| unbulangiu a întrebat:

Salutari, am ales acest site pentru a-mi expune o trauma de ceva timp ca sa spun asa.
De 5-6 ani mama s-a despartit de tatal meu natural (Pentru ca avea probleme cu bautura si era agresiv cu ea, cu mine niciodata)si la scurt timp s-a combinat cu altul..Eu am stat la tatal meu 5-6 luni apoi m-am mutat la mama, mama spunandu-mi ca va fi bine, ca tipul cu care este nu bea, nu fumeaza, nu ma agreseaza. La scurt timp a inceput acel tip pe nume Gabi sa ma agreseze, sa ma injure foarte dur... ex : "Firai****cu maicata care te-a facut si nu te-a omorat" si altele. Ma ameninta cu moartea rareori, ca ma arunca de pe balcon, ma bruscheaza. Mama a suferit un accident rutier foarte grav din care mai avea 5% sanse de supravieturire dar a supravietuit, acum este foarte bine. Dar usor influentabila. Acum 2 luni mama a nascut, are o fata. Este din ce in ce mai stresata, mie nu imi da importanta deloc, acel tip ma agreseaza de 4-5 ori pe saptamana sau mai mult de cand m-am mutat la ei, de 6 ani. Acum am pareza la glezna stanga din cauza nervilor acumulati, dar din cate am inteles se vindeca cu timpul si cu un tratament bun. Eu nu mai suport sa stau cu ei pentru ca si mama devine la fel ca el, sunt ca intr-o puscarie aici, in casa cu ei. Acum 2 ani ne-am mutat in Italia, desi eu nu am vrut. Si mi-e foarte dor de Romania, de prieteni, de absolut tot chiar daca unora le este greu sa creada. De ceva timp ma gandesc sa ma duc sa il denunt la politie pe acest om pentru ca nu mai rezist, simt cum o iau razna. Am si martori cand m-a agresat. Dar mi-e frica sa ma duc sa il denunt dintr-un singur motiv; ii fac rau mamei mele chiar daca este asa cum este.
Si inca un lucru de mentionat. Ea dupa accident care a fost din cauza firmei mama a primit foarte multi bani, dupa ce si-a revenit si s-a mai insanatosit acest om s-a casatorit cu ea, acum profita de pe urma banilor ei primiti, de exemplu si-a cumparat 5 masini de lux, telefoane, tablete si multe alte gadget-uri si eu cand o intreb daca are 5 euro ea spune ca toti banii sunt la el si eu mereu il vad cu sute de euro in buzunar plus ca le da fiilor lui mult mai mult decat imi da mie, are 2 fii din cealalta casnicie, unul de 23 de ani si unul de 25. Mentionez sa adaug ca inainte sa se intample accidentul el nu avea nici de unde sa bea apa.
Dar nu mai pot sa rezist inca un an jumate, pana cand implinesc 18 ani.
Imi puteti da un sfat va rog? As fi recunoscator. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| LIN2010 a răspuns:

Trebuie neaparat sa stai de vorba cu mama ta,iar daca nu intelege situatia, e grav(cum sa-ti expui propriul copil la asa ceva)si atunci va trebui sa raspunda pentru neglijenta, vorbeste cu ea si raportati la politie abuzurile(nu-i faci rau mamei tale, doar pare asa, deoarece dupa cum expui situatia sunt convins ca dupa ce se termina banii, o sa va lase balta). Respecte

| unbulangiu explică (pentru LIN2010):

Multumesc foarte mult...Dar am incercat de nenumarate ori, dar eu de fiecare data cand vorbesc cu ea se duce la el si ii spune absolut tot apoi iar ma bate aiurea... Tipul ala imi spune ca mai intai trebuie sa vorbesc cu el.

