| NicolaeAnton26 a întrebat:

Salutare comunitate TPU! Ce ați recomanda unui băiat de 26 de ani care este într-o depresie aproape cronică pentru că nu a avut și cel mai probabil nu va avea niciodată o prietenă/soție?
Este ultima întrebare pe care o pun pe TPU. Știu că mă repet și sunt foarte enervant pentru mulți de aici, așa că nu voi continua acest show penibil.
Vreau doar să-mi spuneți ce aș putea face până în Ianuarie când mă voi duce la psiholog?
Am 26 de ani, sunt relativ urâțel, la corp sunt mediocru, am o situație financiară oarecum slabă, un loc de muncă decent plătit, iar ca și personalitate sunt timid/slab de înger.
Nu am ce să ofer unei fete, în afară de dragostea mea. Nu sunt frumos, nu am bani, nu am o personalitate carismatică și nici nu am vorbele la mine(cum s-ar spune). Sunt un tip simplu, liniștit, care-și trăiește viața într-un ritm relativ monoton.
Ajutați-mă, vă rog, cu niște sfaturi! M-am săturat să stau noapte ca idiotul în pat și să mă uit pe pereți plângând, gândindu-mă la cât de mult mi-am ratat viața.
Sper ca psihologul să mă ajute să mă obișnuiesc cu ideea că nu toți suntem meniți a avea pe cineva și că unii dintre noi vom fi singuri pentru totdeauna.
O știu, știu că nu voi avea niciodată o relație, dar mi-e foarte greu să accept ideea.
Vă rog... ajutați-mă cu un sfat sau două, chiar mi-ar prinde bine!
Promit că este ultima mea întrebare!

103 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Multi ca tine traiesc asa

| Simpatic a răspuns:

Salut, incerc asa printre randurile la ceea ce ai scris sa-ti raspund.
Nu ai nevoie sa mergi la un psiholog ci la psihiatru, nu te declar eu nebun dar depresia este o afectiune mintala nu un comportament aiurit care sa il regleze cateva vorbe, la psiholog arunci banii aiurea daca ai o afectiune cum e depresia,TOC sau anxietatea! Dupa un diagnostic pus corect de catre psihiatru vei fi alt om, te tii de medicamentatie si de acel medic ca de Sfatul Graal, este posibil sa ai nevoie de acele pastile (tratament) perioade lungi, uneori depresia reapare la o perioada de x luni sau x ani si atunci se reia tratamentul sau cu alta schema ce implica alt tratament,dar nu asta ar trebui sa te ingrijoreze acum. Poate la tine sa dispara din prima definitivwinking la fel cum unii se vindeca de cancer cu pastile primite gratuit de la stat iar altii baga zeci de mii de euro in tratamente sofisticate si nici cu investitie nu traiesc, asta numesc eu interventie Divina.
Dar pretul platit luand medicamete vei vedea ca este mic comparativ la cum te simti acum! Eu zic nu numai ca dupa tratament vei avea prietena (asta ti-o pot promitewinking ) dar vei fi un om placut tie insuti, deci te vei simti bine in pielea ta.
In lipsa unui tratament, degeaba apar toti vorbitorii cum ca la psiholog sa mergi sau sa te rogi lui Dumnezeu, nici Dumnezeu nu te ajuta sa te vindeci daca nu te lupti, EL zice sa mergi la medic caci medicul care iti prescrie un tratament corect are HAR de la EL, acesta este motivul pentru ca unii suntem inzestrati sa fim medici buni profesionisti iar altii sudori profesionisti pentru ca tot Dumnezeu ne da un HAR, la fel cum adesea auzim de medici care nu au habar,au ajuns fie prin pile fie prin noroc, deci aceea nu vor trata bine pacientii niciodata pentru ca in primul rand nu au HAR de la Dumnezeu.
Pe de alta parte pana in luna ianuarie tine-te tare nimic sa nu te doboare, sa nu ai ganduri suicidale si nimic rau sa-ti faci, fii pe linia ta de plutire buna rea cum este ea, asteapta pana ai tratament si ai sa vezi schimbari majore in viata ta.
Referitor la faptul ca zici ca esti nu prea carismatic si nu prea frumos, dar crezi tu ca toti astia care au iubita, sotie, amanta sunt frumosi si carismatici? crezi ca toti arata ca Alain Delon in tinerete? NU.
Crezi ca toti care au succes la femei sunt barbati din modeling? NU.
Tine si de gusturi, femeile sunt si ele unele mai urate altele mai frumoase, unele mai destepte altele mai putin destepte, unora le plac baietii batausi altora cei linistiti, unora le plac timizii altora tupeistii, stai frate linistit ca sigur exista o persoana pe gustul tau care sa te placa la randul ei asa cum esti.
Viata nu are o reteta generala, unii traiesc altii mor unii se nasc crestini altii pagani, unii se casatoresc altii nu, unii lasa ceva in urma lor (crearea unor vaccinuri, descoperirea unor noi elemente chimice, inventii etc) altii nu realizeaza nimic. In final toti se numesc oameni, asa ca de ce tu sa nu fii OM?
Unde Dumnezeu a lasat boala a lasat si leac!

| NicolaeAnton26 explică (pentru Simpatic):

Psihiatrul mi-a recomandat să merg la psiholog, LOL!
Am fost deja la psihiatru de două ori. mi-a dat niște pastile, dar nu se simt, sincer.
Adică nu mă ajută prea tare pastilele.
Oricum acum, în momentul de față sunt mai bine decât ieri dimineață când am postat întrebarea.
Cred că voi avea o prietenă curând? probabil că nu, dar voi încerca să mă dezvolt și să ajung la cea mai bună versiune a mea... fie ce-o fi; cu sau fără prietenă.
Nu pot să fiu neapărat optimist pentru că nu am de ce, dar voi încerca să fiu mai sociabil, deși îmi va fi greu.
Șansele ca o fată de care-mi place să mă placă sunt cam mici deoarece populația feminină din România cu ochi albaștri este relativ redusă și asta din start îmi distruge șansele, dar voi încerca chiar și cu fete pe care nu le găsesc deloc atrăgătoare, cred.
Vreau să spun... trebuie să mă mulțumesc cu ce pot culege până la urmă.
Momentan vreau să duc o viață mai sănătoasă și după vedem!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

"Șansele ca o fată de care-mi place să mă placă sunt cam mici deoarece populația feminină din România cu ochi albaștri este relativ redusă și asta din start îmi distruge șansele, dar voi încerca chiar și cu fete pe care nu le găsesc deloc atrăgătoare, cred."

>>>>> ochi albastri
>>>>>Uncaught exception on line 13 near "distruge sansele".

| RAY a răspuns:

Buna din nou acelasi poveste, acelasi plangeri, iti scriu din nou in rime si ma intreb oare de ce te plangi? ai un salar bun, ai o varsta decenta de 26 de ani dar te vezi ca un om de 99 de ani fara speranta si asta e trist, in primul rand pentru a evolua trebuie sa ti cont de cei care te critica nu de cei care te pupa in fundulet,asta e prima regula a dezvoltarii personale,a doua regula este si sa aplici.
Conteaza aspectul fizic,cand intalnesti un om i vezi aspectul fizic,asta e adevarul,esti urat vezi de fete urate ca tine,in viata trebuie si sa fii rezonabil,realist nu visator,daca esti gras slabeste,daca esti slabanog vezi de culturism, dar daca esti urat la fața nu ai ce face asta e.
Conteaza aspectul material =esti ok.
Conteaza caracterul =aici esti praf,plangacios,imatur,nehotărât,nu emani nimic masculin
Conteaza starea de sanatate =am mai spus unui user mi-a dat ignor,omul era bonav mintal se intreba de ce nu gaseste iubita,handicapul fizic, mintal te duce in jos
conteaza vocea ta cum e groasa, subtire, in ce haine te imbraci, te parfumezi, ai prieteni?

| NicolaeAnton26 explică (pentru RAY):

Nu prea am prieteni...

| RAY a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Macar incerci sa iti faci? stii noi oameni preferam ca alti sa ne contruiasca visele noi nefacand nimic, acel psiholog ce crezi ca iti va face?

| NicolaeAnton26 explică (pentru RAY):

Păi cum să-mi fac prieteni? nu mai e ca atunci când eram în liceu... e mai greu acum. Spune-mi tu, cum să-mi fac prieteni!

| sierra1 a răspuns:

"ce aș putea face până în Ianuarie când mă voi duce la psiholog?"

keep calm și așteaptă luna ianuarie

| NicolaeAnton26 explică (pentru sierra1):

Da, în teorie sună chiar foarte bine! doar că de la teorie la practică este cale lungă... crede-mă că nu este ușor!

| sierra1 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Adi(că) care-i problema până in ianuarie? Eu cred că-ți plângi de milă. Și atât

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Bun, ai o situatie financiara oarecum slaba. Ai timp, pentru ca stai noapte si te uiti pe pereti. Fa ceva din timpul asta. Invata, dezvolta-te. Aceste lucruri nu au absolut nici o legatura cu partenerul de viata. Cand o sa te loveasca, o sa te loveasca de nici nu mai conteaza ca nu a venit pana acum.
Doar nu vrei pe cineva cu care sa nu te intelegi, nu? Asa ca persoana potrivita pentru tine o sa vina cand trebuie sa vina.

