| SpiridusulCelCurios a întrebat:

Salutare comunitate TPU! Există un mod de a trece peste sentimentul că nu sunt suficient de bun pentru o relație cu o fată sau pentru a accepta că poate nu-mi este dat să fiu într-o relație?
Am 28 de ani și sincer, cred că pot număra pe degete fetele care au vorbit cu mine în interes romantic ever. Am avut propriu-zis o singură relație serioasă, dar și aceea e discutabilă (fata avea un defect peste care eu am trecut).
În plus, recunosc că aproape toate fetele cu care interacționez și care au câtuși puțin interes în mine sunt fete cu un aspect relativ neîngrijit(fete supraponderale) sau care nu au neapărat o față drăguță(fete urâțele).
Am făcut de multe ori sacrificiul să vorbesc cu o fată doar pentru că am considerat că și dacă nu o plac, mai bine așa decât cu nimeni. Nu a ieșit niciodată bine... atracția fizică e importantă, iar eu sincer sunt atras doar de fetele drăguțe/frumușele în mare parte din timp; foarte rar mi se întâmplă să-mi placă o fată de nivel mediu sau chiar urâțică.
Ideea e că în mare parte nu pot să am pretenții, fiind mai mult sau mai puțin un ratat.
Am 28 de ani, am loc de muncă stabil și un salariu decent, dar stau cu părinții și nu am carnet(dau în curând de permis).
Nu am realizat nimic notabil în viața mea, iar ceea ce mă ține cel mai mult în urmă este complexul meu financiar. Efectiv sunt conștient că nu am potențialul financiar necesar unei relații. Nu sunt suficient de potent financiar încât să atrag o fată.
Cumva în ultimul timp am început să mă obișnuiesc cu ideea că voi fi singur și chiar am multe momente în care sunt fericit chiar și așa: merg la sală, ies cu prietenii, petrec mai mult timp cu ai mei, etc. dar tot e o parte din mine care cumva regretă că nu am o relație.
Ce sfaturi aveți?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sunt 7.845.360.908 de persoane in lume. Dintre acestea... hai sa zicem peste 3 miliarde de persoane de genul masculin. Dintre acestea sa excludem copiii si persoanele in varsta.

Dintre toate aceste persoane, la cate or fi ele, printre acele persoane care inseala, bat, sunt violente, injura, fura, nu respecta femeia si nu "merita" o relatie si totusi au una... cum ai putut sa ajungi la concluzia ca tocmai tu nu esti suficient de bun pentru o relatie? thinking

Nu esti suficient de potent financiar? E hai... pai ce vrei sa atragi asa? Interesele? laughing

In primul rand ia o pauza de la aceasta gandire si renunta la autocaracterizare, asteapta sa te caracterizeze o fata big grin
Nu complexul financiar te tine in urma, sau ma rog... depinde ce vrei.
O sa gasesti persoana langa care sa stai si care sa iti ofere exact acel ceva, pe care nu reusesti sa il descrii in cuvinte si poate de care nu esti constient acum.

Numai bine! ^_^

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Terapie

| OldSoul a răspuns:

Nu e neaparat faptul ca nu esti suficient de bun pentru o relatie.
De multe ori, ti se intampla sa ai pur si simplu ghinion, sa iei alegerile gresite si tot asa.
Asa probabil este si cazul la tine.
Incearca sa te bucuri de prezenta fetelor in viata ta, fara a avea o relatie cu ele.
O sa accepti singuratatea mai usor, o sa te cunosti mai bine pe tine.

De exemplu nici eu o duc formidabil in dragoste laughing

Da, iubesc(1) si sunt iubit(2)... de persoane diferite laughing
Si predominant ma vedeam cu o a-3-a, si ma confesam unei a-4-a fete laughing Iar ocazional mai glumeam cu a-5-a.
Iar la postari comentandu-mi o a-6-a care le facea geloase pe toate cele de mai sus laughing

1 si 2 fiind singure
3 avand ghinion la barbati
4 si 5 avand relatie.
6 fiind o fata de pe tinder, pe care nici nu stiu daca '"exista" sau daca o sa o vad vreodata in realitate
Si probabil ar mai putea continua lipsa.

Cert este ca, desi nu am alaturi o singura fata, o relatie, am inteles ca problema nu este la mine laughing Problema este predominant la fetele din generatia actuala, si ca e greu sa gasesti o fata ok, dar pana o gasesc, ma bucur ca am cunoscut cateva persoane care pot umple golul din mine.

Si ca ziceai "Nu sunt suficient de potent financiar încât să atrag o fată."

Stii ce e amuzant?
Ca eu, in masina mea modesta, radeam si faceam misto cu o "Ea" de tipii care ii fac curte, tipi cu masini mai scumpe si de 5-10 ori decat a mea laughing

Aici ar mai fi cateva detalii, dar nu le mai spun, ca o sa para ca ma laud.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa ai experiențe bune cu fetele nu cred că există pastila magica care sa te scape de aceste neîncrederi.
Poți să dezvălui ce crezi despre tine la unele și care sunt mai înțelegătoare, o sa te ajute sa scapi de astea. Daca sunt femei de bun simt.
Nu ai de ce sa te numești ratat, ești ratat când furi, când dai in cap etc. Nu dacă stai decent cu banii/sau nu ai bmw.

Nu te baza situația ta financiar niciodată când vorbești cu vreuna, sau pe lucruri care pot fi înlocuite. Dă-ți seama ce ai unic și diferit și bazeazate pe cum te duce capul și inteligența ta când vine vorba de femei, nu pe lucrurile materiale care pot fi ușor înlocuite, pentru că oricât de sus ai ajunge tot timul o sa fie cineva mai bogat decât tine.
Sau chiar mai sărac, că nu toți care au mașini/haine scumpe sunt și așa. Am întâlnit oameni în vârstă ce se îmbrăcau la second și aveau rable, ce erau mai bogați decât copii de bani gata și fițe și figuri da ei mâncau shaorma și pateu întins pe pâine.

Daca ar conta așa tare situația financiară, nu ar mai exista, boschetari sau Rromi care au relații.

| TLF92 a răspuns:

Si eu incerc sa ma obisnuiesc cu ideea ca o sa mor singur am 28 de ani in aceiasi situatie, terapie, psiholog pierdere de timp si banii in opinia mea! nu prea ai ce sa mai faci sa remediezi situatia, e din spate omule, din conexiunile care le-ai avut cu oamenii din liceu pe la 20-25, ti-au lipsit alea, e cat se poate de simplu ca ti-ai format un stil de LIPSIT DE VIATA si nu prea ai cum sa te mai intorci la normalitate! Pe romaneste trebuia sa ii formezi vrajeala aia pentru fete din timp, acum cu probleme pe care le-ai acumulat iti va fi imposibil sa formezi o relatie pentru ca o sa gresesti din start