Răspuns utilizator avertizat
31 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un element important, respectiv carui parinte ai fost incredintat prin hotararea de divort.
Spune aceasta si o sa-ti dau un raspuns concret.

| unbulangiu explică (pentru Ioandelasal):

Mama cu tatal meu natural nu au fost casatoriti legal, cu acte.

| Ioandelasal a răspuns (pentru unbulangiu):

In acest caz ai doar 2 posibilitati:
1. Daca tatal tau te-a recunoscut si poate sa te tina poate solicita, impreuna cu tine, stabilirea domiciliului tau la el, printr-o actiune la judecatorie.
2.Astepti pana devii major (18 ani) si te poti stabili unde vrei.

| darrio2007 a răspuns:

Greu de spus ce sa faci. Daca mama si l-a ales nu va renunta usor la el.Doar sa o convingi pe ea sa il paraseasca.

| irrumator30 a răspuns (pentru darrio2007):

Da, dar daca ea il paraseste pe acest Gabi, pierde jumatate din banii ei, iar el ii oricum toaca banii... Situatia e de foarte nasoala, in orice caz, din orice unghi ai privi.

| darrio2007 a răspuns (pentru irrumator30):

Nasoala rau.Chiar nu stiu ce sfat ii pot da.

| KodrutZ a răspuns:

Denunta cretinul.

| Kaℓi a răspuns:

Http://www.associazionemeter.it/verde.htm
Traiesti intr-o tara civilizata unde ar trebui sa primesti ajutor si consiliere in cazul in care esti intr-o situatie limita.

| milan9 a răspuns:

Trebuie să ai CURAJUL de a înfrunta nu atât viaţa în mod pasiv, cât de a lua deciziile pe care numai tu le poţi lua. Trebuie doar să vrei să-ţi trăieşti viaţa ta adolescent, prietenii tăi, cu hobby-urile tale. Fă abstracţie de nedreptatea "financiară" să spunem, fă abstracţie de faptul că eşti nedreptăţit "pe banii tăi"…

Dacă s-a ajuns aici, înseamnă că printr-un accident nefericit au venit, prin altul vor pleca. De la bun început accidentul mamei tale nu trebuia să bucure pe nimeni, nici cu bani, nici cu nimic (Ca o "paranteză", sfaturile unui părinte spiritual, ale unui duhovnic, valorează foarte mult în depăşirea individuală a greutăţilor vieţii…).

| milan9 a răspuns:

În relaţia cu tatăl vitreg,
În relaţia cu tatăl vitreg, "mizează" pe disimulare, şi ia acest rol ca pe o provocare a "bărbăţiei" tale. Te va feri de cea mai mare parte a agresivităţii lui verbale sau emoţionale… Trebuie să-ţi schimbi atitudinea, să te crezi tu pe tine însuţi că poţi acest lucru!

Şi pentru că a-ţi păcăli propriile sentimente, pentru "a-ţi călca pe inimă" pentru a te comporta altfel decât simţi (mai senin şi binevoitor în relaţia cu el) ţine-ţi o evidenţă pe un carneţel în care să-ţi notezi toate reuşitele, toate sacrificiile simulării "BUNĂVOINŢEI".

Nici nu-ţi imaginezi ce deblocare psihică îţi oferă acel carneţel. Te va scăpa de frustrarea oricărei umilinţe, întrucât efortul tău e contabilizat ca şi când cineva ţi-ar rămâne în schimb dator. Dacă nu ţii "contul" umilinţelor, sufletul se simte frustrate şi mic. Dar dacă o vei face, vei şti deplin CARE SUNT LIMITELE NECAZURILOR TALE happy

| milan9 a răspuns:

Fă totul pentru a o recupera pe mama ta. Problemele ei excepţionale, grijile, neînţelegerile cu actulul soţ, toate o fac neîmplinită şi irascibilă. Adu-o la un control solid asupra lucrurilor. Fă-ţi timp pentru a discuta cu ea. Dacă nu poţi discuta despre "el" (pentru că "încă" mai încredere în el), discută cu ea despre orice altceva.

