| blackann a întrebat:

Salutare, prieteni!

Ma framanta ceva.

Ce parere aveti despre femeile care se schimba intr-o relatie, devin obsedate de barbat si nu mai ies cu prietenele, dar vorbesc cu ele doar cand se intampla ceva intre ei, vreo cearta sau ceva, ca sa le ceara sfaturi?

Si mai ales, alea care aveau niste principii, dar daca apare unul cu bani renunta la ele si accepta orice din partea lui, chiar daca inainte nu erau de acord si ar face orice ca sa nu le lase?

Abia astept sa va aflu parerea, mor de nerabdare.

Răspuns Câştigător
| AdioTPU a răspuns:

După părerea, sunt femei posesive, cele din prima categorie. Cele care își încalcă principiile pentru bani sunt orbite și ispitite de ceea ce acel bărbat potent financiar le-ar putea oferi.

29 răspunsuri:
| STT a răspuns:

Cred ca nu-i nimic de capul lor, sa le ocolesti si sa le crezi proaste. Multumesc!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Relatii nesanatoase ce parere sa avem?

| blackann explică (pentru suntserios):

Nu de relatia lor, de comportamentul ei schimbator si fals.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru blackann):

La alea care se schimba brusc pentru bani chiar nu e nimic de comentat legat de comportament.

La prima situatie probabil ala e comportamentul ei de la inceput nimic schimbator, doar o fire posesiva care isi doreste o realatie nesanatoasa.

| anonim3247 a răspuns:

Femeile sunt foarte schimbătoare când e vorba de un bărbat pe care îl vor ele.

| anonim3247 a răspuns:

Femeile nu suportă să fie părăsite de bărbați.

| anonim3247 a răspuns:

O femeie verifică bărbatul dacă o înșală.

| DeMicUnCălător a răspuns:

O înțeleg. In viață nevoile trec pe primul loc.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Stii cum se zice frate? Femeia, ca sa ajungă nevasta e în stare sa calce și peste principiile și peste cadavre.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Majoritatea oamenilor sunt asa, difera doar pragul la care se schimba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce întrebi Blackanne? happy

Te-a părăsit iubita pentru unul cu bani? happy

Nu uita că e posibil ca blestemul să se fi lipit de tine. happy Așa că, ce ți-am urat, se adeverește.

| blackann explică (pentru VerginicăVacăGrasă):

Ai dreptate, frate. Ea chiar e disperata sa faca nunta si nu are nici 6 luni cu el. Asa e.

| blackann explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai si ti se pare normal? De ce o spui ca si cum asa trebuie sa fie?!

| blackann explică (pentru AdioTPU):

Niste materealiste. Dar ea e o prietena veche si buna, iar pe el l-am cunoscut recent si ea era foarte falsa, parca alt om. Nu mi-a venit sa cred.

Ii batea si apropouri ca o fata de acolo are geanta Gucci si ea nu.

| blackann explică (pentru anonim_4396):

Pai parca mi-ai urat sa ma lase la altar, ceea ce nu e cazul.

Lasa-ma, Patricio, cu blestemele tale (care se vor intoarce asupra ta) ca n-am chef de tine acum. Daca ai fi citit ai fi inteles.

| blackann explică (pentru anonim3247):

Evident cs tote verifica sau incearca macar sa verifice daca sunt inselate. Dar ce legatura are cu intrebarea mea?

| blackann explică (pentru DeMicUnCălător):

Cum adica intelegi? Ai face la fel?

Si cand o lasa ala cu cine mai ramane daca si-a inlaturat prietenele?

| Drimmero a răspuns:

E scenariul clasic in care dragostea te orbeste si tampeste daca ii dai somn ratiunii.

| Freya1 a răspuns:

Sunt doua întrebări diferite.

În primul rand nu putem noi sa știm ce e în mintea sau sufletul cuiva,sau sa știm de ce a ales sa se îndepărteze de acele prietene.
Da, e nasol sa cauți pe cineva doar când ai probleme, dar de restul nu ma prea pot pronunța.
Probabil își doresc foarte mult o familie, iar relația cu partenerul ii ocupa foarte mult timp.
Sau mai sunt altele ce pur și simplu au probleme în cuplu legate de anumite prietenii.Ori au ele parteneri geloși ce nu o accepta pe x, ori el nu vrea ca iubita lui sa își împartă timpul cu x.Ca poate fi vina și la ei.
Alta chestie ar mai fi și legata de problemele de cuplu, familie, incompatibilitatea ce apare între ele o data ce își fac o familie etc.

În a doua categorie cred ca e vorba mai mult de cele ce au avut de-a lungul vieții lipsuri foarte mari din cauza unor probleme, sau din lene, și vor cu tot dinadinsul sa iasă din mocirla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru blackann):

Păi eu nu mă căsătoresc și nu mă duc la altar. Tocmai de aceea ți-am și pus acest gând. Mă rog, asta era pe vremea când îmi erai dușman. happy
Și nu mă cheamă Patricia.
Și tu chiar aștepți un răspuns serios la întrebare?
Credeam că doar glumești ca de obicei.

Ok! Păi hai să încerc, oricare ar fi treaba cu nelămurirea ta.