Pana atunci dezvolta-te, ocupa-ti timpul cu asta, incearca sa ajungi acolo unde vrei. Iar cand o sa ajungi acolo, o sa vina lumea la tine si o sa te recunoasca pentru ceea ce esti tu.
Mergi la sala, invata ceva nou, un domeniu nou, creaza ceva, asigura-te ca ai facut tot ce ai putut sa duci acea viata pe care ai vrut sa o duci. Pentru ca daca ramai la un stil de viata complex nesatisfacator... tu te-ai uita la cineva care ar avea acest stil? Bine, tu acum poate te-ai uita, dar sa zicem daca ar fi vorba despre o fata.

Nu o sa vina nimeni la tine si o sa iti zica sa fii impreuna cu acea persoana. Trebuie sa te faci remarcat prin munca ta, daca stai si nu progresezi, nu ajungi nicaieri.

Ai repetat faza cu faptul ca nu o sa ai pe cineva niciodata in intrebare de... zici ca vrei sa te credem si ca poate am uitat asta de la prima fraza sau ceva :/

Si daca nu promiti ca nu este ultima intrebare, crezi ca lumea de aici se streseaza cu asta? Nu... Gandeste-te ca ai fost si esti singur. Nimeni nu o sa stea dupa tine sa te consoleze. Gandeste-te la asta, aduna taria faptului ca in aceasta societate esti singur, si razbuna-te pe ea. Cum? Prin a ajunge acolo unde o sa vina lumea la tine si tu sa ii respingi.

Poti sa ai parte de ce vrei tu, raspunsul se gaseste in activitate, citeste carti, orice carte, pentru ca dupa ce citesti o carte, o sa atraga alte carti dupa, si cum imi place mie sa cred, cartile potrivite vin la momentul potrivit.

Succes!

| NicolaeAnton26 explică (pentru DoarBogdan):

Nu pot, man. Pentru joburi foarte bine plătite, cum spui tu, ai nevoie de inteligență. Am ceva în cap, dar nu sunt suficient de inteligent încât să ajung acolo.
Când eram mic mi-a plăcut să învăț, acum îmi displace maxim. Nu mai am capacitatea mentală pe are o aveam de ex la 17 ani.
Material vorbind nu pot spera la mult mai mult.

| DoarBogdan a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Pai dar sa ai bani multi... si un job bine platit nu inseamna sa te dezvolti neaparat.
Fericirea si implinirea ta trebuie sa vina indiferent de ceea ce faci. Urmeaza o pasiune, nu trebuie sa ajungi CEO la nu stiu firma si apoi sa nu ai timp nici sa stai sa plimbi calelul, dar aminte sa stai cu partenera.

| NicolaeAnton26 explică (pentru DoarBogdan):

Omule, pur și simplu nu sunt suficient de bărbat să am o femeie, okay?
Nu sunt masculin de felul meu, din contră. Fizic arăt average, mental sunt mai mult feminizat.
Am un job decent, dar un trai cam slab...

| Mosotti a răspuns:

Nu promite ca pe mine de ex nu ma deranjeaza ca pui intrebarile de genu pentru ca te inteleg cat te doare asta, poti pune din partea mea cate intrebari vrei. Chiar iti face bine si simplu fapt ca interactionezi cu noi poate. Citeste f atent ca e in interesul tau ce zic mai jos.

In primul rand psihologul nu va incerca sa te faca sa te obisnuiesti cu asta, el va incerca sa afle de ce zici tu ca nu poti avea relatie! Va vedea daca ai probleme de comportament, de socializare, daca ai doar ideea ca nu poti avea, daca ai facut totul pentru asta, daca nu cumva ai sanse dar doar tu consideri ca nu ai. Daca constata si constati ca dupa n discutii nu ai nici una din problemele enumerate de mine, atunci e fizicu, iar aceasta problema psihologul nu o va pune din pacate, ignore ce e mai important pentru ca e chiar convins de asta, nu cunoaste psihologie evolutionista si o sa zica ca esto okey. O sa te ia cu atitudine, imbracaminte si altele. Ti-am zis ca sa stii la ce sa te astepti.
Este posibil sa ai una sau mai multe din problemele enumerate mai sus, nu este exclus! Dar asta vei vedea acolo, daca nu-s alea, vei pleca de acolo fara a se discuta fizicul tu ca si figura nu ce pui peste un fizic posibil neatractiv (dupa cum tu zici), ca degeaba pui ca nu tine, insa ala e convins ca tine. Dovada ca hainele nu conteaza prea tare, e ca la mare, la strand in slipi si cu parul praf, atrage un barbat bine priviri. Cu hainele conteaza doar sa fi curat si decent imbracat adica nu rupt, atat.
Oricum e bine ca te duci, ca poate o fi si una din problemele alea si tu nu constientizezi.
Si daca nu ai vorbele la tine si nu esti asa carismatic, se trece peste asta cat de cat daca ai fizic placut, Cunosc fete timide, retrase, nevorbarete care au fost placute destul, si baieti la fel, din contra "lasa ca sunt cu tine, o sa fie okey, nu conteaza", si usor usor a prins curaj si chiar a iesit din retragere, mutenie, timiditate ca celalalt a fost alaturi, dar erau placuti. Deci e clar.

Multi oameni nu castiga mult, dar nu asta e problema, vezi lucratorii comerciali din supermarket-uri, mai mult de 1500 lei bani in mana n-au, dar toti is cuplati. Trebuie sa te oferi pe tine, si ea pe ea, atat, daca asta nu e, nu merge. Multi fac impreuna de la zero, casa, masina, etc, deci nu e problema asta.

Daca e doar fizicul si celelalte nu-s, atunci chiar va trebui sa te obisnuiesti cu asta! Si nu trebuie sa iti ia ala banii ca sa afli cum ca oricum nu are cum sa-ti zica, oricum el NU va accepta ca nu poti avea si nici nu ar incerca sa te faca sa accepti ceva ce el nu crede ca e posibil, deci te va tine sa-ti ia banii cat mai mult posibil. Ca asa iti zic eu cum sa faci gratis, sa gasesti alte preocupari placute, sa te duci la psihiatru si sa ii zici ca ai o depresie, ca si daca nu ai gagica nu e normal sa te simti asa, crede-ma, ai si o problema chimica, si daca iti da un trat bun ai sa vezi ca te simti mai bine in aceleasi conditii, nu zic fericit, dar iti vei putea vedea de altele cat de cat. Mereu se combina factorii de mediu cu tratementul, sunt mana in mana, una poate compensa pe alta totusi. Si ca sa intelegi ca este asa, multi oameni reactioneaza diferit la acelasi mediu, unu sufera tare, altul mai putin, altul mai deloc.
Cel mai bine recomanda vizita la medic, ii zici si vezi ce spune, nu sta asa, ca e posibil ca problema ta sa se agraveze doamne fereste, chiar fara nici o treaba cu femeile.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Mosotti):

Dacă problema ar fi doar fizicul, atunci de ce ar trebui să mă obișnuiesc cu ideea? adică fizicul poate fi schimbat, nu?

| Dantone a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Esti blocat in capul tau, nimeni nu te poate scoate de acolo. Din ce vad aici nu esti capabil nici macar sa internalizezi un sfat. Toti avem probleme, ideea este sa muncesti sa le rezolvi, nu sa gasesti scuze.

| Mosotti a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Poti incerca sa te duci la sala si sa-ti lucrezi corpul, multi au avut succes dupa chestia asta iar inainte nu, figura se mai modifica putin in sens pozitiv. Insa totusi un om atractiv e si fara sala, majoritatea care atrag nu se duc la sala, fizicul e de fapt figura. Sunt cu sala si corp ok a caror figura nu atrage, si deci nu au reusit, insa sa vedem, fa intai, nu inseamna ca daca altul nu a reusit, nu vei reusi tu. Pai am prietenu meu care de la 15 ani atragea de rupea si niciodata nu a facut sport, avea corp fara fibra, si acum atrage desi are putina burtica, deci la 1, 73 are 88 kile, figura e atractiva, dupa cum declara prietenele lui ca le-am intrebat cand le-am cunoscut, are o figura masculina, agresiva, exact ce vor ele.

