| bt018tpu a întrebat:

Avem urmatoarea situatie:
- adolescent confuz care incearca sa ia o decizie in legatura cu cariera pe care vrea sa o aleaga.
Este super stresat, confuz si nu stie ce sa aleaga. Merge la sedinte psihoterapeutice pentru a il ajuta in a lua o decizie si pentru a controla anxietatea.
- parinte care doreste sa ajute, dar care este mult prea intrusiv si incearca sa ajute prea mult.
Este suparat ca al sau copil de nota 10 trece prin asa ceva, considera ca al sau copil nu mai stie ce vrea, e lipsit de orice putere de a lua decizii.
Vine tot timpul cu sfaturi despre lucruri dorite de copil in copilarie, despre variante de facultati total excluse si discutate in trecut, discutii despre cum si el ca parinte ar fi gresit si incearca sa remedieze cumva situatia.

Cum ar trebui sa reactioneze copilul daca acel parinte vine tot timpul cu noi impulsuri si sfaturi care s-au discutat de 1000 de ori si mai mult, ii tot repeta copilului ca este gras, ca are nu-stiu-ce pozitie necorespunzatoare a corpului, ca nu e disciplinat, ca e confuz, ca nu poate sa ia decizii, ca si-a uitat valorile, ca nu mai este cum era odata in clasa a10a, etc.
Ba mai mult, acel parinte spune din cand in cand ca 'gata, eu ma retrag, te las pe tine sa decizi', dar acest lucru nu se intampla nicidecum. Din disperarea sa ca parinte, incearca sa ajute prea mult, dar felul in care incearca este cel mai rau posibil.

Cum credeti ca reactioneaza si cum credeti ca ar trebui sa reactioneze acel copil?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pornește de la următoarea premisă: părinții tăi îți vor binele. Despre modul în care exprimă asta, ar fi altă discuție

| Emma30555 a răspuns:

Sa aiba incredere in el acel copil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O bătaie bună de la părinte ar rezolva situația.

| christall a răspuns:

Trebuie sa socializezi mai mult si sa vezi cum sunt ceilalti, ce vor si poate incepi sa fi si tu mai hotarat. In primul rand gandeste-te la ceva simplu. Ce vrei sa urmezi.o facultate de real sau uman? Dupa ce ai hotarat.le pui pe hartie pe cele de real/uman si le iei pe rand. Te interesezi despre ele, cursuri si vezi daca ceva ti se potriveste. Trebuie sa gasesti ceva ce-ti place sa faci.
Referitor la parinti pot spune ca asa sunt ei, din prea multa grija te afecteaza. Cineva mi-a zis o vorba: Zi ca ei si fa ca tine. Cel putin la mine a mers. Bafta!

| Rafaela08 a răspuns:

Ar trebui sa aiba incredere in ceea ce vrea cu adevarat sa se regaseasca pe el insusi si sai explice si parintelui ceea ce vrea sa faca cu adevarat si ca nu-i place sa faca presiuni asupra lui ca vrea sa ia propria decizie mult noroc