| Streithstar22 a întrebat:

Salutare oameni, de ceva vreme am o problemă, am mai multe insa astazi m-am decis sa impartasesc niste lucruri cu voi in speranta de a ma 'vindeca', deci, de 2 ani jumate am intalnit o, fata de care m-am îndrăgostit de-abinelea, totul frumos pana cand relatia noastra a implinit un an, an in care am decis sa vorbim si despre sex. Ea are o religie cum multi o numesc pocaita, insa in tot acest timp i-am ascuns cine sunt de fapt, ma simteam ultimul om de pe pământ, pana cand intr-o zi, aveam sa o aduc acasa, sa o prezint familei si in acea zi i-am explicat totul, in acea zi era nunta unui verisor, pe tot drumul inspre casa s-a asternut o liniste cumplita, însoțită de lacrimile ei care de altfel m-au marcat, ajunsi acasa, incearca sa faca o impresie cat mai buna, mai tarziu sa mi se spuna ca este o fata speciala si ca trebuie sa 'trag de ea'.
Se implineste ora 4 si decid ca e timpul sa o duc acasa, mentionez ca ea locuieste la o distanta de 70 de km, de cum am ajuns sa pornim, lacrimile ei isi facuse aparitia, plansetul care pentru o noapte intreaga a fost suportat si ascuns, i-am ascuns faptul ca fac o facultate pe cand nici bacul nu-l aveam luat. A fost greseala vietii mele, apoi nu stiu cum, m-a iertat, mi-a cerut sa devin barbatul care credeam ca sunt si asta fac, voi fi acel barbat, insa de cateva luni bune am inceput sa fiu linistit, sa trec peste faptul ca 'pasul acela' il vom face la nunta, l-am acceptat si am început sa invat, am inceput sa invat pe bune si am evoluat, am dat bacul, mi-am facut planuri marete, vreau sa urmez o scoala, sa trag tare pentru a fi 'barbatul acela' care a crezut ca sunt, insa de cand am inceput sa accept mai multe lucruri din partea ei, pare sa se fi schimbat, imi da seen, simt ca ma pune pe locul 2 sau chiar 3, incerc sa fiu pe cat se poate de înțelegător, pe cat se poate de nesufocant, dar nu ma ajuta, pare mult mai rece, mai distanta, posibil sa fi intervenit distanța dintre noi. Avem 2 ani si cateva luni de relatie, vreau sa cred ca ne iubim cum nimeni nu o face, insa incep se devin suspicios, mereu i-am oferit o libertate pe care nu am regretat-o, insa am pretentia sa stiu cand e macar ocupată, sa nu astept cu orele seara dupa un semn din partea ei, am ajuns un moment in care m-am gandit daca este acesta sfârșitul relatiei.
I-am cerut explicatii pe cand ne pregateam pentru bacalaureat si am inteles, am vrut sa inteleg ca se concentreaza pe scoala, asupra studiilor, insa chiar si dupa terminarea scolii si a bacalaureatului, e tot acea persoana care se comporta rece, care imi da 'seen' si care pare ca ma pune pe locurile din spate, se scuza cu faptul ca a intervenit obișnuința si sunt momente in care ii cer explicatii si pur si simplu evita sa vorbim despre un anume subiect, aceasta e fata de care m-am îndrăgostit? Aceasta e fata pentru care m-am decis sa trec de orice frica a mea, de orice temere si obstacol? Daca unul dintre voi a citit acest mesaj, as vrea sa-mi dati un sfat, procedez gresit? Problema e la mine? Oare sunt prea sufocant? As aprecia orice mesaj constructiv.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| ariannakaterine a răspuns:

Din punctul meu de vedere, pe parcursul relației voastre, atât tu, cât și iubita ta, ați greșit.
În primul rând, tu ai greșit prin prisma faptului că i-ai ascuns "ceea ce ești tu" adică i-ai ascuns faptul că nu ai luat Bacalaureatul. Ar fi fost mult mai bine dacă de la început ai fi precizat acest aspect, astfel nici tu nu ai fi fost într-o postură proastă, nici ea nu ar fi fost dezamăgită.
Cu siguranță a avut tot dreptul să fie supărată, indiferent de motiv nu ar fi meritat să fie mințită. Înțeleg de ce i-ai ascuns acest aspect, însă repet, ar fi fost mult mai bine dacă ar fi aflat de la bun început. Lăsând greșeala ta deoparte, este foarte-foarte important că te-ai schimbat. Da, ai greșit în trecut, nu e o greșeală care se trece imediat cu vederea, dar ar fi trebuit să aprecieze mult mai mult toată evolutia ta. Ar fi trebuit să aprecieze că ai avut puterea să te schimbi, că ti-ai schimbat modul de gândire, că ai dat Bacalaureatul, că ai planuri, toate astea de dragul ei. Iar dacă nu apreciază, eu zic că era mai bine să pună punct încă de când a aflat acel lucru. Faptul că ai greșit nu e scuză pentru faptul că te ignoră, că nu îti răspunde la mesaje, că are tot felul de scuze...repet, ai greșit. Ar fi fost îndreptățită să renunțe la relație atunci, ar fi fost îndreptățită să fie supărată pe tine o anumită perioadă...dar nu e tocmai în regulă că se comportă așa. Zic că ar trebui să purtați o discuție neapărat! V-ar ajuta enorm ca să vă înțelegeți mult mai bine unul pe celălalt!
Numai bine!

10 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Greseala ta cea mai mare a fost sa mentionezi cuvantul sex si i-ai aratat cine esti cu adevarat. Aveati macar 18 ani cand ai adus in discutie subiectul? Eu cred ca ai dezamagit-o profund atunci si nu se mai poate recupera. Tot ce face acum cred ca e doar ca sa nu fie ea cea care pune punct relatiei in speranta ca o sa ii pui tu.

| IsabelaIssa a răspuns:

Pe scurt, eu cred că și-a pierdut încrederea în tine. Cel puțin eu mi-aș fi pierdut-o, căci nu înțeleg rostul minciunilor. Acum poate că nu știe cum să îți spună ce vrea, și încearcă să fie diplomata dar tu poate nu înțelegi. Trebuie să discutați serios și față în față, să îi vezi reacțiile atunci când întrebi ceva și când primești un răspuns. Iar indiferent de răspuns, arată că ești bărbat și respecta-i decizia indiferent care ar fi aceea.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu e problema la tine. S-a plictisit, se crede prea buna.
Trebuie sa pui piciorul in prag putin, altfel se va purta tot mai urat.
Gandeste-te ca e clar o nesimtire din partea ei, atunci cand iti da seen, si te lasa sa astepti raspuns cu orele. Alea sunt cel putin motive de cearta.
Cand va intalniti, cum se comporta?

| valentingb a răspuns:

Spre deosebire de alții, eu am să îți zic ca ai făcut bine să mentionezi despre sex, măcar ai aflat o treabă.
2 la mână, i-ai spus adevărul, bravo! Cât aveai să mergi cu minciuna, nu? Mai bine așa decât sa afle ea din alte surse, te lăsa garantat.
3, încerci să devii bărbatul care spuneai că ești.
Uite că ai devenit tot mai mult acel barbat și ei nu-i mai place de tine la fel.
Te întrebi dacă ea e aceeași fată de care te-ai îndrăgostit, dar întreabă-te, tu ești același băiat?
Garantat nu.
Din experiența mea si a multor altora îți zic, la 19 ani, majoritatea fetelor intrerup orice relație au, fie ea serioasă, nu.
Nu știu ce e, vârsta blestemătă. Dar știu prea multe cazuri ca să nu mi se pară suspicios laughing)
Apoi. Tu ai tot mințit-o, ba cu una, ba cu alta. Ani de zile. Cum mai poate fata asta să aibă încredere în tine? Și, poate ca ea are, că o orbește iubirea, dar are și ea prieteni, părinți. Tu daca ai afla de un om fals ca tine, ce sfat i-ai da unei fete cuminți cum e ea? Să stea cu el sau să-l lase?