Daca sunt si alte probleme vei afla si vei rezolva la psiholog, le vei rezolva sigur pe alea. Dar la sala cu tine! Uite ca asta am uitat sa spun pana acum pentru ca ma gandeam ca figura conteaza si nu neaparat corpul, ai sanse mari! Pune mana si nu mai amana, fa-ti abonament la sala si da-i drumu, mananca sanatos sa ai greutate normala, ia mese ca lumea cu proteina completa un 2-3 g/1 kg corp pentru fibra, deci carne, lapte, oua, branza, pra proteic fara gust si fara indulcitori, iti zice ala de la sala ce si cum. Trei antrenamente pe saptamana a cate o ora ajung mai mult decat suficient, doar aia care se duc la concurs fac de patru ori. Fiecare zi doua grupe de muschi, piept + bicepsi, spate si tricepsi, picioare, umeri si trapez, abdomene nu prea se fac, antrenorul cu care am facut eu participa la concursuri si nu face abdomene, cica se antreneaza automat cu celelalte grupe, iti zic si cine e daca vrei sa vb cu el, sa nu zici ca zic aiurea eu.
Daca nu esti supraponderal nu e nev sa faci bicla sau alergare decat asa un 20 minute dupa ora aia de forta pentru inima, altfel poti sa nu faci chiar deloc.

Asa ca baga, psiholog pentru celelalte probleme, sport pentru fizic. Chiar am unu pe FB care face asta si de cand face si i s-a modificat fizicul, are mai mult succes la gagici. Deci lasa depresia ca nu ai epuizat sansele. Daca nici asa nu merge, atunci da, va trebui sa te obisnuiesti, insa sa nu vb inainte ca nu reusesti.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Mosotti):

Mulțumesc mult pentru sfaturi!

| Freya1 a răspuns:

Psihologul nu o sa faca altceva decat sa te faca sa te întrebi tu singur anumite chestii.Cred de început ar trebui să nu mai fi asa disperat,sa nu te mai subestimezi si sa nu te mai plângi atat pentru ca asta îndepărtează femeile, sa iesi in societate, sa mergi la petreceri, sa iesi cu prieteni si sa iti găsești o fata simpla, normală.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Freya1):

Cu care prieteni? că nu am. Sunt singur, înțelegi? SINGUR.
În afară de familie n-am nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Din ce oraș ești? Dacă ești din Brașov, te scot eu la bere. Te conving să îți cumperi și bicicletă și apoi nu te mai dezlipești de ea. Asa e la început "eh, ce sa fac eu pe bicicletă". Apoi când începi să mergi îți intra în sânge și face parte din ADN-ul tău. Eu am făcut o pasiune pentru biciclete și vreau să trec la ceva mai scump, mai performant. Vreau să merg și pe munte cu bicicleta, mai ales vreau să merg la crucea de pe caraiman cu bicicleta. Crede-mă, o tura de MTB prin pădure sau oricare altă drumeție face câte 10000 de ore la psiholog. Tu stai închis în casa toată ziua. Sigur nu ești călugăr? Eu mi-am urmat visul : acela de a învață să merg pe bicicletă. Însă eu am luat bicicleta mai mult din curiozitate, partea cu drumețiile pe bicicletă a venit asa, ca nașterea :spontan! Mi-a venit dorul de ducă într-o dimineață și am plecat la drum prin județ. Am mers vreo 44 km atunci. Apoi am mers mai mult și mai mult... Îți atașez un link către blogul meu, iar dacă vrei poți sa citești pe unde am fost toată vara cu bicicleta. Tratamentul meu anti depresiv.

http://romanianportal.blogspot.com/......-m-am.html

După cum am spus, eu mi-am urmat visul. În fine, unul dintre ele pentru ca am mai multe. Dar cu bunăvoința și răbdare se vor îndeplini și celelalte. Dar visul tău care este? De a sta închis în casa și a-ți plange de milă? Ai 26 ani, da-o în colo de treaba. Ești tânăr, o viata ai. Dacă nu femei, măcar alta activitate. Găsești un hobby care sa îți placa. Alt vis al meu știi care este? De a ajunge la spectacole ca Tomorrowland sau Qlimax. E spectacol de muzică electronica, dar Qlimax este numai de Hardstyle. Sunt fan acestui gen de muzică plus Trance, Techno. Am pe telefon vreo 10 GB numai cu muzica de gen. Îți arat dacă nu ma crezi. Am și căști on-ear ca să pot asculta la bass muzica preferata. Iar la parfum nu am dat 1 ml din primul parfum, ca am și cumpărat al doilea. Nu sunt din ala sa fac fițe, cumpăr parfumuri de la avon. Miros fain și astea, dar măcar sa mirosi a ceva. Asta contează pe lângă vestimentație. Mereu știu a ma îmbraca și mereu ma îmbrac cu gust. Ma îmbrac sport, nu business sau mai știu eu. Nike și Adidas sunt fidel. Tuns mereu scurt, nu îmi las nici pleată pe ochi. Ma rog, la ochi am sprâncene. Ca doar nu le dau și pe alea jos. :)) pentru ca o fata sa te placa trebuie sa știi sa te și îmbraci. Încerc doar sa îți dau exemple. Dacă vrei asculți, dacă nu poți rămâne în continuare în lumea ta. E treaba ta, e viata ta. Dar nu e ok stilul tău de viata.

| Freya1 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Bun eu inteleg ca nu atragi sexul opus dar ai colegi de munca, vecini, neamuri nu cred ca nu poti sa chemi pe cineva pe la tine sau la un suc sa va împrietenit.Ai 26 de ani, nu iti cere nimeni experienta in ale femeilor neapărat dar ca si bărbat sa nu ai un prieten e imposibil.
Eu spre exemplu nu am prieteni, am doar una singura cu care ma întâlnesc o dată la nu stiu cand dar compenseze prin faptul ca am iubit si totusi tot am pe cineva alături.Intelegi? Dacă tu încerci să socializez si sa iesi in lumea prin viitori prieteni poti sa iti găsești si viitoarea iubita, dar daca tu cu fete nu socializez pentru ca ai senzația că nu ești ok din nici un punct de vedere, prieteni nu iti faci ca habar nu am ce alt motiv ai cam cum ai vrea sa fie cineva langa tine sau sa nu mai fi singur.Nu poate nimeni sa iti aduca prieteni sau iubita de mana in camera.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Freya1):

Păi de regulă cam așa sfârșești când ești un gunoi/ratat/rebut al societății, cum sunt eu.

| Freya1 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Dacă continui sa ai parerea asta despre tine asa vei ajunge.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Freya1):

Păi așa sunt deja. de ce crezi că nu se uită fetele la mine oricum? pentru că sunt un ratat.

| Freya1 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Pentru ca nu încerci să cauți unde trebuie, nu vrei sa fi un pic mai altfel.
Tu ai zis ca ai dreptul, de ce nu încerci ceva in domeniul asta? Acolo interacrionezi cu oameni si asa o sa ai si mai mult succes.

| anonimg a răspuns:

Eu iti recomand sa mergi la biserica adventista de ziua a saptea.
In felul acesta mai iesi din casa, mai vezi oameni noi, socializezi cu ei; si acolo sunt oameni care nu vor sta deoparte de tine.
Nu exista un loc mai bun in care poti sa stai de vorba cu oamenii de orice varsta.
Psihologul te-ar trimite poate pe site-urile de matrimoniale. Si ce sa gasesti acolo decat femei dupa interes, tot asa cum sunt si majoritatea barbatilor.
Dar atunci cand vei fi constient pe deplin ca Dumnezeu te iubeste, atunci nu vei putea sa nu te iubesti si tu.
Dumnezeu te iubeste si acum, indiferent ca nu vezi, nu sit, si nu poti nici macar sa-ti imaginezi acest lucru. Doar ca tie nu iti este de nici-un folos atat tim cat stai dearte de Dumnezeu; pentru ca nu te poti bucura de faptul ca El te iubeste pentru ca nu ai cunostinta de acest lucru. Cat timp stai departe de Dumnezeu sau chiar si de un om care te iubeste, nu te poti bucura de aceasta dragoste.
Deci daca noi am fost creati ca sa socializam, pai atunci numai asa vom si putea functiona corect.
Ca despre aspectul fizic, sa stii ca acolo nu gasesti fotomodele. Pe acestea le gasesti in lume, departe de Dumnezeu si de cer.

