| Astaroth2210 a întrebat:

Am nevoie de un sfat! Am 17 ani si sunt in a 11 a pe mate-info. Faza proasta e ca nu imi place informatica, am rămas corigenta in doi ani pe vara si am vrut de fiecare data sa ma mut la arte fiindcă doar la desen ma pricep si imi place sa fac, dar ai mei sunt tâmpiți rău de tot si ma obliga sa termin liceul pe mate-info si tot ma amenința ca daca o sa am note mici la info in continuare ma vor muta la cel mai prost liceu. Am reușit sa ii țin pana acum sa nu se duca la școală sa vadă situația pentru ca am crezut ca pot sa fac cumva sa iau ceva note mai bune, dar vad ca la informatica nu o sa ma pot descurca niciodată, avem si o profesoara foarte proasta care a pus ură pe mine. Țin sa prezicez ca nu fac nimic rău, nu ies aproape niciodată cu prieteni pe afara, nici macar cu fete pentru ca imi interzic părinții, nu sunt un copil problema. Cred ca am probleme psihice din cauza lor, am fost si la psihologul scolii, dar n-a făcut nimic decât sa ma asculte si sa se uite la mine cum plâng. Le-am spus ca as vrea sa fac facultatea de arte si au zis ca nu ma vor lăsa niciodată, ei niciodată nu ma lăsa sa fac nimic din ce vreau. Nu am avut nici telefon pana anul acesta si nici nu mi au luat, am făcut rost de la o prietena bună. Am o relație cu un băiat la distanță, si el are 17 ani si i-am cunoscut părinții, mama nu se împotrivește relației, dar tata e rasist pentru ca zice ca nu vrea sa vorbesc cu alti băieți decât din orașul meu pentru ca nu vrea alții romi, unguri, moldoveni, ardeleni(cum e in cazul iubitului meu) etc..si ar vrea sa ma oblige sa vorbesc cu un băiat ai căror părinți sunt prieteni cu el. Iubitul meu vrea un viitor cu mine. Pe vară am vrut sa ma sinucid din cauza presiunii psihice părinților mei asupra mea, dar l-am întâlnit pe iubitul meu care mi-a dat speranțe. Problema din prezent e ca eu nu mai rezist mult cu ei in casa, iar curând se vor duce la școală sa-mi vadă situația si apoi iar o sa ajung in depresie si imi vor sparge telefonul si nu voi mai avea cum sa iau legătură cu iubitul meu, iar apoi nu voi mai avea speranțe si de aici va dați seama ce se va intampla.O sa ma duc sa vorbesc mâine iar cu psihologul scolii, dar parca vad ca nu o sa ma ajute cu nimic. Vreau intr-un fel sa plec de acasă sa ma mut la iubitul meu, mi-aș termina acolo liceul si apoi voi face aceeași facultate cu el, dar cum sunt inca minora ma va căuta poliția si va avea probleme si iubitul meu, dar si familia lui. O alta varianta ar fi sa anunț protecția copilului, dar nu vreau sa ajung in plasament, acolo e foarte rău, vor abuza multi retardați de mine. As putea sa plec de acasă si sa dau declarație la poliție de ce am plecat si ca este alegerea mea sa stau la iubitul meu si ca nu sunt silita de nimeni sa stau acolo? Va rog, ajutati-ma urgent! crying(

Răspuns Câştigător
| Couragebv a răspuns:

Mai un an De zile, pune-o ca o data limita.
E groaznic ca parinti tai, te considera ca o proprietate a lor. Si mai ales ca nu vor sa inteleaga ce fel de nevoi ai tu. Mai rezista pana faci 18 ani, si mai ales vorbeste cu iubitul tau, ori de cate ori poti.
Logodnica mea a plecat de la parinti ei cu mine, si am stat 6 luni, pana s-au revazut. Dar chiar ar trebui sa pleci din casa aceea, mai ales ca nu esti ascultata. Imi pare nespus de rau, ca ai acum atatea usi inchise, pentru ca nu ai 18 ani inca. Mai rezista, pentru ca nu merita sa faci complicatii de acum, ani la rand, dupa aceea. Sper sincer sa te ajute mesajul meu, si daca crezi ca te pot ajuta cu ceva, intreaba fara frica.

| Astaroth2210 explică (pentru Couragebv):

Stiu ca mai e puțin pana la 18 ani, dar câteodată simt ca nu mai pot. Si cand o sa scap de ei voi rămâne cu mici scăpări psihice din cauza lor si nu va fi ok sad

5 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Se pare ca ai niste parinti foarte dificili si caposi, in special tatal tau. Ar fi bine sa te plangi in fata lor de incapacitatea ta de a intelege informatica, spune-le ca nu mai rezisti, ca profesoara are ceva cu tine si ca ai vrea ca ei sa te ajute sa intelegi mai bine informatica.
In legatura cu telefonul ti-as recomanda sa nu-l folosesti in fata lor. Ar fi bine sa nu te vada deloc cu el in mana ca sa nu aiba motiv sa ti-l ia.
In legatura cu iubitul tau pe care parintii nu-l accepta nu le mai spune deocamdata nimic parintilor pana vei fi majora. Mai ai mai putin de 1 an. Ai rabdare.
La Liceul de Arte sunt slabe sanse sa ajungi mai ales daca parintii nu te sustin. Acolo ar trebui sa dai niste probe ca sa intri si nu cred ca exista locuri in clasa a XI-a. Dar nu te descuraja. Iti ramane facultatea. Pe aceea o vei putea alege tu fara sa ai acordul parintilor pentru ca vei fi majora.
Nu pleca inca de acasa. Mai incearca sa te intelegi cu parintii tai. Daca stii sa le explici frumos problema poate te vor intelege.

| Astaroth2210 explică (pentru Lioana):

Nu înțelegi, am încercat sa vorbesc cu ei, dar sunt ai dracului, vor sa fac numai ce vor ei, eu nu mai rezist la profilul asta crying

| Lioana a răspuns (pentru Astaroth2210):

Gaseste un moment mai bun in care sa vorbesti cu ei, dar nu cu amandoi odata ci cu cate unul pe rand. Poate ca mama ta e mai intelegatoare. Vorbeste cu ea cand e mai linistita si bine dispusa.

| Emma30555 a răspuns:

Mergi înainte și lasă să se rezolve toate de la sine. Mai ai un an și termini liceul, cum ai trecut în ceilalți ani vei trece și de data asta.