| NicolaeAnton26 a întrebat:

Salutare comunitate TPU! Ce ați recomanda unui băiat de 26 de ani care este într-o depresie aproape cronică pentru că nu a avut și cel mai probabil nu va avea niciodată o prietenă/soție?
Este ultima întrebare pe care o pun pe TPU. Știu că mă repet și sunt foarte enervant pentru mulți de aici, așa că nu voi continua acest show penibil.
Vreau doar să-mi spuneți ce aș putea face până în Ianuarie când mă voi duce la psiholog?
Am 26 de ani, sunt relativ urâțel, la corp sunt mediocru, am o situație financiară oarecum slabă, un loc de muncă decent plătit, iar ca și personalitate sunt timid/slab de înger.
Nu am ce să ofer unei fete, în afară de dragostea mea. Nu sunt frumos, nu am bani, nu am o personalitate carismatică și nici nu am vorbele la mine(cum s-ar spune). Sunt un tip simplu, liniștit, care-și trăiește viața într-un ritm relativ monoton.
Ajutați-mă, vă rog, cu niște sfaturi! M-am săturat să stau noapte ca idiotul în pat și să mă uit pe pereți plângând, gândindu-mă la cât de mult mi-am ratat viața.
Sper ca psihologul să mă ajute să mă obișnuiesc cu ideea că nu toți suntem meniți a avea pe cineva și că unii dintre noi vom fi singuri pentru totdeauna.
O știu, știu că nu voi avea niciodată o relație, dar mi-e foarte greu să accept ideea.
Vă rog... ajutați-mă cu un sfat sau două, chiar mi-ar prinde bine!
Promit că este ultima mea întrebare!

103 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"ce aș putea face până în Ianuarie când mă voi duce la psiholog?"

keep calm și așteaptă luna ianuarie

| BuLaNNNeL a răspuns:

Va face si psihologul la fel de "multe" ca raspunsurile de pe acest site. Cum ai ajuns la diagnosticul de depresie, daca nu ai consultat un doctor? Stii cu ce se "papa" si cam cât de gravă e o tulburare reală? Te baga la 2m sub iarbă, netratata.
Revenind la intrebarea ta, corpul se poate modifica : sport, alimentație, repaus.
Timiditatea se poate vindeca (si aici poti lovi 2 iepuri deodata, corp bine structurat, iti poate ridica stima de sine si increderea, care vor face ca timiditatea sa dispara) sau parerea mea, un sport de contact te va face sa fii foarte sigur pe tine, mai mult decat sala (depinde de la om la om).
Încetează să mai tragi concluzii aiurea, ai citit in horoscop ca n.ai sa ai relatie sau? laughing

| LPCTSTR a răspuns:

Joaca ceva pe calculator, poate-ti mai mananci timpul, recomand Skyrim, genial jocul... mi-a luat cam 1100 de ore sa-l termin happy

| NYØ2002 a răspuns:

Zimi Facebook-ul tau

| Furnicuta000 a răspuns:

De ce crezi ca nu s-ar uita nimeni la tine? Exista cineva pentru oricine. Daca tu zici ca esti foarte urat atunci cu siguranta vei gasi pe cineva, o fata uratica si ea. Dar sper ca nu ai pretentii sa gasesti o Barbie sau topmodela, daca esti realist iti vei face o relatie, nu conteaza situatia financiara, nu stiu de unde a pornit preconceptia asta ca toate femeile sunt interesate de bani, nu e adevarat, sunt foarte multe femei independente.

| flixbuster a răspuns:

Este simplu de zis si greu de facut: accepta-te si iubeste-te mai intai tu pe tine insuti - si apoi o va face si altcineva.

Cat despre fete/femei: ia-o cu pasi mici. Mai intai iti propui doar sa cunosti. Vezi ce poti face: un curs unde sunt multe femei (habar n-am, gatit, dezvoltare personala). Apoi iti propui doar sa comunici/interactionezi: vorbeste normal, nu ca se le scoti la intalnire sau mai rau sa le iei de neveste imediat. Asa te vei antrena si vei deveni mai relaxat. Doar apoi treci la pasul cu intalniri si relatii. Acum pari cam disperat din exprimare si daca e ceva ce pune femeile pe fuga este un barbat disperat (cred ca si inversa e valabila).