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonimg):

Cred că momenta este cel mai pertinent răspuns de aici!
Problema după cum am spus este că sunt complexat fizic și material. Nu mă simt în stare să am o relație pentru că fetele nu se uită la ratați ca mine.

| Celcestietot a răspuns:

Baga-te pe fete, insista, comunica cu ele si pana la urma vei gasi o fata, iti garantez! Nu o sa mori singur daca incerci asa ceva!

| NicolaeAnton26 explică (pentru Celcestietot):

Situația fizică și materială nu-mi permite...

| Celcestietot a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Pana si Arthur de pe canalul Vax Populi si-a gasit pe cineva, deci la tine nu este imposibil chiar delocwinking!

| Frank51 a răspuns:

Bai, nu prea am timp sa scriu un roman, dar long story short, viata e scurta si tu degeaba stai si plangi, trebuie sa iei putin tupeu si sa te "ridici".

Nici eu nu-s cel mai fain, nu-s bogat, nu am masina, am haine normale, dar in schimb imi place foarte mult sa socializez si sa imi fac prieteni noi, si asa am cunoscut foarte multe fete cu care am avut diferite relatii.

Da-ti un reset la tot, schimba locul de munca, orasul, freza, du-te la sala, fa orice crezi ca te va ajuta, dar nu are rost sa plangi aiurea, viata e faina si merita traita.

| LPCTSTR a răspuns:

Joaca ceva pe calculator, poate-ti mai mananci timpul, recomand Skyrim, genial jocul... mi-a luat cam 1100 de ore sa-l termin happy

| NicolaeAnton26 explică (pentru LPCTSTR):

Joc Overwatch, Fifa 20, Diablo III, Lineage uneori.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Tu ii propui o activitate prin care sa se izolese și mai mult în casa. Genial sfat.

| RAY a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Cum sa ai timp de fete la cate jocuri joci

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Nu e problema asta, daca e sa fie este, daca e placut gaseste si pe site de specialitate 20 fete si din alea cel putin 8-9 il vor vrea, isi schimba telefoanele si se vad a doua zi, asa ca asta e vrejeala cu jocurile, zic din experienta nu din auzite, cine e placut e gasit oriunde! Sau dorit. Bine sa aiba poza autentica ala placut, nu cum mi-a zis o fata de aici ca majoritatea nu erau nici 50 % din ce era poza aia. Din contra pe afara e f greu, din 50 fete 45 sunt cuplate la 20 si ceva de ani. Asa, dincolo din 50, 50 vor relatie. Cine nu e dorit, nu e dorit nicaieri.

Am avut un prieten misto la fizic, l-am pus sa faca cont pe sentimente.ro, omu se despartise de prietena. A dat mesaj la trei tipe, iar una l-a apelat ea si l-a invitat la cafea. Asta a intrebat-o, de ce tocmai pe el, aia "esti dragutel foc". S-a dus, au baut cafeaua si nu a simtit el ca se potriveste, fata era f bine fizic. A primit raspuns de la celelalte trei si a ales una cu care e si acum de 6 ani jumate si se inteleg f bine. Nu au stat pe net 100 ani, doar s-au cunoscut acolo, a doua zi deja s-au vazut in oras. Asta e.

Ce draci vorbele la el si retras neretras? Pai ce, a vorbit mare lucru? A zis "daca vrei, da telefonul sa ne vedem, si eu te plac, esti draguta destul, ea a zis la fel ca te plac", aia i l-a dat, adica aia care-i raspunsese ca daduse el mesaj adica una din alea trei ramase. Si cu asta basta. Dupa aia s-au descurcat ei. Iar mesajul care l-a dat el primul era "Buna, ce faci? Cum ti se pare acest site?", atat.

Si nu era cu munca, nu prea ii placea sa munceasca, avea parintii cu bani mai multi, si avea 27 ani, avusese si o depresie, si el a zis din start "draga, hai sa-ti zic doua chestii, unu s-ar putea sa am probleme oricand de la depresie, si nu prea le am cu munca cel putin deocamdata", ea raspunde "te plac asa cum esti". Acuma nu stiu in ce stadiu sunt, dar stiu doar ca sunt impreuna. Ca nu l-o fi luat de barbat, dar se ducea ea pe la el, el pe la ea, se distrau, se sexau, era bine.

| LPCTSTR a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Nice.

| Dismally a răspuns:

Sa-ti recapeti increderea in tine. Nu ai nevoie de bani ori de o frumusete deosebita pentru a gasi pe cineva, sunt alte calitati care conteaza mai mult.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Dismally):

Fizic, poate nu, dar ai nevoie de bani dacă vrei să ai o relație cu fete în România.

| Dismally a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Nu, o relatie bazata pe banii partenerului nu este o relatie, e o prestare de servicii in schimbul unor avantaje materiale happy

| NicolaeAnton26 explică (pentru Dismally):

O femeie de regulă nu iubește un bărbat care nu are o carieră cât de cât decentă.

| RAY a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Pe naiba cati din noi au o cariera decenta plus ca iubirea nu are legatura cu asta

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Corect! Nu are treaba cariera cu asta caci am zis si fetele si baietii multi au cam pe acolo salariile si multi fac impreuna ce trebuie facut, deci sunt amandoi la fel, asta e.

| Furnicuta000 a răspuns:

De ce crezi ca nu s-ar uita nimeni la tine? Exista cineva pentru oricine. Daca tu zici ca esti foarte urat atunci cu siguranta vei gasi pe cineva, o fata uratica si ea. Dar sper ca nu ai pretentii sa gasesti o Barbie sau topmodela, daca esti realist iti vei face o relatie, nu conteaza situatia financiara, nu stiu de unde a pornit preconceptia asta ca toate femeile sunt interesate de bani, nu e adevarat, sunt foarte multe femei independente.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Furnicuta000):

Am niște tipare și eu. Majoritatea fetelor pe care le văd pe stradă nu le consider ca fiind atrăgătoare. Sunt doar puține fete care mă atrag fizic, ca să fiu sincer.
Dar sunt dispus să trec peste aspectul fizic dacă găsesc ce-mi place din punct de vedere mental. Problema ar fi că nu am de regulă nimic în comun cu fetele, nu am ce să discut cu ele, în afară de bună, ce faci? în schimb, cu băieții pot purta discuții ore în șir.
Majoritatea femeilor din România(doar din România) sunt preponderent interesate de bani. Singurele relații(online) pe care le-am avut au fost doar cu fete de altă etnie, nu română.

| flixbuster a răspuns:

Este simplu de zis si greu de facut: accepta-te si iubeste-te mai intai tu pe tine insuti - si apoi o va face si altcineva.

Cat despre fete/femei: ia-o cu pasi mici. Mai intai iti propui doar sa cunosti. Vezi ce poti face: un curs unde sunt multe femei (habar n-am, gatit, dezvoltare personala). Apoi iti propui doar sa comunici/interactionezi: vorbeste normal, nu ca se le scoti la intalnire sau mai rau sa le iei de neveste imediat. Asa te vei antrena si vei deveni mai relaxat. Doar apoi treci la pasul cu intalniri si relatii. Acum pari cam disperat din exprimare si daca e ceva ce pune femeile pe fuga este un barbat disperat (cred ca si inversa e valabila).