Evită TOTAL faţă de ea, subiectul "relaţiei tale cu el", indiferent de injurii, de bruscări, de abuzuri emoţionale- tu eşti pentru "familia ta" stâlpul casei). Cu cât tu vei evita (cu "îndârjire") mai mult subiectul "sensibil" cu atât mama ta va conştientiza mai mult efortul tău de disimulare, de abia atunci ÎN ADEVĂRATA LUI FRĂMÂNTARE INTERIOARĂ!

| milan9 a răspuns:

Şi să presupunem 3% că mama va rămâne insensibilă – (asta ar arăta adâncul suferinţei ei, închiderii în sine - şi ar fi trist…). Chiar şi aşa, tu te vei fi simţit deja persoana responsabilă ce a făcut totul pentru FAMILIE (tu şi ea), şi care va fi alături de ea oricât de mult ar "înstrăina-o" suferinţa.

Îşi va da seama mai mult că trebuie să "acţioneze" şi ea, că nu este doar ea singura "victimă socială". Şi la un moment dat, după atâta "conştientizare", va deschide ea însăşi subiectul şi nu te vei mai simţi SINGUR…

Fă-o să vadă în tine un refugiu NECONDIŢIONAT (fără reproşuri, fără scâncete, pentru că oricum avându-le din plin pe ale ei, tendinţa de conservare o va face să fie irascibilă şi intolerantă cu tine). Are nevoie de tine, iar tu ajutându-ţi familia îţi vei găsi un rol, unul care te va forma şi te va maturiza în sensul pozitiv.

Responsabilităţile asumate la această vârstă îţi vor păstra şi familia ca pe un suport, de care ai nevoie (la orice vârstă un om are nevoie), şi îţi vei găsi astfel şi tu echilibrul şi propriul tău ritm…

| milan9 a răspuns:

Vei empatiza alături de familie, dar vei evita răul CEL MAI MARE: SENTIMENTUL DEZRĂDĂCINĂRII, PĂRĂSIRII, ÎNSINGURĂRII. Pe acesta nu poate să-l vindece echitabil nimeni, niciodată.

Te simţi nedreptăţit şi singur, dar în cazul atitudinii ei, DOAR suferinţa sau frustrarea NEÎMPLINIRII, eşecului ei în viaţă o face să se simtă astfel (neînţelegerile ei cu tatăl tău, neînţelegerile cu actualul soţ…). Nedreptatea vieţii a sălbăticit-o. În rest, sub masca dezamăgirilor, este aceeaşi mamă iubitoare a ta, care te-a luat alături de ea pentru ai fi ALĂTURI…

Plecând de lângă tatăl tău, şi-a luat asupra ei un rol pentru care nu era pregătită, de SUSŢINĂTOR TOTAL al familie. Eşecul său în această privinţă, este OCAZIA TA de ai arăta că tu eşti acea persoană, că tu ai puterea (nu numai declarativă, specific aolescenţilor) ci concretă de a fi SUSŢINĂTOR MORAL al familiei!

ENORM DE MULT te va ajuta şi sprijinul spiritual pe care NUMAI refugiul unui loc de meditaţie, de rugăciune, de regăsire, în COMUNIUNE (o altfel de familie), refugiul într-o Biserică ţi-l poate oferi… (te poţi interesa unde găseşti o biserică ortodoxa acolo) happy
Doamne ajută! Să auzim de bine, şi de CURAJ… happy

| OoBunnyoO a răspuns:

Incearca sa discuti cu mama ta si sa ii povestesti lucrurile astea. Nu este ok ceea ce se intampla. Daca nu vrea sa se desparta de el sau daca el nu face nimic, incercati macar sa ajungeti la un consens. Poate te poti intoarce in Romania, la tatal tau.

| Duucu a răspuns:

Ai așteptat atăt timp, mai așteaptă un an jumate.Fii mai rece, răzbună-te și nu lăsa să te domine.Amenință că te duci la poliție dacă nu îți oferă niște bani.
Mda... și întrebare de final: unde-i dumnezeul vostru?

| unbulangiu explică (pentru Duucu):

Nu sunt profitor... Nu vreau nici un ban, vreau doar sa-mi dea pace. Dumnezeu ...Inca nu pot sa iti raspund la intrebarea asta dar o sa se intoarca roata intr-o zi.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru unbulangiu):

