| anonim_4396 a întrebat:

Dati-mi va rog frumos un sfat, cum sa procedez asa mai indirect sa merg sa fac Revelionul cu cineva. E o chestie mai ciudata, jenanta, ma simt ca un,, cersetor" care bate la usa cuiva sa il primeasca cerand indurare, mila :,, Ma primesti la tine de Revelion, stii eu nu am cu cine sa il petrec?" Imi e si rusine, nici nu stiu cum sa procedez si ce sa fac. Am scris un mesaj pe Facebook, indirect cu subinteles :,, Ma gândesc la planuri de revelion, nu stiu ce sa fac, ceva nou, m-am saturat de acelasi lucru an de an acasa cu familia" Nu stiu, poate se indura careva sa ma invite la el/ea de Revelion, as vrea sa schimb ceea ce fac an de an. Ce ma sfatuiti? E bine ce am postat pe Facebook? Sper ca pana de Revelion sa am noroc si sa ma invite cineva sau sa vina cineva la mine.

O zi frumoasa si calda sa aveti!

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E aiurea sa postezi pe Facebook, sincer. Mai bine dadeai mesaj unor prieteni sau chiar amici sa-i intrebi ce fac de Revelion. Daca ziceau ca n-au planuri, ii intrebai daca vor sa faceti ceva impreuna, daca au si incep sa le zica, o sa te intrebe si pe tine si atunci puteai sa zici `nu stiu ce sa fac. n-am vreo oferta prea faina, ma gandeam sa-l facem impreuna` si atunci macar din bun simt o sa se simta dator sa te cheme, zic eu.

| OoBunnyoO a răspuns:

Asa cum s-a zis mai sus, nu trebuia sa postezi mesajul pentru ca mesajul respectiv chiar te-a facut sa suni ca un cersetor.

Sincera sa fiu, cred ca ieseai mai bine daca spuneai direct pe FB "Cine ce face de Revelion? Aveti planuri? Pentru ca eu sunt singur."

Dar daca voiai sa fii subtil, puteai sa iti intrebi cativa prieteni de pe Facebook ce fac si sa ii intrebi unde fac revelionul si daca poti si tu sa mergi. Nu suni ca un cersetor si nu are de ce sa iti fie rusine. Si apropo, cu rusinea, mori de foame. Eu am fost intrebata de numeroase ori de persoane cu care vorbeam doar o data pe an, unde fac revelionul si daca faceam undeva si aveam spatiu ii invitam fara nicio problema. Si eu am intrebat de multe ori unde fac altii revelionul, mai ales cand aveam un grup de prieteni, dar nu aveam loc unde sa il facem. Din punctul meu de vedere si cred ca al majoritatii, de Revelion, cu cat sunt mai multi, cu atat mai bine.

| vocea a răspuns:

Salut, ai putea foarte bine sa iesi in oras la un club sau undeva unde se tin concert live si o sa vezi cat isi petrec revelionul departe de casa, vorbim pe Facebook daca vrei.

| BlackRose03 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa intrebi un prieten apropiat tie.Ai putea sa zici ceva de genu:
"Hei,ce faci? Stii, e mare plictis de revelion la mine, anul asta, in fiecare an fac ceva diferit, organizez petreceri, ma distrez prin club cu prietenii(fara lauda), dar anul asta s-a nimerit ca majoritatea sa aiba alte activititati.Suntem vreo 3-4 si vreau mai mult.Cred ca nici ei nu vor veni, va fi nasol. Daca esti in aceeasi situatie ca mine, putem sa-l facem impreuna?"

Mesajul ala n-a fost cea mai buna miscare.Din el reiese faptul ca esti singur si trist.Trebuia sa il trimiti la un singur prieten sau doi, nu sa-l faci public.

| anonim_4396 explică (pentru BlackRose03):

Ai dreptate, pai eu tocmai asta am vrut sa reiasa, ceea ce asa si este : sunt singur si trist. Si nu e normal ca cineva sa doreasca pe cel trist si singur sa il inveseleasca? Inca nimeni nu mi-a raspuns, mai astept.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca nu, o sa mai postez un mesaj acolo pe vineri, sub alta forma ceea ce m-au sfatuit multi pe aici

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De ce buget dispui? Daca chiar nu vrei sa stai familia, mergi intr-un club care permite intrarea chiar atunci, bea ceva si nu o sa mai conteze daca ii cunosti pe restul.

| Niklauss a răspuns:

Pai ai putea sa fi mai smecher si sa intrebi pe cineva ceva de genu :
''Tu ai ce face revelion?'' sau '' Tu unde iti petreci revelionul anul acesta'' si zici ca tu nu stii ce sa faci de revelion si daca are idei sau daca sa il faceti impreuna.

Si nu ai de ce sa iti fie rusine.
Sper ca te-am ajutat.
Funda?

| TheOneTime a răspuns:

Daca ai un prieten care isi petrece revelionul undeva, dar nu te-a invitat, poti, vorbindu-i foarte normal fata in fata si nu printr-un mesaj sa ii spui. "Mai sunt locuri locuri pentru revelion la tine? Eu imi aranjasem revelionul de mult, dar niste prieteni au renuntat si acum am ramas asa. Daca mai doriti o persoana, eu sunt disponibil"

Sper ca te-am ajutat!

| 1123456789 a răspuns:

Ai cam dat-o in bara cu faza cu mesajul de pe Facebook. Banuiesc ca ai si tu 2-3 prieteni buni, ii poti intreba unde fac Revelionul si daca zic ca la ei sau undeva la o cabana gen ii intrebi daca poti merge si tu cu ei sau ii poti invita la tine acasa. Ca si prieten cu tine nu iti poate zice nu si daca e totul ok iti dai seama ca sa nu te simti naspa vii si tu gen cu o sticla de ceva sau pui bani cu ei cand merg la shopping sau daca merg la o vila/cabana/pensiune ceva banii totalul se impart la cati sunteti si iti platesti partea ta. Sper ca te-am ajutat. aa apropo cu rusinea nu rezolvi nimic in viata, fii tupeist ca nu ai ce pierde