Pont: femeile nu pun atat de mare pret pe aspectul fizic al barbatilor. Altele sunt mai importante. Studiaza.

| NicolaeAnton26 explică (pentru flixbuster):

Nu, dar cele din România pun accent foarte mare pe situația financiară a unui bărbat.
Scuze, nu am o situația financiară bună și nu o pot schimba foarte ușor, poate în 3-4 ani.

| Nilsson a răspuns:

Trebuie să încetezi să te mai tot văicărești, și asta nu doar până în Ianuarie ci permanent de acum înainte.
Chestia asta îți afectează personalitatea și te afundă și mai mult.
Vorba lui anonimg, încearcă să cauți o biserică unde să îți faci prieten, avem aceeași religie și pot să îți confirm că este o modalitate bună, mai ales acum de sărbători sunt programe cu tinerii, se duc să colinde la azile, orfelinate, te mai mai scoate din carapace chestia asta.

| Dalmore a răspuns:

Problema ta e că nu ai deloc incredere in tine. Negative self talk is self harm.
Nu-ti place cum arăți? Du-te la sala, schimba-ti stilul vestimentar, freza, oricine poate arata bine cu puțin efort. Ți se pare că ești mediocru? Gaseste-ti un hobby și dezvolta-l, citește etc. Soluții sunt. Și calmează-te că femeile fug de disperați.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Dalmore):

Fizicul îl pot schimba da, dar partea cu job-ul nu pot. Dude. nu sunt chiar cel mai deștept tip pe care îl cunosc. Nu am inteligența care să-mi permită să sper la cu mult mai mult decât am acum. Pot mai bine, da, dar nu cu mult mai bine.
Pur și simplu... nu am capacitatea intelectuală necesară să ajung acolo sus, la o carieră strălucită. Îmi pare rău, dar nu pot.

| Dalmore a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Dă-l naibii de job, frate. Nu trebuie sa fii un geniu ca sa ai o relație. Concentreaza-te pe alte aspecte.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Dalmore):

Cum ar fi? în România cam așa stă treaba... n-ai bani, n-ai relație.

| Dalmore a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Nu mai cere sfaturi, că nu pricepi oricum nimic din ce ți se zice, psihologul nu o să-ți zică nimic în plus, pune banii ăia la ciorap mai bine, că și așa nu ai prea mulți.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Va face si psihologul la fel de "multe" ca raspunsurile de pe acest site. Cum ai ajuns la diagnosticul de depresie, daca nu ai consultat un doctor? Stii cu ce se "papa" si cam cât de gravă e o tulburare reală? Te baga la 2m sub iarbă, netratata.
Revenind la intrebarea ta, corpul se poate modifica : sport, alimentație, repaus.
Timiditatea se poate vindeca (si aici poti lovi 2 iepuri deodata, corp bine structurat, iti poate ridica stima de sine si increderea, care vor face ca timiditatea sa dispara) sau parerea mea, un sport de contact te va face sa fii foarte sigur pe tine, mai mult decat sala (depinde de la om la om).
Încetează să mai tragi concluzii aiurea, ai citit in horoscop ca n.ai sa ai relatie sau? laughing

| NicolaeAnton26 explică (pentru BuLaNNNeL):

Am fost la psihiatru de câteva ori. Am medicamentație, doar că nu pare să aibă așa mare efect.
Sper să nu ajung prea curând la 2 m sub iarbă!
Corpul se poate modifica și sunt într-o continuă schimbare de ceva vreme, doar că partea financiară nu o pot modifica, la fel cum nu-mi pot modifica nici personalitatea blândă/timidă.
De ce? păi partea financiară, nu o pot modifica pentru că nu sunt suficient de inteligent pentru a spera la un post foarte bine plătit.
Personalitatea de regulă e cel mai greu lucru de schimbat la un om!

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Deci diagnosticul de tulburare depresivă e dat de el? Ce medicamente cuprinde schema ta de tratament? Dozaje? Le iei zilnic, cum trebuie, respecți schema de tratament sau doar cand iti aduci aminte?
Cam la ce efect te-ai aștepta din partea lor?
Singurul efect benefic si real este de a nu mai da voie creierului, gândurilor de fapt, gândurilor negre de a mai bantui prin cap. Sunt medicamente si am avut si eu, a caror scop era, de a-mi mari nivelul de serotonina - hormonul fericirii. Dar depinde, de la caz la caz. Nu se ajunge asa rapid la 2m sub iarbă, dar netratata ajungi si acolo. Eu am avut astfel de medicament, pe langa tranchilizante, deoarece eram in ultimul stadiu. De asta ti-am scris, dar uite ca mi.am revenit. Tot ce vreau sa iti transmit e sa LUPȚI; nu te astepta de la medicamente sa faca minuni ca NU vor face. Elimina gândurile rele si te tin departe de suicid sau demență, restul trebuie sa lupți si sa câștigi tu. Nu întrerupe tratamentul de capul tau.
Poti castiga bani frumosi, în țară doar cu; calificari si nu "scoli inalte". Un sudor bun ajunge pe la 4000 de lei, un mecanic bun poate depasi suma de 4000; am un vecin, si-a "deschis" o mica baracă in propria ogradă; nu e legal dpdv al legii, nu are autorizație, în schimb stau masinile cate 3-4 in curte si inca vreo 5-8 pe langa laughing. Omul se pricepe, si.a luat sculele necesare; si.a facut o (habar n.am cum se numeste, o chestie de ridica masina in sus) si zilnic repara la ele, plus ca are si jobul lui stabil; in minerit. Din ce am vorbit cu el, lunar, ii "intra in casa" peste 6000 de lei. Un electrician; castiga bine, mai ales acum ca esti singur, câștigi suficient cat sa te întreti. Sunt multe meserii din care poti face bani.
La timiditate, ce spuneam mai sus, LUPȚI si câștigi. Eu ajunsesem la izolare, cand medicamentele au început să.si faca efectul, sa-i dea voie creierasului sa perceapă corect tot ceea ce ma înconjoară; stii ce am facut? M.am dus intr.un oraș apropiat si ma băgam în seamă cu oamenii; aiurea, la întâmplare. Nu reușeam, ba mai mult; ma blocam sau chiar vomitam (asa se manifesta atacul de panica), unii ma înjurau, altii strigau sa vina politia caci probabil sunt drogat laughing. Pana am ajuns in prezent, in punctul in care mi.am recapatat viata in proportie de 95%.
N.ai vrea sa ajungi prin stări de genul, lasa scuzele si lupta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Băiețaș, eu am aproape 29 ani și sunt mai trecut prin viață decât tine. Eu mi-am terminat școala anul acesta pentru că am avut probleme familiale în copilărie. Nu am avut o viață numai în roz, am crescut în sărăcie, fără tată. Frați pe care i-am avut doar teoretic pentru că practic nu erau în preajma mea. Bunicii nu m-au suportat și mereu m-au alungat. L-au suportat doar pe fratele mare pe care l-au ținut în slăvi. Unchi sau mătuși nici măcar nu știu ce înseamnă, să te întâlnești cu rudele de sărbători nici asta nu știu ce înseamnă. De la vârsta de 8 ani până la vârsta de 14 ani am fugit de acasă, am stat pe străzi, am gustat din viata de stradă, am mâncat bătaie. Nu am furat, nu am cerșit. Eram doar scăpat de sub control. O am doar pe mama, tata a murit demult. Prieteni nu pot spune ca am. De fapt am ceva acolo, însă nu mă pot baza pe ei. Dacă e sa vorbim despre iubire nici acolo nu stau prea bine. Am avut iubite, am rămas împreună o perioadă, apoi să descoperim incompatibilitate între noi și ne-am despărțit. Nu mai vreau relații serioase, parca tot mai bune sunt relațiile bazate pe s3x fără alte implicații. Vreau plăceri găsesc imediat, dacă pui prea mult suflet tot tu ajungi să regreți. Poate într-o zi imi voi baga mințile în cap și ma voi așeza la casa mea.

Abia la 28 ani mi-am terminat școala și pana acum am tot umblat de la o firma la alta sa ma angajeze. Mereu am făcut mai mult munca de jos. Nimeni nu prea dorea sa ma angajeze din cauza studiilor și norocul meu a fost ( și este) că știu a lucra pe PC și activez ca freelancer pe online.