Plus, sexul. Frate, asta cu religia... E așa. Relativă. M-am culcat și cu virgine, si cu pocăite, și cu măritate, și cu logodite.
Toate ca iubita ta: tradate în amor, dezamăgite de barbații lor. Ce pradă ușoară e ea acum pentru alții, nici nu știi.
Ori vorbești cu ea pe îndelete, și mai ales, o descoși și afli ce gândește și ce simte și ce vrea de fapt, ori dă-i pace.
Asta e, frate. Ai comis-o. Bucură-te că a fost genul de fată care a făcut din tine, un copil năzdrăvan, un bărbat cu un scop în viață.
Ți-a oferit mult fata asta.
Dacă ți se va oferi cu totul, depinde de cum o tratezi tu, cât de bine știi să asculți ce zice, execuți ce-ți cere, și cât de iubită și fericită o faci să se simtă. Plus, depinde și ce anume vrea ea, că dacă ea nu vrea, încercările tale pot să o îndepărteze mai mult.
Iar facă pari disperat, dependent de ea, în loc să fii bărbat, autonom, iar nu e bun.
Echilibrul e delicat și sunt multe de reparat. Îți urez succes dar nu sper împreună cu tine. Uneori, nu se poate.
Poate că ați mers împreună până la o stație, urmează să luați trenuri diferite.

| Streithstar22 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai, e o fata tare iubareata, cand ne întâlnim nu avem probleme, comunicăm, desi in ultimele saptamani am evitat sa ne intalnim din cauza timpului si a bacului, deci, nu stiu cum va fi cand ne vom vedea, adica maine, maine am de gand sa port o discuție serioasa cu ea, vom vedea ce va fi

| Streithstar22 explică (pentru valentingb):

Nu este deloc o tinta usoara, crede ma, stiu ce zic, si da, am facut niste greșeli, poate ca acele greseli a facut o sa fie altfel, si probabil se va ajunge la un sfarsit. Insa apreciez mesajul tau, iti multumesc mult.

| Streithstar22 explică (pentru Ineys):

Avea 18, si toata povestea cu sexul a fost discutata, am decis ca se va intampla responsabil cand va fi momentul potrivit, insa pe parcurs acest moment s-a dovedit a fi abia peste cativa ani, mai exact dupa nunta, desigur daca se va ajunge pana acolo, posibil sa ai dreptate, poate se comporta asa doar ca sa pun punct relației, cine stie, poate ca o fi dat de altcineva, mintea unui barbat devinde destul de agitatia in momentele de genul, totusi, iti multumesc pentru raspuns

| valentingb a răspuns (pentru Streithstar22):

Nu știu câte femei dezamăgite ai luat tu în colimator ca să știi cât de ușor e. Faci să pari că-ți pasă și în două săptămâni să pară că ești bărbatul perfect, mai bine zis, opusul bărbaților lor, bazat tocmai pe informațiile pe care chiar ele ți le oferă când ți se plâng de bărbații lor.
Frate nu am urmărit să fac asta, mereu am vrut să fiu doar prietenos, și sunt interesat să ascult povești de viață, și cu toate că nu am încercat, numa din astea mi-au căzut la pat. Două săptămâni de atenție și gata, și-au găsit "salvatorul".
Dar na, ce să zic. A ta o fi crescută în credință în stil milităresc, și n-o să se culce nici cu un "salvator" din ăsta până la nuntă.
Cert e că fata e rănită. Baftă la vorbit cu ea și mai ales, la ascultat.
Nu te învinovăți pentru greșeli, important e să nu repeți greșelile.
Acu 2 ani nu știai ce știi acum.

| Streithstar22 explică (pentru valentingb):

Apreciez mult, esti un om de valoare, multumesc pentru sfaturile utile, voi tine cont de ele, si da, poate ai dreptate, insa in timp vom vedea, desi dupa cum o cunosc, nu cred ca ar fi instare sa 'cada in capcana' altcuiva.

| Filicasofia a răspuns:

Ea chiar dacă nu va fi a ta, ti-a făcut un bine ca te-a schimbat și ai început sa înveți. Termina școală ca să ai o meserie, iar cu dragostea timpul le rezolva pe toate. Demonstreaza-i ca ești un adevărat bărbat, cu școala și cu serviciu.