| NicolaeAnton26 a întrebat:

Salutare comunitate TPU! Ce ați recomanda unui băiat de 26 de ani care este într-o depresie aproape cronică pentru că nu a avut și cel mai probabil nu va avea niciodată o prietenă/soție?
Este ultima întrebare pe care o pun pe TPU. Știu că mă repet și sunt foarte enervant pentru mulți de aici, așa că nu voi continua acest show penibil.
Vreau doar să-mi spuneți ce aș putea face până în Ianuarie când mă voi duce la psiholog?
Am 26 de ani, sunt relativ urâțel, la corp sunt mediocru, am o situație financiară oarecum slabă, un loc de muncă decent plătit, iar ca și personalitate sunt timid/slab de înger.
Nu am ce să ofer unei fete, în afară de dragostea mea. Nu sunt frumos, nu am bani, nu am o personalitate carismatică și nici nu am vorbele la mine(cum s-ar spune). Sunt un tip simplu, liniștit, care-și trăiește viața într-un ritm relativ monoton.
Ajutați-mă, vă rog, cu niște sfaturi! M-am săturat să stau noapte ca idiotul în pat și să mă uit pe pereți plângând, gândindu-mă la cât de mult mi-am ratat viața.
Sper ca psihologul să mă ajute să mă obișnuiesc cu ideea că nu toți suntem meniți a avea pe cineva și că unii dintre noi vom fi singuri pentru totdeauna.
O știu, știu că nu voi avea niciodată o relație, dar mi-e foarte greu să accept ideea.
Vă rog... ajutați-mă cu un sfat sau două, chiar mi-ar prinde bine!
Promit că este ultima mea întrebare!

103 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Psihologul nu o sa faca altceva decat sa te faca sa te întrebi tu singur anumite chestii.Cred de început ar trebui să nu mai fi asa disperat,sa nu te mai subestimezi si sa nu te mai plângi atat pentru ca asta îndepărtează femeile, sa iesi in societate, sa mergi la petreceri, sa iesi cu prieteni si sa iti găsești o fata simpla, normală.

| anonimg a răspuns:

Eu iti recomand sa mergi la biserica adventista de ziua a saptea.
In felul acesta mai iesi din casa, mai vezi oameni noi, socializezi cu ei; si acolo sunt oameni care nu vor sta deoparte de tine.
Nu exista un loc mai bun in care poti sa stai de vorba cu oamenii de orice varsta.
Psihologul te-ar trimite poate pe site-urile de matrimoniale. Si ce sa gasesti acolo decat femei dupa interes, tot asa cum sunt si majoritatea barbatilor.
Dar atunci cand vei fi constient pe deplin ca Dumnezeu te iubeste, atunci nu vei putea sa nu te iubesti si tu.
Dumnezeu te iubeste si acum, indiferent ca nu vezi, nu sit, si nu poti nici macar sa-ti imaginezi acest lucru. Doar ca tie nu iti este de nici-un folos atat tim cat stai dearte de Dumnezeu; pentru ca nu te poti bucura de faptul ca El te iubeste pentru ca nu ai cunostinta de acest lucru. Cat timp stai departe de Dumnezeu sau chiar si de un om care te iubeste, nu te poti bucura de aceasta dragoste.
Deci daca noi am fost creati ca sa socializam, pai atunci numai asa vom si putea functiona corect.
Ca despre aspectul fizic, sa stii ca acolo nu gasesti fotomodele. Pe acestea le gasesti in lume, departe de Dumnezeu si de cer.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Dismally):

O femeie de regulă nu iubește un bărbat care nu are o carieră cât de cât decentă.

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

Nu prea există multe femei de genul, iar cele care sunt așa de regulă își doresc un partener potent financiar ceea ce eu nu-i pot oferi!

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt gay, doar că nu pot oferi femeilor ceea ce-și doresc ele: siguranță financiară, liniște și un aspect fizic impunător. Nu pot oferi o femei ceea ce are nevoie pentru a fi... femeie.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Dalmore):

Cum ar fi? în România cam așa stă treaba... n-ai bani, n-ai relație.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Freya1):

Cu care prieteni? că nu am. Sunt singur, înțelegi? SINGUR.
În afară de familie n-am nimic.

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonimg):

Cred că momenta este cel mai pertinent răspuns de aici!
Problema după cum am spus este că sunt complexat fizic și material. Nu mă simt în stare să am o relație pentru că fetele nu se uită la ratați ca mine.