Am avut și eu stari depresive, însă le-am depășit repede. Înainte obișnuiam să merg mult pe jos. Prin pădure, prin oraș... Trăgând aer curat în piept imediat îți ies din cap gândule negative. In vara mi-am găsit alt hobyy anti depresiv : bicicleta! Prin luna mai mi-am cumpărat prima bicicletă, învățat sa merg și toată vara am pedalat pe coclauri. Am și căzut, am avut și julituri, vânătăi, răni, am fost și la urgente. Dar am și vizitat locuri și explorat mult. În total cred ca am pedalat vreo 4500 km. Acum de iarnă m-am echipat de la decathlon și ghici ce? Nici în luna decembrie nu îmi las bicicleta în casa. Ies, mă plimb, obosesc, transpir, îmi formez corpul și mușchi. Iar mergând pe bicicletă am și o inima mai sănătoasă și totuși orice sport e binevenit. Nu stau sa plâng toată ziua în casa ca tine. Și țin sa zic ca inainte sa cumpăr bicicleta aveam aproape 90 kg. Acum am 78 kg pentru că datorită bicicletei am slăbit. Schimbarea pleacă de la tine. Dacă vrei schimbare, atunci ieși din casa. Depresia pornește de la izolarea ta. Ca ești timid. Și eu sunt timid în felul meu, însă știu a socializa cu o fată și citesc imediat comportamentul non verbal al unei fete/femei. Nu mă consider mare macho, nici chipeș nu ma consider. Însă fetele/femeile nu toate se uita la aspect.

Și nu am fost la psiholog. Nu am nevoie de asa ceva. Ți-am zis, schimbarea pleacă de la tine. Daca nu, atunci stai să îți plângi singur de milă. Tu singur trebuie sa te ridici și sa depășești momentul, altfel nimeni nu o va face. Degeaba mergi și la psiholog dacă tu nu ai bunăvoință.

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

Problema mea este în mare parte aspectul material. Nu pot asigura o viață bună unei femei, nu pot.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Nu toate femeile caută siguranță financiară. Și acum pe bune, niciodată sa nu accepți sa ții acasă o femeile iar tu sa mergi la munca. Munciți împreună, ridicați casa împreună. Copii, dacă sunt, ei pot sta și cu părinții. Dar tu sa îți ții nevasta acasă niciodată sa nu accepți asta. Dacă e apta de munca, atunci sa meargă la munca. Unele femei cauta sa clăditi casa împreună. Munciți împreună, nu tu sa muncești iar ea doar vine și se bucura de confort.

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

Nu prea există multe femei de genul, iar cele care sunt așa de regulă își doresc un partener potent financiar ceea ce eu nu-i pot oferi!

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

Te înțeleg și chiar mă bucur pentru tine, doar că vezi tu ca să merg mai departe, îmi trebuie o speranță... nu o văd.
Să zicem că-mi ia 3-4 ani să-mi pun la punct viața, dacă pe când termin eu nu vor mai fi fete disponibile?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Sunt persoane care își găsesc jumătatea și la 50 ani, iar tu îți faci griji. Sau poate cine știe... Probabil iubita ta și iubita mea nu s-au născut încă. Vezi tu, multe cauta numai bărbați în vârstă. Poate avem și noi succes la batranete. Și crede-mă, mai bine singur decât căsătorit și să te afli mereu sub papucul nevestei. Sa îți țină cont ce faci, unde mergi, etc și etc. Căsătoria pentru mai în colo, e timp și de copii. Eu nu ma grăbesc. Vreau sa îmi trăiesc viata, sa ma bucur de ea. Nu vreau să mă leg la cap fără sa ma doară pentru că ușor faci copii. Dar dacă faci greșeli și faci copii cu persoana ( femeia) greșită? Multe femei își abandonează copii și câte și mai câte.

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

Dude. n-aș vrea să mai aștept încă 10-15 ani până voi avea o prietenă sincer... nu prea mai vreau să aștept...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu am mulți bani, trăiesc decent, câștig decent, însă o bicicleta modesta tot mi-am putut permite. 400 lei cât am plătit pentru echipament de iarna mi-am permis sa plătesc + revizii ce am făcut și intervenții service și accesorii întreținere ( camere, chei, leviere, ulei pentru lanț și transmisie, soluție curățat cadru, degresant)+ far față, stopuri, casca. Oare la cât am ajuns în total? Eu nu investesc în femei cât investesc în bicicleta mea. Și ce sa vezi, bicicleta mea niciodată nu m-a lăsat la greu. Am mers pe ea și 155 km ( cu dus și intors) și niciodată nu mi-a făcut pana pe drum. Tu doar stai în casa și plângi. Chiar nu te mai înțeleg. Tu ce vrei de la viață? Ca nu vezi femeile atrăgătoare. Poate ai înclinații gay și nu vrei sa recunoști asta. Ți-e greu sa accepți ca tu ești gay. Poate ar trebui sa încerci și cu bărbați. Nu vreau sa par nesimțit, însă dacă cu femei vezi ca nu tine și nu simți nici o atracție pentru ele... Poate fericirea ta sta în alta parte și tu bați la ușa care nu trebuie. Ești și un pic misogin la cum pui accent pe situație.

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt gay, doar că nu pot oferi femeilor ceea ce-și doresc ele: siguranță financiară, liniște și un aspect fizic impunător. Nu pot oferi o femei ceea ce are nevoie pentru a fi... femeie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt în Iunie mi-am cumpătat bicicleta, nu în luna mai cum am spus la început laughing ce amețit sunt și eu. În luna mai am fost cu ideea. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești cam grăbit și disperat. După cum spunea cineva mai sus, fetele cam fug de astfel de băieți. Nu cred ca vei avea prea mari sanse sa faci ceva cu disperarea asta "vrei și tu sa găsești o femeie". Lasă totul sa meargă de la sine. Când forțezi lucrurile rezulta același lucru ca și atunci când forțezi la toaletă : iese un rahat.

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

Nu vreau să ajung la 30 de ani și tot singur să fiu, frate... crede-mă, nu vreau!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Spor la treabă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca tu astepti o tipa miloasa sa-ti sara in brate aici

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

LOL. Nici vorbă. oricum aș fi prea fricos și nu aș știi cum să reacționez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu esti constient ca daca esti urat, n-ai bani etc. exista tipe care sunt in aceeasi situatie, da? Lasa jos din standarde si nu mai asculta de blogurile care zic cerinte despre cum sa iei gagica. Alea sunt valabile in primul rand doar la extraverti, iar tu chiar ai zis ca esti intra deci n-are nici-o logica tu fiind la polul opus.

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt chiar atât de urât... sunt urâțel, dar nu urât-urât, gen hidos...

| anonim_4396 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Nu ești urât, nici urâțel... Ești prost. Scuză-mă, însă văd cum fiecare încearcă să îți dea un sfat, se chinuie să explice, însă tu tot pe a ta o ții. Ești încăpățânat și impertinent. Nu degeaba că nu ai prieteni nici iubita și stai toată ziua în casa și plângi precum mama căreia i-a plecat fiul la muncă în străinătatea. Ești foarte prost în gândire, gândești foarte mediocru și nu ai deloc încredere în tine. Toate fetele le vezi extraterestre sau "nu știu cum" le imaginezi tu. Că nimeni nu se uita, ca nimeni aia și cealaltă. Numai te victimizezi cu situația ta materială de parca asta contează. Dar capul pe ușă l-ai scos cândva să socializezi cu vreuna de zici că toate sunt avare după bani? Mai și pui întrebări când de fapt nici măcar nu știi ce vrei de la viață. Numai te plângi, dar schimbarea nu vrei sa o faci. Mai și enervezi oamenii pe aici. Cel puțin pe mine m-ai enervat. Cu asa gândire vei rămâne singur pentru următorii 60 ani. Poate sa găsești la bătrânețe vreuna care nu se poate deplasa cât sa ii duci apa mâncare și sa o menajezi.