Pont: femeile nu pun atat de mare pret pe aspectul fizic al barbatilor. Altele sunt mai importante. Studiaza.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Bun, ai o situatie financiara oarecum slaba. Ai timp, pentru ca stai noapte si te uiti pe pereti. Fa ceva din timpul asta. Invata, dezvolta-te. Aceste lucruri nu au absolut nici o legatura cu partenerul de viata. Cand o sa te loveasca, o sa te loveasca de nici nu mai conteaza ca nu a venit pana acum.
Doar nu vrei pe cineva cu care sa nu te intelegi, nu? Asa ca persoana potrivita pentru tine o sa vina cand trebuie sa vina.

Pana atunci dezvolta-te, ocupa-ti timpul cu asta, incearca sa ajungi acolo unde vrei. Iar cand o sa ajungi acolo, o sa vina lumea la tine si o sa te recunoasca pentru ceea ce esti tu.
Mergi la sala, invata ceva nou, un domeniu nou, creaza ceva, asigura-te ca ai facut tot ce ai putut sa duci acea viata pe care ai vrut sa o duci. Pentru ca daca ramai la un stil de viata complex nesatisfacator... tu te-ai uita la cineva care ar avea acest stil? Bine, tu acum poate te-ai uita, dar sa zicem daca ar fi vorba despre o fata.

Nu o sa vina nimeni la tine si o sa iti zica sa fii impreuna cu acea persoana. Trebuie sa te faci remarcat prin munca ta, daca stai si nu progresezi, nu ajungi nicaieri.

Ai repetat faza cu faptul ca nu o sa ai pe cineva niciodata in intrebare de... zici ca vrei sa te credem si ca poate am uitat asta de la prima fraza sau ceva :/

Si daca nu promiti ca nu este ultima intrebare, crezi ca lumea de aici se streseaza cu asta? Nu... Gandeste-te ca ai fost si esti singur. Nimeni nu o sa stea dupa tine sa te consoleze. Gandeste-te la asta, aduna taria faptului ca in aceasta societate esti singur, si razbuna-te pe ea. Cum? Prin a ajunge acolo unde o sa vina lumea la tine si tu sa ii respingi.

Poti sa ai parte de ce vrei tu, raspunsul se gaseste in activitate, citeste carti, orice carte, pentru ca dupa ce citesti o carte, o sa atraga alte carti dupa, si cum imi place mie sa cred, cartile potrivite vin la momentul potrivit.

Succes!

| Dismally a răspuns:

Sa-ti recapeti increderea in tine. Nu ai nevoie de bani ori de o frumusete deosebita pentru a gasi pe cineva, sunt alte calitati care conteaza mai mult.

| Dalmore a răspuns:

Problema ta e că nu ai deloc incredere in tine. Negative self talk is self harm.
Nu-ti place cum arăți? Du-te la sala, schimba-ti stilul vestimentar, freza, oricine poate arata bine cu puțin efort. Ți se pare că ești mediocru? Gaseste-ti un hobby și dezvolta-l, citește etc. Soluții sunt. Și calmează-te că femeile fug de disperați.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Băiețaș, eu am aproape 29 ani și sunt mai trecut prin viață decât tine. Eu mi-am terminat școala anul acesta pentru că am avut probleme familiale în copilărie. Nu am avut o viață numai în roz, am crescut în sărăcie, fără tată. Frați pe care i-am avut doar teoretic pentru că practic nu erau în preajma mea. Bunicii nu m-au suportat și mereu m-au alungat. L-au suportat doar pe fratele mare pe care l-au ținut în slăvi. Unchi sau mătuși nici măcar nu știu ce înseamnă, să te întâlnești cu rudele de sărbători nici asta nu știu ce înseamnă. De la vârsta de 8 ani până la vârsta de 14 ani am fugit de acasă, am stat pe străzi, am gustat din viata de stradă, am mâncat bătaie. Nu am furat, nu am cerșit. Eram doar scăpat de sub control. O am doar pe mama, tata a murit demult. Prieteni nu pot spune ca am. De fapt am ceva acolo, însă nu mă pot baza pe ei. Dacă e sa vorbim despre iubire nici acolo nu stau prea bine. Am avut iubite, am rămas împreună o perioadă, apoi să descoperim incompatibilitate între noi și ne-am despărțit. Nu mai vreau relații serioase, parca tot mai bune sunt relațiile bazate pe s3x fără alte implicații. Vreau plăceri găsesc imediat, dacă pui prea mult suflet tot tu ajungi să regreți. Poate într-o zi imi voi baga mințile în cap și ma voi așeza la casa mea.

