| SweetsDreamsCanbuyYourLife a întrebat:

Salutare tuturor.
ma aflu aici pentru a va spune o problema destul de grava pentru mine, si daca ar putea cineva sa ma ajute cu un raspuns clar
deci.
de 4 luni stau la tara, si o sa stau pana la 18( eu am 16 ani si 8 luni)
si in acest timp a fost numai scandal. si prin scandal ma refer la propiu cu amenintari injuraturi si bataie, am fost tinuta 2 luni cu forta in casa, amenintata, injurata.(doar ca sa ma despart de prietenul meu prntru ca, cu scoala nu am avut nicio problema nu am ramas corijenta etc doar cu situatii neinchiate in rest note ok ). de o ruda care cred ca are probleme grave la cap, iar mama mea nu a facut nimic in legatura cu acest lucru, si bonus si ea m-a injurat.
Ii tine partea acelei persoane si nu comenteaza nimic, pentru ca ii da bani de tigari si altele deoarece mama mea numai are un loc de munca. de 1 an jumatate, apoi am Zis sa las de la mine ca probabil se schimba situatia de unde mai rau a fost, am pierdut anul la liceu am ramas corijenta la 3 situati ( la acele care am avut situatie neinchiata doar ) adica repetenta din cauza lor, pentru ceea ce mi-au facut si recent am avut o discutie cu mama mea si mi-a zis sa "plec din casa asta odata " iar apoi a doua zi ca numai ies din aceasta casa ( adica ar vrea iar sa imi aplice aceea pedeapsa numita sechestru la domiciliu nefacand nimic eu personal) am probleme de sanatate la doctor numai am mers de ceva vreme si am fost mintita de catre ea ca imi da bani sa merg etc cu multe m-a mintit propia mama si o lasa pe acea ruda sa de a in mine mereu si sa ma ameninte. Ieri ruda aceea m-a batut grav si eu cand eram mica am avut probleme de santatae si nu ar avea voie sa dea in mine, si i-am zis ca sun la politie pentru tot ce mi-a facut toate aceste luni si m-a amenintat ca daca sun la politie "ma ia mama dracu" eu as vrea sa plec zilele urmatoare cu prietenul meu de 20 de ani la sectie sa fac plangere penala, pentru tot ce mi s-a intamplat. Ce ar putea patii ele mai, ales acea ruda? Si eu as putea sa ma mut legal cu prietenul meu el avand o situatie finaciara buna (ma ajuta cu scoala aproape orice poate) si cum as putea sa repar cu situatia mea la scoala? sad nu as vrea sa raman cu 9 clase.???? la alte rude nu am unde sa stau, iar tatal meu este divortat de mama si nu ii pasa de mine

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Faptul ca ai ramas corigenta, este doar vina ta!
Cine vrea sa invete, invata si daca e razboi.
Daca tie ti-i mai important sa tii prieten decat scoala, atunci te anunt inainte:
In loc sa termini scoala si eventual facultatea, vei ramane singura sau casatorita, cu loc de munca la salarul minim sau apropiat, din care sa-ti cresti copii.
Prietenul tau, daca are situatie materiala buna, se va casatori cu una care-i sporeste averea, nu cu una fara scoala si venit. Femei isi va gasi multe si cand vrea, daca are bani.
Tu insa, fara scoala, vei ramane toata viata a nivelul de jos al societatii. Asta din cauza ca nu te-ai trezit la timp de la palma primita de la ruda ta!

| Freya1 a răspuns:

Cred ca ai mai pus intrebarea asta si ti-am mai raspuns o gramada.
Tine-te de invatat sa termini o scoala si evita scandalurile.Cauta ceva part time De munca sa iti faci si bani si sa stai si mai putin acasa si pana la 18 ani tot vei avea de chirie si cheltuiala macar.

| florin926481f a răspuns:

Eu cred ca tu doar vrei sa te muti cu "prietenul" tau de 20 ani si nu sti cum sa faci.

| SweetsDreamsCanbuyYourLife explică (pentru florin926481f):

Nu am spus asta am precizat problema mea care este foarte grava daca dvs nu puteti intelege si credeti ca voiam sa fac doar acest pas este problema dvs daca voiam asta o faceam mai demult

| SweetsDreamsCanbuyYourLife explică:

Adica nu as vrea sa fiu dusa la un centru de plasament in urma celor intamplate.