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc de sinceritate! apreciez răspunsurile de genul happy

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

Revenind totuși la ce ai scris tu, hai să-ți spun cum stă treaba:
Și dacă aș fi foarte încrezător și aș avea bani și aș arată ca un star, tot nu aș avea prietenă, știi de ce?
Nu am ce să discut cu o fată, mi se par foarte plictisitoare și de regulă când aud fetele sau femeile vorbind chestii de-ale lor mă apucă somnul.
Prieteni nu prea am pentru că de când am fost mic, am fost mai mult cu nasul în calculator; singurii prieteni pe care îi am sunt la rândul lor mai retrași și în principiu ne petrecem timpul în mediul online.
Pot purta discuții și afară(real life), dar de regulă cu bărbați, nu cu femei.
Cu femeile nu am subiecte de discuții comune, nu am interese comune, nu am chimie, nu am nimic.
Și dacă n-aș fi complexat, tot n-aș putea să am o relație. Aș fi dispus să fac compromisuri, dar probabil că în timp m-ar seca de toată vlaga.
De ce vreau o relație? habar nu am... poate pentru că mă simt singur emoțional și consider că asta ar acoperi golul, dar nimic altceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Gândești exact ca un prieten de al meu sau, ma rog... Fost prieten pentru că l-am exclus de la prieteni. Acum vreo două luni l-am încercat să văd cum gândește. L-am întrebat ce este prietenia pentru el si l-am pus sa caracterizeze doi-trei prieteni pe care ii are. Și pe mine mă considera prieten, dar el nu a știut să mă caracterizeze. El care mereu se lauda ca are 200 de prieteni, uite că pe nici unul nu a fost în stare sa caracterizeze. Partea cu "200 de prieteni" știam ca e minciună tocmai pentru asta l-am și testat. Când l-am întrebat "tu de ce îți faci prieteni", el mi-a răspuns că "din plictiseala". Adică sa te împrietenești cu cineva din plictiseala, sa latri ca "tu ești cel mai bun prieten al meu" când el nu știe ce înseamnă prietenia cu adevărat. Acesta este caracterul omului inmatur care nu are sentimente. Doar se folosește de oameni pentru a-și petrece timpul cu cineva fără a pune și suflet. Te folosește ca pe o jucărie, apoi te arunca la gunoi. Excat ca el gândești și tu. Simțindu-te singur cauți alinarea în bratele unei femei. Dar tu oare vrei sa te implici emoțional sau numai sa stai în preajma ei deoarece te simți singur?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte adevarat ce ai spus in acest raspuns. Si foarte bine ca ai dezvoltatul radarul de identificat prieteni falsi. Sper sa inteleaga ceva si respectivul.

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

Vreau să mă implic emoțional.

| Mosotti a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Tati ai nota 25 fratele meu, eu am stat de vb de 17 ani cu femei de toate varstele, rasele, nivelul intelectual, si am constatat in 95 % din cazuri urmatoarele:
"Nu am ce să discut cu o fată, mi se par foarte plictisitoare și de regulă când aud fetele sau femeile vorbind chestii de-ale lor mă apucă somnul."
Zi asa, incep sa aflu problemele de fapt, nu doar fizicu e la tine. De multe ori nu aveam comunicare, se bloca discutia dupa maxim 20-30 de minute dupa ce terminam, ce iti place sa faci, ce pasiuni ei, ce aia si ailalta, mai nimic din ce ma pasioneaza pe mine si discutii si preocupari nu au. Fiecare e ok si ele si noi dar nu facem parte din aceiasi lume, parca sunt din alta lume, nu ma simt compatibil mai deloc cu ele. Au alta gandire, principii, discutii, pasiuni, pana nici la pat nu ne compatibilizam, eu imi dau drumu mai repede, ea mai greu.

Nu pot, pai ca sa ajungi la sufletul cuiva, intai se leaga pe ceva comun gen pasiuni, discutii, si in timp apare si legatura sufleteasca, ne deschidem unul in fata altuia, tinem unul la altul, etc. Intai sa fie o prietenie, si apoi si celelalte, altfel nu tine. Dar daca nu se leaga nimic, cum sa ajung sa o invit la mine, sa aia sa ailalta? Ce intretine relatia? Pai cu prietenii mei asa m-am legat, prima data pe pasiuni si discutii, apoi am inceput sa tinem unul la altul in timp. Asta e.
De aia mi-ar fi placut sa fiu bi sau pe invers, ca ma inteleg mult mai bine cu barbatii, pai cu prietenii mei practic am subiecte de discutii interminabile, si preocupar, crede-ma!
Asta la mine e prima problema de fapt in relatia cu ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate o prietena sau sotie nu te poate scoate din depresie, aia o ai pentru ca duci un stil de viata monoton si lipsit de orice urma de disciplina si mai ai si urme de misoginism tipic cocalarilor. Femeile iti suplimenteaza viata. Degeaba cauti pe cineva care sa te accepte si sa fie de acord cu ideile tale puerile, si sa te scoata usor usor din depresie pentru ca la cat esti de incapatanat o sa alungi pe oricine.
Nici nu trebuie sa oferi ceva unei fete, binenteles ca esti ratat daca gandesti asa, o relatie e pentru beneficiul amandurora, si ea trebuie sa-ti ofere tie ceva. Foarte bine ca Nu ai vorbele la tine, in majoritatea cazurilor doar prostii merg cu vorbele la ei. E atat de simplu, trebuie doar sa menti o conversatie normala si sa fii tu insuti. Care e interesata nu o bate gandul de situatia ta. Desi multe nici nu se gandesc sa fie cu unul ca tine. Asta e adevarat.

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

Dată fiind situația mea fizică și materială în momentul de față, marea majoritate nu m-ar accepta, îți garantez. Chiar și dacă aș avea o personalitate WOW, majoritatea nu m-ar accepta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Nop chiar pe invers, poti sa fii cel mai frumos si sa ai multi bani tot nu o sa te accepte din cauza caracterului. Pentru ca ala e cheia, sunt foarte multi urati cu caracter puternic si atrag prin simpla lor prezenta. Bine si dezvoltarea caracterului/fizica si materiala iti da o incredere si iti dezvolta caracterul care ala conteaza, degeaba te uiti tu in stanga si in dreapta si vezi barbati care au o situatie materiala buna si fizic dezvolta cu femei frumoase, cheia e caracterul la ei nu chestiile superficiale care le vezi tu. chiar si ratatii betivi de peste 30 ft ceva. Bine femei cu o situatie materiala si fizic la fel ca a tau sau mai slab, in majoritatea cazurilor.

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

Revenind totuși la ce ai scris tu, hai să-ți spun cum stă treaba:
Și dacă aș fi foarte încrezător și aș avea bani și aș arată ca un star, tot nu aș avea prietenă, știi de ce?
Nu am ce să discut cu o fată, mi se par foarte plictisitoare și de regulă când aud fetele sau femeile vorbind chestii de-ale lor mă apucă somnul.
Prieteni nu prea am pentru că de când am fost mic, am fost mai mult cu nasul în calculator; singurii prieteni pe care îi am sunt la rândul lor mai retrași și în principiu ne petrecem timpul în mediul online.
Pot purta discuții și afară(real life), dar de regulă cu bărbați, nu cu femei.
Cu femeile nu am subiecte de discuții comune, nu am interese comune, nu am chimie, nu am nimic.
Și dacă n-aș fi complexat, tot n-aș putea să am o relație. Aș fi dispus să fac compromisuri, dar probabil că în timp m-ar seca de toată vlaga.
De ce vreau o relație? habar nu am... poate pentru că mă simt singur emoțional și consider că asta ar acoperi golul, dar nimic altceva. Uite răspunsul meu sincer...

| Osneros a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

"Nu am ce să discut cu o fată, mi se par foarte plictisitoare și de regulă când aud fetele sau femeile vorbind chestii de-ale lor mă apucă somnul."
Pe toti ne apuca somnul daca luam in serios discutiile lor despre machiaje. Ce poti face e ori sa nu ajungi in situatia respectiva, adica sa fii barbat si n-o sa simta nevoia sa vorbeasca cu tine ca si cu o PRIETENA, nu un PRIETEN, sau sa participi la discutie si enjoy your time.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"De ce vreau o relație? habar nu am... poate pentru că mă simt singur emoțional și consider că asta ar acoperi golul, dar nimic altceva. Uite răspunsul meu sincer..."

Uite si raspunsul meu sincer, nu ti-l va umple.
Daca nu esti confortabil in singuratate nu vei fi confortabil nici intr-o relatie cu cineva.