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

Te înțeleg și chiar mă bucur pentru tine, doar că vezi tu ca să merg mai departe, îmi trebuie o speranță... nu o văd.
Să zicem că-mi ia 3-4 ani să-mi pun la punct viața, dacă pe când termin eu nu vor mai fi fete disponibile?

| Dalmore a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Nu mai cere sfaturi, că nu pricepi oricum nimic din ce ți se zice, psihologul nu o să-ți zică nimic în plus, pune banii ăia la ciorap mai bine, că și așa nu ai prea mulți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Sunt persoane care își găsesc jumătatea și la 50 ani, iar tu îți faci griji. Sau poate cine știe... Probabil iubita ta și iubita mea nu s-au născut încă. Vezi tu, multe cauta numai bărbați în vârstă. Poate avem și noi succes la batranete. Și crede-mă, mai bine singur decât căsătorit și să te afli mereu sub papucul nevestei. Sa îți țină cont ce faci, unde mergi, etc și etc. Căsătoria pentru mai în colo, e timp și de copii. Eu nu ma grăbesc. Vreau sa îmi trăiesc viata, sa ma bucur de ea. Nu vreau să mă leg la cap fără sa ma doară pentru că ușor faci copii. Dar dacă faci greșeli și faci copii cu persoana ( femeia) greșită? Multe femei își abandonează copii și câte și mai câte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Din ce oraș ești? Dacă ești din Brașov, te scot eu la bere. Te conving să îți cumperi și bicicletă și apoi nu te mai dezlipești de ea. Asa e la început "eh, ce sa fac eu pe bicicletă". Apoi când începi să mergi îți intra în sânge și face parte din ADN-ul tău. Eu am făcut o pasiune pentru biciclete și vreau să trec la ceva mai scump, mai performant. Vreau să merg și pe munte cu bicicleta, mai ales vreau să merg la crucea de pe caraiman cu bicicleta. Crede-mă, o tura de MTB prin pădure sau oricare altă drumeție face câte 10000 de ore la psiholog. Tu stai închis în casa toată ziua. Sigur nu ești călugăr? Eu mi-am urmat visul : acela de a învață să merg pe bicicletă. Însă eu am luat bicicleta mai mult din curiozitate, partea cu drumețiile pe bicicletă a venit asa, ca nașterea :spontan! Mi-a venit dorul de ducă într-o dimineață și am plecat la drum prin județ. Am mers vreo 44 km atunci. Apoi am mers mai mult și mai mult... Îți atașez un link către blogul meu, iar dacă vrei poți sa citești pe unde am fost toată vara cu bicicleta. Tratamentul meu anti depresiv.

http://romanianportal.blogspot.com/......-m-am.html

După cum am spus, eu mi-am urmat visul. În fine, unul dintre ele pentru ca am mai multe. Dar cu bunăvoința și răbdare se vor îndeplini și celelalte. Dar visul tău care este? De a sta închis în casa și a-ți plange de milă? Ai 26 ani, da-o în colo de treaba. Ești tânăr, o viata ai. Dacă nu femei, măcar alta activitate. Găsești un hobby care sa îți placa. Alt vis al meu știi care este? De a ajunge la spectacole ca Tomorrowland sau Qlimax. E spectacol de muzică electronica, dar Qlimax este numai de Hardstyle. Sunt fan acestui gen de muzică plus Trance, Techno. Am pe telefon vreo 10 GB numai cu muzica de gen. Îți arat dacă nu ma crezi. Am și căști on-ear ca să pot asculta la bass muzica preferata. Iar la parfum nu am dat 1 ml din primul parfum, ca am și cumpărat al doilea. Nu sunt din ala sa fac fițe, cumpăr parfumuri de la avon. Miros fain și astea, dar măcar sa mirosi a ceva. Asta contează pe lângă vestimentație. Mereu știu a ma îmbraca și mereu ma îmbrac cu gust. Ma îmbrac sport, nu business sau mai știu eu. Nike și Adidas sunt fidel. Tuns mereu scurt, nu îmi las nici pleată pe ochi. Ma rog, la ochi am sprâncene. Ca doar nu le dau și pe alea jos. :)) pentru ca o fata sa te placa trebuie sa știi sa te și îmbraci. Încerc doar sa îți dau exemple. Dacă vrei asculți, dacă nu poți rămâne în continuare în lumea ta. E treaba ta, e viata ta. Dar nu e ok stilul tău de viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt în Iunie mi-am cumpătat bicicleta, nu în luna mai cum am spus la început laughing ce amețit sunt și eu. În luna mai am fost cu ideea. laughing

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

Dude. n-aș vrea să mai aștept încă 10-15 ani până voi avea o prietenă sincer... nu prea mai vreau să aștept...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești cam grăbit și disperat. După cum spunea cineva mai sus, fetele cam fug de astfel de băieți. Nu cred ca vei avea prea mari sanse sa faci ceva cu disperarea asta "vrei și tu sa găsești o femeie". Lasă totul sa meargă de la sine. Când forțezi lucrurile rezulta același lucru ca și atunci când forțezi la toaletă : iese un rahat.