Abia la 28 ani mi-am terminat școala și pana acum am tot umblat de la o firma la alta sa ma angajeze. Mereu am făcut mai mult munca de jos. Nimeni nu prea dorea sa ma angajeze din cauza studiilor și norocul meu a fost ( și este) că știu a lucra pe PC și activez ca freelancer pe online.

Am avut și eu stari depresive, însă le-am depășit repede. Înainte obișnuiam să merg mult pe jos. Prin pădure, prin oraș... Trăgând aer curat în piept imediat îți ies din cap gândule negative. In vara mi-am găsit alt hobyy anti depresiv : bicicleta! Prin luna mai mi-am cumpărat prima bicicletă, învățat sa merg și toată vara am pedalat pe coclauri. Am și căzut, am avut și julituri, vânătăi, răni, am fost și la urgente. Dar am și vizitat locuri și explorat mult. În total cred ca am pedalat vreo 4500 km. Acum de iarnă m-am echipat de la decathlon și ghici ce? Nici în luna decembrie nu îmi las bicicleta în casa. Ies, mă plimb, obosesc, transpir, îmi formez corpul și mușchi. Iar mergând pe bicicletă am și o inima mai sănătoasă și totuși orice sport e binevenit. Nu stau sa plâng toată ziua în casa ca tine. Și țin sa zic ca inainte sa cumpăr bicicleta aveam aproape 90 kg. Acum am 78 kg pentru că datorită bicicletei am slăbit. Schimbarea pleacă de la tine. Dacă vrei schimbare, atunci ieși din casa. Depresia pornește de la izolarea ta. Ca ești timid. Și eu sunt timid în felul meu, însă știu a socializa cu o fată și citesc imediat comportamentul non verbal al unei fete/femei. Nu mă consider mare macho, nici chipeș nu ma consider. Însă fetele/femeile nu toate se uita la aspect.

Și nu am fost la psiholog. Nu am nevoie de asa ceva. Ți-am zis, schimbarea pleacă de la tine. Daca nu, atunci stai să îți plângi singur de milă. Tu singur trebuie sa te ridici și sa depășești momentul, altfel nimeni nu o va face. Degeaba mergi și la psiholog dacă tu nu ai bunăvoință.

| NicolaeAnton26 explică (pentru sierra1):

Da, în teorie sună chiar foarte bine! doar că de la teorie la practică este cale lungă... crede-mă că nu este ușor!

| NicolaeAnton26 explică (pentru BuLaNNNeL):

Am fost la psihiatru de câteva ori. Am medicamentație, doar că nu pare să aibă așa mare efect.
Sper să nu ajung prea curând la 2 m sub iarbă!
Corpul se poate modifica și sunt într-o continuă schimbare de ceva vreme, doar că partea financiară nu o pot modifica, la fel cum nu-mi pot modifica nici personalitatea blândă/timidă.
De ce? păi partea financiară, nu o pot modifica pentru că nu sunt suficient de inteligent pentru a spera la un post foarte bine plătit.
Personalitatea de regulă e cel mai greu lucru de schimbat la un om!

| NicolaeAnton26 explică (pentru LPCTSTR):

Joc Overwatch, Fifa 20, Diablo III, Lineage uneori.

| NicolaeAnton26 explică (pentru NYØ2002):

De ce?

| NicolaeAnton26 explică (pentru Furnicuta000):

