Întrebare recomandată | CarpeDiem2004 a întrebat:

Salutare comunitate! Am o problema putin mai diferita. Mama mea este un pic cam prea protectiva, am varsta de 14 ani aproape 15, is destul de dezvoltat fizic pentru varsta mea si destul de matur consider eu. Fara sa o lungesc, problema este ca nu ma lasa afara, nici macar la 10 minute de casa. Ceea ce imi face probleme pe partea sociala cat si pe partea cu prietena mea. O rog zilnic sa lase putin de la ea, sa ma lase pe langa bloc, mai pe langa scoala etc., dar nu vrea pentru ca spune ca pe vremea ei a fost diferit si ca ii este frica. Intrebarea mea este cum as putea sa abordez subiectul mai diferit ca sa ma lase si pe mine? Imi este destul de greu sa stau inchis in casa cand sunt chemat afara si mai ales cand am o prietena.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Idontcare69 a răspuns:

Încearcă să o iei de o parte astăzi și să îi explici ca pe tine te face fericit să iesi cu prietenii tai, nu sa stai in casă. Ideea este să nu tipi la ea ci sa vorbiti cu calm. Fă-o să înțeleagă că daca nu te lasa sa iesi, in viitor te va pierde cand nu vei mai depinde de ea (ca o pasare care a scapat din colivie). De asemenea, arată-i si faptul ca o iubești si nu vrei sa te certi cu ea ci doar ai nevoie de o mamă înțelegătoare și care sa te sprijine. Baftă și fără emoții! :*

7 răspunsuri:
| Gabriel2424 a răspuns:

Aici greseste, nu poate sa te tina inchis, trebuie sa ai si tu un spatiu al tau, unde poti vorbi cu prietenii, una alta, explica-i ca toti copii ies, ei nu patesc nimic, tu ce ai putea pati, nici daca erai fata nu era normal asa ceva.

| CarpeDiem2004 explică (pentru Gabriel2424):

Am incercat sa-i explic dar doar se enerveaza/supara pe mine si imi spune ca "Sunt mama, e normal", "o sa vezi cand ai copil" sau something like this. As vrea sa abordez altfel acest subiect ca sa ma inteleaga mai mult si pe mine dar nu stiu cum

| SupMates a răspuns:

Poate ea stie ce nu sti tu, ceva negru de care incearca sa te protejeze, cine stie (putin probabil)
Oricum csz, naspa =P
Pe mine ma roaga sa ies din casa si refuz laughing))

| darrio2007 a răspuns:

Degeaba ai 15 ani, gandirea poate fi de 10 ani. Este foarte protectiva. Si bine face. Nu ti-o place raspunsul meu dar asta e viata din zilele noastre.

| Emma30555 a răspuns:

Spune i ca nu te indepartezi de casa, ca te poate suna mereu si ca pana la urma fiecare are o soarta ea nu poate sa te protejeze non stop, viata e sa fie traita nu sa te temi in orice secunda. Ca e o ok sa te protejeze dar sa nu exagereze ca nu e bine nici asa pentru viitorul tau. Caci oricum vine vremea cand trebuie sa te descurci si sa infrunti problemele. Pentru ca ea sa fie linistita ii spui mereu unde esti, ii dai mesaje des, si nu te duci in locuri dubioase

| Andreeush a răspuns:

Încearcă să vorbești cu ea.
Spune-i că nu e normal să stai închis în casă. Pe vremea ei lucrurile erau altfel, acum e diferit.

| CarpeDiem2004 explică (pentru Andreeush):

Multumesc!
Apreciez toate raspunsurile, am sa vorbesc cu ea cat de curand, sper sa ma inteleaga. Daca as putea as da funda la toti, dar din moment ce nu pot dau doar la o persoana, toate cele bune si va multumesc din nou.
:-)