Nu oferi unei fete nimic doar pentru simplu fapt ca-i fata si ca-ti place tie de ea. Fa-o sa merite ce ai tu de oferit. Oblig-o sa-si castige pozitia alaturi de tine. Ar trebui sa fie mai greu pentru ea sa stea intr-o relatie cu tine decat sa plece, intelegi ce zic? Faptul ca te inseala iar tu nu o pedepsesti pentru asta ii va creste si mai mult nesimtirea si cu cat ii treci cu vederea cu atat prostiile ei se vor inrautatii, pentru ca stie ca tu nu pleci nicaieri de langa ea, stie ca esti catelusul ei fidel, stie ca poate sa te insele cu cine vrea si nu va pati nimic, esti ca un pres de usa in acest moment.

Iar cu aceasta fetita de 16 ani, taie orice contact cu ea si s-ar putea sa descoperi ca-si schimba atitudinea la 180 de grade si e posibil ea sa inceapa sa traga de tine s-o primesti inapoi. Iar daca nu se intoarce la tine, sanatate, ai scapat de o pacoste. Oricum este o pacoste, oricum te inseala si acum. Macar daca iti recapeti un dram de respect ai o sansa atat sa revina la tine dar sa se comporte frumos, iar asta doar daca continui s-o tratezi tu pe ea la high sictir si la fiecare gest al ei care te face sa te simti incomod, o pui la punct pe loc, fara frica ca o pierzi. Doar in momentul cand risti s-o pierzi cu totul atunci ai cea mai mare sansa sa o recapeti, sau sa o pierzi pe bune. Tine de noroc, 50%-50%!

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Naravul din fire nu are lecuire. Cu asta cred ca ti-am raspuns la intrebare.

| AdelinaC a răspuns:

Pe scurt, e clar ca nu te iubeste, iar in relatia cu ea nu ai viitor. Dupa despartire te suna sa va impacati pentru ca nu suporta sa stea singura, nu neaparat cu tine, dar daca tot te-ai ivit tu sa ii ti companie acum profita.

| Violleta2022 a răspuns:

Sa-mi fie cu i\ertare dar te-ai indragostit de o proasta, daca la 2 saptamani fiind in relatie cu tine, ea flirta cu altul, iar la 1 luna, ea te-a inselat cu fostul iubi.
Ce dumenzue mai stai cu asta?
Chiar nu vezi ca nu are nici un pic de sentiment pentru tine si nu-i pasa de relatia asta?
Este foarte clar ca nu te iubeste si nu are dragan de tine, ca nu asa se comporta o persona care ar avea cat de cat, sentimente pentru tine.

| Freya1 a răspuns:

Nu vrea o relatie serioasa, vrea sa vorbeasca cu tine, sa ii ti de urat dar se pare ca nu va potriviti.Ea nu considera ca sunteti pe aceias lungime de unda, ca esti potrivit pentru ea dar nici nu ar renunta la tine pentru ca sa obisnuit sa aiba totusi pe cineva acolo.
Sfatu meu este sa ii spui ce ai pe suflet si daca reactioneaza tot asa sa nu iti mai pierzi timpul.

| sofisis a răspuns:

Varianta scurta: e o copila razgaiata si oricat o sa incerci tu sa ii faci educatie, o sa fie in zadar, Trebuie sa mai treaca ceva ani ca sa isi revina din idiotenia specifica varstei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din tot ce ai scris am constatat ca ai dreptate: esti un prost!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este prea mica iubita asta a ta si nici diferenta dintre voi nu e mare, dar ca sa ne imaginam ca tu ai 27 si ea 24 e mai greu, eventual ne putem gandi la un 15 tu si 12 ea...Sau hai ca sa nu fim rai, tu 15 jumătate si ea vreo 11 maxim...
Incearca totusi sa iti revii din iubirea asta, nu de alta dar risti sa ajungi la vreo 30 de ani tu si ea abia sa faca vreo 16 cat zici ca are acum...

| OrdanKarris a răspuns:

Fa-ti un bine si asculta asta de la un cap la altul si vei intelege cum gandesc femeile si ce trebuie sa faci sa nu fi calcat niciodata in picioare. Imi poti multumi mai tarziu.