Am niște tipare și eu. Majoritatea fetelor pe care le văd pe stradă nu le consider ca fiind atrăgătoare. Sunt doar puține fete care mă atrag fizic, ca să fiu sincer.
Dar sunt dispus să trec peste aspectul fizic dacă găsesc ce-mi place din punct de vedere mental. Problema ar fi că nu am de regulă nimic în comun cu fetele, nu am ce să discut cu ele, în afară de bună, ce faci? în schimb, cu băieții pot purta discuții ore în șir.
Majoritatea femeilor din România(doar din România) sunt preponderent interesate de bani. Singurele relații(online) pe care le-am avut au fost doar cu fete de altă etnie, nu română.

| NicolaeAnton26 explică (pentru flixbuster):

Nu, dar cele din România pun accent foarte mare pe situația financiară a unui bărbat.
Scuze, nu am o situația financiară bună și nu o pot schimba foarte ușor, poate în 3-4 ani.

| NicolaeAnton26 explică (pentru DoarBogdan):

Nu pot, man. Pentru joburi foarte bine plătite, cum spui tu, ai nevoie de inteligență. Am ceva în cap, dar nu sunt suficient de inteligent încât să ajung acolo.
Când eram mic mi-a plăcut să învăț, acum îmi displace maxim. Nu mai am capacitatea mentală pe are o aveam de ex la 17 ani.
Material vorbind nu pot spera la mult mai mult.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Dismally):

Fizic, poate nu, dar ai nevoie de bani dacă vrei să ai o relație cu fete în România.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Dalmore):

Fizicul îl pot schimba da, dar partea cu job-ul nu pot. Dude. nu sunt chiar cel mai deștept tip pe care îl cunosc. Nu am inteligența care să-mi permită să sper la cu mult mai mult decât am acum. Pot mai bine, da, dar nu cu mult mai bine.
Pur și simplu... nu am capacitatea intelectuală necesară să ajung acolo sus, la o carieră strălucită. Îmi pare rău, dar nu pot.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Pai dar sa ai bani multi... si un job bine platit nu inseamna sa te dezvolti neaparat.
Fericirea si implinirea ta trebuie sa vina indiferent de ceea ce faci. Urmeaza o pasiune, nu trebuie sa ajungi CEO la nu stiu firma si apoi sa nu ai timp nici sa stai sa plimbi calelul, dar aminte sa stai cu partenera.

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

Problema mea este în mare parte aspectul material. Nu pot asigura o viață bună unei femei, nu pot.

| NicolaeAnton26 explică (pentru DoarBogdan):

Omule, pur și simplu nu sunt suficient de bărbat să am o femeie, okay?
Nu sunt masculin de felul meu, din contră. Fizic arăt average, mental sunt mai mult feminizat.
Am un job decent, dar un trai cam slab...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Tu ii propui o activitate prin care sa se izolese și mai mult în casa. Genial sfat.