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

Atunci ce ar face-o?
Îmi plac fetele, îmi place să fiu în compania lor dintr-un anumit punct de vedere, dar sunt plictisitoare rău dude...

| anonim_4396 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Nu e nimic mai amar decat sa te simti singur chiar si in prezenta altuia. Ce zici de asta?

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

Okay dude... eu te întreb ce-ar trebui să fac? cum ar trebui să trec de faza asta? vreau o relație, dar nu prea pot să interacționez cu fete. Ce să fac? spune-mi, te rog!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Nu stiu ce sa-ti sugerez. As putea sa-ti sugerez multe si in zadar.
Treaba e sa nu te mai invinovatesti pentru asa ceva. Zi mersi ca esti sanatos fizic. Faptul ca te simti invalidat social si ai impresia ca o gagica ti-ar umple tie un gol e doar o iluzie si o minciuna in care crezi tu.
Asa suntem toti "educati" (spalati pe creier) sa credem ca daca pana la varsta X n-ai realizat Y lucru atunci esti esuat.
Societatea nu da doi bani pe fericirea ta personala. Baga la cap.
Incearca sa te redescoperi pe tine, sa faci ceea ce iti place in viata. Pentru ca, serios, duci lipsa de introspectia asta. Esti mult prea fixat pe ideea ca "sunt un ratat pentru ca n-am prietena si toata lumea are". Asemenea mentalitate toxica nu te va mai scoate niciodata din starea asta de mizerie sufleteasca. Ratiunea este prietenul tau, mai ales instinctul care iti spune cand alti "dudes" iti vor numai "binele".

Tie nu-ti trebuie o relatie pana nu te pui pe tine la punct. Si foarte probabil si potentialele partenere o sa observe asta si de aceea foarte probabil vor dori sa te evite. Nu e de datoria nimanui sa te ajute/repare pe tine, la fel nici datoria ta nu e fata de altii. E un concept gresit care este promovat intr-un mod mai mult comercial in societate prin ideea de "jumatate". Nu exista jumatati. Exista doar intreg sau defect, in experienta mea.

Stai linistit, nu faptul ca esti saracut, uratel si tembel te dezavantajeaza, ci faptul ca TU CREZI ca asemenea lucruri te dezavantajeaza si nici nu incerci vreun remediu. N-ai incredere in tine. Invata sa ai. Invata sa te apreciezi si sa te iubesti pe tine. E genul de egoism bun care iti lipseste. Si chiar e bun atat timp cat nu-l extinzi in aroganta sau victimizare. Si tot pe ideea asta inveti si pe ce oameni sa pui ochii. Uneori aspiri la persoanele nepotrivite din start si iti vor face si mai mult rau, tu fiind vulnerabil in acest sens. Si mai ales sa crezi ca trebuie sa depui tu vreun efort imens pentru a obtine simpatia cuiva. NU. Cine te place cu adevarat nu trebuie sa iti ceara nimic.

Vezi ca daca te duci la psiholog tot aia iti va spune. Traim intr-o lume tot mai plina de consumerism, materialism, ipocrizie, superficialitate...iar tu esti foarte vulnerabil la asemenea stimuli fiindca in momentul de fata esti exploatat pentru insecuritatile tale. Trebuie sa inveti sa te axezi pe dezvoltarea personala inainte de orice altceva. Retine ca societatea nu-ti vrea binele oricat iti vinde alte false idealuri si iluzii care te deprima pe tine inutil.

| Raducons a răspuns:

Eu vad ca esti foarte preocupat de chestia asta, dar nu poti renunta acum.Ti am mai zis ca esti tanar si ai timp sa faci multe.E bine ca te gandestti acum la asta eu cand eram ca tine nici nu mi-a trecut prin cap sa caut pe cineva ca sa am o relatie.Un psiholog nu are ce sa faca pentru ca nu iti poate oferi ce vrei tu adica o fata pe care sa o placi si sa te accepte asa cum esti, El doar o sa discute cu tine, probabil profita ca ai depresie si o sa te cheme la sedinte de terapie care se vor dovedi inutile si mai dai si bani dupa ce ca nu ai.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Raducons):

Nu dau niciun ban pentru ședințele de terapie... am totul asigurat, stai liniștit.

| Raducons a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Degeaba,te amagesti singur, du te dar o sa aungi pana la urma la psihiatru si te va umple de antidepresive si o sa fii dependent toata viata. bucura te ca ai un job, casa si lasa gagicile o sa vina pana la urma cineva, se poate trai si fara atata ca nu o ai o familie a ta, copiii tai.Ti am mai zis ca eu am peste 30 si nu am avut si sunt destui in situatie nu e cazul sa dramatizezi atata

| slayer09 a răspuns:

In primul rand incearca sa nu mai stai asa singur ca sa iti vina gandurile astea. Ai familia, vorbeste cu ei, despre orice, orice e frumos, bun, oricat de ciudat ti-ar parea. In al doilea rand fa sport, alearga prin parc, uite-te la natura, admir-o asculta sunetul pasarelelor, si uita de problema ta, impuneti sa nu te mai gandesti la depresie si cand te apuca gandurile fa ceva ce te deconcentreaza de la ganduri. Incearca sa nu mai fii asa drastic cu tine, accepta-te asa cum esti, nu te mai compara cu altii si nu te mai judeca atat ca mai mult iti faci rau. Timiditatea vine din frica, frica de oameni, de a vorbi, de a nu fi indeajuns de bun, frica asta iti ingheata mintea. Si toate fricile astea vin din judecati mintale si ganduri negative care iti tulbura sufletul. Ceea ce poti sa faci e sa incerci sa te accepti asa cum esti si sa incetezi sa te gandesti la lucruri negative si sa incerci sa gandesti constient sa te linistesti. Atunci cand iti vin fricile astea, incearca sa te gandesti constient ca te linistesti, sa te gandesti si sa vizualizezi mental cum iti relaxezi muschii si nu ii mai tii incordati. Si toate astea trebuie' sa le faci mereu, in fiecare zi, usor usor, pana peste ceva timp vei prinde "spirul" si vei sti cu ce se mananca, apoi vei trece la nivelul de a infrunta frica de fete, la care vei face tot asa, fara sa te gandesti ca nu poti si daca nu iti iese, nu te duce cu gandul ca nu esti bun de nimic, ci sterge-ti asta din minte si spune ca: "asta e." si incearca si a doua oara si a treia oara pana reusesti. Dar ai grija sa nu te duci in cealalta extrema: mandria si iubirea de sine. Ca practica poti sa iti lucrezi iubirea, ca prin iubire elimini frica, poti ajuta niste sarmani, poti ajuta niste vecini, incearca sa fii util cu oamenii si bucura-te ca ai reusit sa ii ajuti, si asa vei avea de castigat iubire si vei birui frica. Doamne ajuta!

| Osneros a răspuns:

Din nou, problema e ca tu "stii" cum sunt cateva milioane de romance (sa nu mai vorbesc de restul femeilor de alta nationalitate), fara a fi intalnit nici macar o suta dintre ele.

Macar pe psiholog sper sa-l asculti ce zice si sa nu stii mai bine ca el, daca tot ii ceri sfatul.

| GabiNoS a răspuns:

Ce terminat...

| Mosotti a răspuns (pentru GabiNoS):

Si daca e terminat ar fi vina lui? Nu e vina lui, asa s-a nascut cu un fizic neatractiv (ma repet, daca e asa cum spune, ca perceptia de sine e una, perceptia pietei adica femeilor poate fi alta, dar sa aiba el alte probleme). Natura ne da sau nu niste chestii cu care defilam in viata, le ai sau nu le ai, nu iti dai tu acele chestii, tu doar le valorifici daca le ai. Si fizic si intelectual. De ce nu ajung toti olimpici? Ca nu pot, nu ca n-ar vrea, aia care ajung simt automat ca merge si daca merge de ce sa nu faca, si fac, vede de dinainte ca merge usor treaba in scoala, descopera fara sa vrea ca are darul dat de sus, si iti zic eu ca cine-l are, automat simte ca vrea sa-l valorifice, mai rar cu capacitati si sa nu le foloseasca.

Aia cu "aaa ai cap dar esti putoare", e vrajeala, ala e "putoare" ca nu poate mai mult, simte ca nu poate si sta la un loc, face ce poate.