| IuliaJul a întrebat:

Salutare, sunt intr-o perioada destul de dificila si nu stiu cum si ce sa ma mai fac. Am o relatie de aproape 5 ani, am trecut prin multe greutati dar si lucruri frumoase dar in ultima perioada relatia merge foarte prost.Cauza e, prietenul meu a inceput sa se dogheze mai mult decat o facea inainte desi stiu ca fumeaza de mai mult timp l-am inteles (doar pentru ca il iubesc) dar deja e prea mult nu stiu ce sa ma mai fac cu el, eu una m-am scarbit de el stiind ca seara de seara fumeaza. Am discutat cu el sa inceteze si imi zice ca gata si dupa cateva zile aflu ca iar a facut-o... Nu mai rezist asa cu el. ce sa fac, ce sa ii mai zic? Imi vine sa pun capat relatiei dar nu pot nici fara el. Nu stiu cum as putea sa il fac sa inceteze. Aveti vreo idee?

11 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Domnisoara sau doamna, din partea dv mi se pare a fi un motiv de a te desparti de el si asta este clar ca ai in vedere pe altcineva.Incerci sa ne minti dar ce-i mai rau este ca te minti pe tine.Ai spus ca "afli"si deci asta atesta ca nu este o descoperire directa ci afli pur si simplu de la alticineva.Aici este o mare problema pentru ca inca nu-mi dau seama cum poti avea incredere intr-o terta persoana mai mult ca in iubitul tau.Si te mai intrebi ce il impinge acolo?

| ROB3RT89 a răspuns:

Nasoala situatie,te inteleg,dar nu prea pot sa te ajut... Daca a apucat pe drumu asta greu se mai intoarce, bine acum depinde ce fumeaza, daca ar fi iarba ceva mai slaba se poate lasa...Eu am tras doar o data in viata, asta pe la 15-16 ani,dar a fost prima si ultima oara! Aroximativ o saptamana m-am simntit aiurea,era ca si gand organismu cere ceva, mult mai mult ca nevoia de a fuma o simpla tigara.El find consumator fidel mie tema ca o sa fie c-am greu, dar nu imposibil! Mult succes si ai grija ce faci cu el ca nu'i de gluma!

| IuliaJul explică (pentru ROB3RT89):

Pai iarba, hash fumeaza nu stiu ce am sa fac mai departe ma gandesc ca poate ar fi si din cauza ca eu sunt plecata din oras pentru ca sunt la facultate in alt oras. Si cred ca daca ar fi sa se lase pentru o perioada tot odata si odata va mai fuma

| Lisadream a răspuns:

Nu ai cum sa schimbi pe cineva daca respectivul nu vrea. Poti sa discuti cu el la nesfarsit si sa fie pe moment de acord cu tine si sa iti dea dreptate dar daca nu porneste de la el dorinta de schimbare toate vorbele sunt egale cu zero. Dependentele sunt foarte greu de vindecat, iti trebuie multa motivatie ca sa te lasi de drog.

| Korrawi a răspuns:

De preferat sa-l prinzi cu mintea limpede, pe cat posibil, si sa-i explici ca nu mai poti continua asa. Gandeste-te la tine in primul rand, daca el nu vrea sa fie ajutat, atunci nu vad cum ai putea sa-l convingi sa renunte la droguri. In cele mai multe cazuri, pana nu da el cu capul de pragul de sus nu vede pamantul. Eu zic sa iti vezi de viata in continuare daca nu vrea sa se schimbe.

| simina a răspuns:

Raspunsul este ca nu poti.Dependenta e boala grea si nu poti sa lupti de una singura trebuie sa fie ajutat de medici si chiar si asa e greu.

| jolidon a răspuns:

Cred ca nu e vorba de respectul lui pentru tine aici. problema e mult mai grea si ascunde anumite greutati prin care trece el individual. probabil e nefericit, frustrat, dezamagit, tu trebuie sa ii fii alaturi nu sa il judeci si sa il lasi singur pentru ca nici eu nu ar alege o viata de dependent daca ar fi sa o ia de la inceput. se pare ca nu prea il iubesti daca vrei sa te desparti de el din motivul asta. clarifica-ti sentimentele si daca il vrei cu adevarat o vei scoate la capat. asculta-ti inima

| IuliaJul explică (pentru jolidon):

Stiu ca il iubesc si tin enorm de mult la el dar parca chestia asta ne strica relatia din punctul meu de vedere, din punctul lui nu stiu probabil pentru el relatia e tot aceeasi. Sper ca timpul sa le rezolve.

| sorinL1 a răspuns:

Daca nu te respecta indeajuns de mult incat sa renunte la legale pentru tine insamna ca nu te merita. Parerea mea.

Sau poti sa il duci la detoxifiere desi nu o sa ii surada ideea si o sa te faca paranoica.

| IuliaJul explică (pentru sorinL1):

Sa stii ca asa m-ar considera...

| MarianAsh a răspuns:

Unele lucruri nu sunt apreciate decat dupa ce nu le mai ai. Eu as juca pe cartea totul sau nimic.