| Dismally a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Nu, o relatie bazata pe banii partenerului nu este o relatie, e o prestare de servicii in schimbul unor avantaje materiale happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Nu toate femeile caută siguranță financiară. Și acum pe bune, niciodată sa nu accepți sa ții acasă o femeile iar tu sa mergi la munca. Munciți împreună, ridicați casa împreună. Copii, dacă sunt, ei pot sta și cu părinții. Dar tu sa îți ții nevasta acasă niciodată sa nu accepți asta. Dacă e apta de munca, atunci sa meargă la munca. Unele femei cauta sa clăditi casa împreună. Munciți împreună, nu tu sa muncești iar ea doar vine și se bucura de confort.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Deci diagnosticul de tulburare depresivă e dat de el? Ce medicamente cuprinde schema ta de tratament? Dozaje? Le iei zilnic, cum trebuie, respecți schema de tratament sau doar cand iti aduci aminte?
Cam la ce efect te-ai aștepta din partea lor?
Singurul efect benefic si real este de a nu mai da voie creierului, gândurilor de fapt, gândurilor negre de a mai bantui prin cap. Sunt medicamente si am avut si eu, a caror scop era, de a-mi mari nivelul de serotonina - hormonul fericirii. Dar depinde, de la caz la caz. Nu se ajunge asa rapid la 2m sub iarbă, dar netratata ajungi si acolo. Eu am avut astfel de medicament, pe langa tranchilizante, deoarece eram in ultimul stadiu. De asta ti-am scris, dar uite ca mi.am revenit. Tot ce vreau sa iti transmit e sa LUPȚI; nu te astepta de la medicamente sa faca minuni ca NU vor face. Elimina gândurile rele si te tin departe de suicid sau demență, restul trebuie sa lupți si sa câștigi tu. Nu întrerupe tratamentul de capul tau.
Poti castiga bani frumosi, în țară doar cu; calificari si nu "scoli inalte". Un sudor bun ajunge pe la 4000 de lei, un mecanic bun poate depasi suma de 4000; am un vecin, si-a "deschis" o mica baracă in propria ogradă; nu e legal dpdv al legii, nu are autorizație, în schimb stau masinile cate 3-4 in curte si inca vreo 5-8 pe langa laughing. Omul se pricepe, si.a luat sculele necesare; si.a facut o (habar n.am cum se numeste, o chestie de ridica masina in sus) si zilnic repara la ele, plus ca are si jobul lui stabil; in minerit. Din ce am vorbit cu el, lunar, ii "intra in casa" peste 6000 de lei. Un electrician; castiga bine, mai ales acum ca esti singur, câștigi suficient cat sa te întreti. Sunt multe meserii din care poti face bani.
La timiditate, ce spuneam mai sus, LUPȚI si câștigi. Eu ajunsesem la izolare, cand medicamentele au început să.si faca efectul, sa-i dea voie creierasului sa perceapă corect tot ceea ce ma înconjoară; stii ce am facut? M.am dus intr.un oraș apropiat si ma băgam în seamă cu oamenii; aiurea, la întâmplare. Nu reușeam, ba mai mult; ma blocam sau chiar vomitam (asa se manifesta atacul de panica), unii ma înjurau, altii strigau sa vina politia caci probabil sunt drogat laughing. Pana am ajuns in prezent, in punctul in care mi.am recapatat viata in proportie de 95%.
N.ai vrea sa ajungi prin stări de genul, lasa scuzele si lupta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu am mulți bani, trăiesc decent, câștig decent, însă o bicicleta modesta tot mi-am putut permite. 400 lei cât am plătit pentru echipament de iarna mi-am permis sa plătesc + revizii ce am făcut și intervenții service și accesorii întreținere ( camere, chei, leviere, ulei pentru lanț și transmisie, soluție curățat cadru, degresant)+ far față, stopuri, casca. Oare la cât am ajuns în total? Eu nu investesc în femei cât investesc în bicicleta mea. Și ce sa vezi, bicicleta mea niciodată nu m-a lăsat la greu. Am mers pe ea și 155 km ( cu dus și intors) și niciodată nu mi-a făcut pana pe drum. Tu doar stai în casa și plângi. Chiar nu te mai înțeleg. Tu ce vrei de la viață? Ca nu vezi femeile atrăgătoare. Poate ai înclinații gay și nu vrei sa recunoști asta. Ți-e greu sa accepți ca tu ești gay. Poate ar trebui sa încerci și cu bărbați. Nu vreau sa par nesimțit, însă dacă cu femei vezi ca nu tine și nu simți nici o atracție pentru ele... Poate fericirea ta sta în alta parte și tu bați la ușa care nu trebuie. Ești și un pic misogin la cum pui accent pe situație.

| sierra1 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Adi(că) care-i problema până in ianuarie? Eu cred că-ți plângi de milă. Și atât

| Osneros a răspuns:

Din nou, problema e ca tu "stii" cum sunt cateva milioane de romance (sa nu mai vorbesc de restul femeilor de alta nationalitate), fara a fi intalnit nici macar o suta dintre ele.

Macar pe psiholog sper sa-l asculti ce zice si sa nu stii mai bine ca el, daca tot ii ceri sfatul.

| Dalmore a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Dă-l naibii de job, frate. Nu trebuie sa fii un geniu ca sa ai o relație. Concentreaza-te pe alte aspecte.