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

Nu vreau să ajung la 30 de ani și tot singur să fiu, frate... crede-mă, nu vreau!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Spor la treabă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca tu astepti o tipa miloasa sa-ti sara in brate aici

| Freya1 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Bun eu inteleg ca nu atragi sexul opus dar ai colegi de munca, vecini, neamuri nu cred ca nu poti sa chemi pe cineva pe la tine sau la un suc sa va împrietenit.Ai 26 de ani, nu iti cere nimeni experienta in ale femeilor neapărat dar ca si bărbat sa nu ai un prieten e imposibil.
Eu spre exemplu nu am prieteni, am doar una singura cu care ma întâlnesc o dată la nu stiu cand dar compenseze prin faptul ca am iubit si totusi tot am pe cineva alături.Intelegi? Dacă tu încerci să socializez si sa iesi in lumea prin viitori prieteni poti sa iti găsești si viitoarea iubita, dar daca tu cu fete nu socializez pentru ca ai senzația că nu ești ok din nici un punct de vedere, prieteni nu iti faci ca habar nu am ce alt motiv ai cam cum ai vrea sa fie cineva langa tine sau sa nu mai fi singur.Nu poate nimeni sa iti aduca prieteni sau iubita de mana in camera.

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

LOL. Nici vorbă. oricum aș fi prea fricos și nu aș știi cum să reacționez.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Freya1):

Păi de regulă cam așa sfârșești când ești un gunoi/ratat/rebut al societății, cum sunt eu.

| Frank51 a răspuns:

Bai, nu prea am timp sa scriu un roman, dar long story short, viata e scurta si tu degeaba stai si plangi, trebuie sa iei putin tupeu si sa te "ridici".

Nici eu nu-s cel mai fain, nu-s bogat, nu am masina, am haine normale, dar in schimb imi place foarte mult sa socializez si sa imi fac prieteni noi, si asa am cunoscut foarte multe fete cu care am avut diferite relatii.

Da-ti un reset la tot, schimba locul de munca, orasul, freza, du-te la sala, fa orice crezi ca te va ajuta, dar nu are rost sa plangi aiurea, viata e faina si merita traita.

| Freya1 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Dacă continui sa ai parerea asta despre tine asa vei ajunge.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Freya1):

Păi așa sunt deja. de ce crezi că nu se uită fetele la mine oricum? pentru că sunt un ratat.

| Freya1 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Pentru ca nu încerci să cauți unde trebuie, nu vrei sa fi un pic mai altfel.
Tu ai zis ca ai dreptul, de ce nu încerci ceva in domeniul asta? Acolo interacrionezi cu oameni si asa o sa ai si mai mult succes.

| Nilsson a răspuns:

Trebuie să încetezi să te mai tot văicărești, și asta nu doar până în Ianuarie ci permanent de acum înainte.
Chestia asta îți afectează personalitatea și te afundă și mai mult.
Vorba lui anonimg, încearcă să cauți o biserică unde să îți faci prieten, avem aceeași religie și pot să îți confirm că este o modalitate bună, mai ales acum de sărbători sunt programe cu tinerii, se duc să colinde la azile, orfelinate, te mai mai scoate din carapace chestia asta.

| RAY a răspuns:

Buna din nou acelasi poveste, acelasi plangeri, iti scriu din nou in rime si ma intreb oare de ce te plangi? ai un salar bun, ai o varsta decenta de 26 de ani dar te vezi ca un om de 99 de ani fara speranta si asta e trist, in primul rand pentru a evolua trebuie sa ti cont de cei care te critica nu de cei care te pupa in fundulet,asta e prima regula a dezvoltarii personale,a doua regula este si sa aplici.
Conteaza aspectul fizic,cand intalnesti un om i vezi aspectul fizic,asta e adevarul,esti urat vezi de fete urate ca tine,in viata trebuie si sa fii rezonabil,realist nu visator,daca esti gras slabeste,daca esti slabanog vezi de culturism, dar daca esti urat la fața nu ai ce face asta e.
Conteaza aspectul material =esti ok.
Conteaza caracterul =aici esti praf,plangacios,imatur,nehotărât,nu emani nimic masculin
Conteaza starea de sanatate =am mai spus unui user mi-a dat ignor,omul era bonav mintal se intreba de ce nu gaseste iubita,handicapul fizic, mintal te duce in jos
conteaza vocea ta cum e groasa, subtire, in ce haine te imbraci, te parfumezi, ai prieteni?

| NicolaeAnton26 explică (pentru RAY):

Nu prea am prieteni...

| RAY a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Macar incerci sa iti faci? stii noi oameni preferam ca alti sa ne contruiasca visele noi nefacand nimic, acel psiholog ce crezi ca iti va face?

| NicolaeAnton26 explică (pentru RAY):

Păi cum să-mi fac prieteni? nu mai e ca atunci când eram în liceu... e mai greu acum. Spune-mi tu, cum să-mi fac prieteni!