https://youtu.be/omT48i0cq_A

| Horus35 a răspuns:

Nimic nu se compară șocul meu când am văzut ce vârstă are fata. Nici nu știu de unde să încep cu povestea. Ai muncit atât pentru a o cuceri sună de parcă tu te rugai de o fată (de 16 ani) să-ți fie iubită și ea în final a acceptat doar că se plictisea, a vrut să-l facă gelos pe fostul sau pentru a fi și ea "la modă" cu o relație. Aveați 2 săptămâni împreuna și flirta cu altul, din nou, la 16 ani. Ca să vezi cât de mult te iubește. Nu mai pretinde iubire de la un copil care habar n-are ce e aia iubire. Și ăla care a crezut că sunt împlreună de la atât și a sărutat-o, ce ignorant. Te-a înșelat cu fostul? Adică a făcut sex cu fostul, la 16 ani?! Fost "iubit" la 16 ani?! Deși, dacă toate "iubirile ei adevărate" au fost de câte o lună, nu mă miră. Te compară, te înjosește în fata foștilor și tu n-ai nimic de zis. Vine și-ți spune că te iubește după ce spune toate alea. Ce dovadă de iubire e aia? Dacă doar îți spune că te iubește, nu înseamnă că știe măcar ce e iubirea. Când iubești pe cineva, mai bine dai un cap de perete decât sa spui la nervi ceva ce l-ar putea afecta foarte rău. Nu te descarci pe partener și după: "a, scuze, dar să știi că-mi pare rău și te iubesc." Ceva gen: "ești la spital din cauza mea? A, scuze". Viața împreună?! Îți promite o copilă de 16 ani care habar n-are cu ce se mănâncă viața că o să fiți împreună o viață. Când o să ieșiți din confortul pe care vi-l oferă părinții, o să aibă garsoniera ei închiriată, pe apa, lumina, gazul, cablul, Internetul, și banii ei, atunci să se arunce la promisiuni. Mai era pe aici o fetiță, deși majoră dacă-mi amintesc bine, a cărei mama i-a interzis să facă sex până nu se mută cu cineva. A făcut sex și caută aprobarea noastră că nu a greșit. Dacă o dădea mama ei afară din casă, iubi se evapora și rămânea cu marea "iubire" in mâna și cu valiza in cealaltă. Se uită de respectul față te părinți se de conștientizarea a ceea ce ne oferă. Ajungem să dam totul la 16 ani pe o "iubire" nerealistă. Are 16 ani! E clasa a X-a dacă nu mă înșel. Dacă ții măcar puțin la ea, pune-o să citească Enigma Otiliei, să ia bacul și să facă ceva cu viața ei, ca de nu, va fi crimă și pedeapsă.

| eugeniu2020 a răspuns:

Decat sa traiesti mereu cu gandul ca poate sa te insele in orice moment, cum a mai facut-o, caci daca a facut-o odata atunci la sigur o va mai face, atunci mai bine te desparti de ea!
iar chestia cu spusele la nervi - nu e chiar asa, omul la betie si la nervi zice adevarul!

| DorofteiGabriel a răspuns:

Tinere laughing, desi avem aceeasi varsta, o femeie poate sa iti faca mult rau dar si mult bine, nu te mai lasa la mana ei si, fi si tu putin mai orgolios, daca iti zice la nervi ca ne despartim, nu merge treaba chiar asa, bun atunci asta este, nu ii mai da atata atentie, fa sa iti fie lipsita prezenta, nu o cauta tu pe ea, vezi daca te cauta ea pe tine, nh te lasa manipulat de ea sau de oricine altcineva, e dreptul tau sa iti jei propriile decizi, pune totul pe cantar si vezi cum se inclina balanta, in momentul de fata vai ca ai multi nervi consumati, si nu ar fi nici un lucru moral sa te culci cu ea, si in plus cel mai important nu e corect nici din punct de vedere penal laughing), gandeste la rece nu fi impulsiv pentru ca se pot ajunge la chestii foarte urate intr-o fractiune de secunda de la nervi