Ideea este că oamenii când sunt în relații, e cumva normal să se îndepărteze de grup/gașcă/prieteni pentru a trăi romanța aia. Probabil tu și voi de pe TPU cunoașteți mai bine ca mine despre ceea ce îndrug eu aici. happy Eu din păcate nu am habar cum e pe viu, dar așa e normal și firesc, evident dacă e pe bune relația și tu chiar vrei să te bucuri de experiența aia la maxim. Deci nu mai ai timp de prieteni. Însă când lucrurile scârțâie, evident că nu o să te duci să-i spui lui/ei ce prost/proastă e (vei mai spune și în față atunci când nu mai poți și vrei să reglezi conturi, dar de obicei spui despre partener, altcuiva), așa că la cine rămâne să te duci să-ți descarci năduful, la prietenii/gașca ta. happy Acum dacă persoana totuși nu mai bagă gașca deloc în seamă cât trăiește idila/romanța și apoi vine la prieteni doar, dar doar când are nevoie el/ea de ei, clar nu e cine știe ce prieten și poate ar fi cazul ca și tu sau gașca ta să-l tratați cu indiferență și să nu-l mai considerați prietenul vostru, nu cred că e, dacă ar fi așa.
Iar nu ar fi frumos nici ca să-și bârfească partenerul/partenera la gașcă, dar cum spuneam uneori când dai de greu, vrei să te descarci.
Deci cam asta ar fi legat de prima situație.

Legat de a doua situație, sunt multe variabile. Clar poate fi cineva pe care nu ai cunoscut cum trebuie și a purtat o mască bună de tot.
Poate fi o femeie căreia la propriu da, chiar i s-a spălat creierul și nu musai de bani, dar poate acceptă orice de la el, pentru că îl iubește și ar vrea doar să-i facă pe plac. happy Știți că dragostea orbește de multe ori, aaa și de obicei oamenii ăștia care țin prea mult la principii și spun așa hotărât "eu niciodată nu voi face aia sau aia" cam sunt primii care pică în plasa dragostei și fac cele mai multe tâmpenii din cauza ei. Deci dacă vreți să profitați de cineva, clar de ăia cu principii strong puteți profita cel mai simplu.
Clar pot fi și materialiste și nu ți-ai dat tu seama. happy
Oamenii fac multe chestii tâmpite cum spuneam, când chiar se îndrăgostesc. happy

Legat de faptul că femeile renunță la principii pentru unul cu bani, am mai spus eu pe aici pe TPU, că oricât ar vrea bărbatul să schimbe asta la ele, nu au cum, e scris în condul nostru genetic de a fi atrase de bărbații potenți financiar. Clar nu justific femeile materialiste sau cele care trăiesc doar pentru treaba asta. Dar acolo deep e scris în noi, de a fi atrase de treaba asta. Nu mai stau acum să explic și istoria cum era femeie și de ce e scrisă treaba asta în ADN, știi și tu asta. Dar din păcate, asta este realitatea, așa cum femeile nu pot fugi de partea mai hard a bărbatului și trebuie acceptat că el se gândește mult la s** și aspect fizic și la fel, și la el e inclusă treaba asta în ADN ul lui, așa și femeia are asta în ADN și mereu va influența și codul ăsta genetic în alegerea unor parteneri. Fie că vrem, fie că nu vrem să acceptăm.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru blackann):

Normal nu, pentru ca multi nu ajung sa fie cu adevarat testati in directia asta. Pe de alta parte, gindeste-te ca esti Jeff Bezos sau Zuckerberg si vrei sa faci ceva deplasat. Fara crime si alte timpenii ilegale. Mergi pe strada, dai peste un cuplu aparent fericit, si le zici bah, cit vreti ca sa va despartiti si sa nu mai aveti niciodata de-a face unul cu celalalt? Nici pentru un milion de dolari n-am face asa ceva vreodata! OK, aveti de la mine 3 milioane. DE FIECARE.

| blackann explică (pentru GabiDumitrescu):

Mda, oameni fasli care se vand.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru blackann):

Falsi pe naiba. ORICINE are un pret. Toti ne vindem intr-un fel sau altul, difera doar suma/beneficiile la care renuntam la principii...

| blackann explică (pentru GabiDumitrescu):

Atata timp cat sustii ceva sus si tare si dupa te transformi in prezenta omului respectiv pentru mine esti ultimul fals.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru blackann):

Cu cine rămăne cănd o lasă ăla e problema ei, nu a mea.
Eu doar am spus că o înțeleg. La fel cum te înțeleg și pe tine care sufli în ciorba altor oamenii de la masă

| blackann explică (pentru DeMicUnCălător):

Pai nu-i problema ta, bro, dar daca sustii ceva si "intelegi" inseamna ca esti empatic. Atunci da dovada de empatie in continuare si raspunde, nu "e problema ei".
Nu suflu in nicio ciorba, dar ma afecteaza direct, avand in vedere ca avem o relatie apropiata si dupa atatia ani acum vad cum se degradeaza doar pentru bani.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru blackann):

O înțeleg și o sprijin, pentru că-n viață învățăm doar din decizi proaste și greșeli.

| blackann explică (pentru DeMicUnCălător):

Inteleg ce spui, dar ai mai facut asta de 12-13-15 ori, doar ca nu era vorba de bani la mijloc, iar acum e orbita.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru blackann):

Cu ce te afectează pe tone faptul că ea este orbită?