Salut. Mulţi trag prea repede concluzia că întrucât ne confruntăm cu probleme asta ar însemna că Dumnezeu nu se interesează de noi sau chiar nu există. Realitatea însă este că mulţi au găsit putere de a face faţă încercărilor vieţii apropiindu-se mai mult de Dumnezeu prin citirea Bibliei şi prin rugăciune.

| Exilee a răspuns:

Fara suparare, dar mama ta si-a gasit un amant demn de toata scarba. Sper ca intr-o zi toti misoginii/lasii/discriminatorii/hotii/escrocii/ipocritii si alti nenorociti sa fie nimiciti de pe fata Pamantului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai numerit in viata asta numa intre prosti.fii fata desteapta, si mai indura putin.mai ales fa ca ei si incearca sa indulcesti situatia pana le poti da cu tifla si te poti duce unde vrei.fiecare va regreta tot raul facut, ca sa-si caute siesi binele.

| Vi003 a răspuns:

Incearca sa "indulcesti" atmosfera din casa, fa-le pe plac pana implinesti 18 ani si apoi hotarasti singur ce ai de facut. In privinta banilor, ai o viata inainte ca sa-i faci, tu sa fii sanatos!

| SmartLier a răspuns:

Parerea mea este ca cel mai bun lucru de facut e sa-l denunti la politie.
Cum ai putea sa-i faci lui maicata rau prin asta? Poate ii faci mai bine.

| kissuletzz a răspuns:

Buna.
Cam aceeasi situatie o am si eu, doar ca al 2 tata nu e agresiv si eu am stat de la inceput cu mama, la fel a fost si la mine : tatal meu natural era agresiv cu mama dar cu mine si sora mea nu.in primul rand vreau sa-ti spun sa fii increzator ca vafii bine si sa nu te gandesti la ce e mai rau si te-as sfatui daca poti sa iei legatura cu tatal tau, crede-ma iti va fi mult mai bine cu el, si daca nu poti sa iei legatura cu tatal tau cred ca in Spania autoritatile nu sunt ca la noi si ti-as spune sa-l denunti la politie, si daca nu poti sa faci nici asta ai asteptat 6 ani mai poti astepta inca o juma' de an.In legaturra cu mama ta,stii si eu sunt ca tine adica:mama mea e foarte bolnava si eu vreau sa ma duc la tatal meu natural dar nu vreau sa o las ptc nu mai are mult de trait si in plus nu avem bani ca sa o facem bine,dar mama ta e bine si daca ea vrea sa stea alaturi de gabi las-o fiecare isi face un viitor pentru el, deci du-te la tatal tau, si stai linistit daca o sa se intample ceva cu ea nu va fi nimic o sa treaca dar orice ti s-ar intamplate rog din suflet sa nu faci ce am facut eu: sa vrei sa te sinucizi si sa iei pastile ca prostu' sai sa iti tai venele.
Totul va fi bine daca stii ce sa alegi, sper ca te-am ajutat, iti doresc sa ai un viitor alaturi de parintele langa care iti este cel mai bine

| kissuletzz a răspuns (pentru kissuletzz):

Stii ce fac eu cand ma simt prinsa intr-o lume in care nu am ce cauta? merg pe strada si ma plimb mult asta ma linisteste si imi face bine te sfatuiesc sa faci si tu la fel, si nu uita : ai grija de tine!

| unbulangiu explică (pentru kissuletzz):

Alta problema... Tata nu mai vrea sa ma intretina pentru ca are un motiv stupid ''Nu are cu ce''... Ca daca puteam sa ma duc eram demult la el.

| kissuletzz a răspuns (pentru unbulangiu):

Frate,in situatia asta astepti pana faci 18 ani iti te tii e carte iti iei un job si pleci departe de toti

| Achtor a răspuns:

Daca nu iti e bine acolo poti sa te muti la tatal tau natural sau sa mergi la o scoala cu internat din Romania

| Eu24 a răspuns:

Daca ai vorbit cu mama ta si nu intelege sau se ivesc si mai multe probleme, denunta-l la politie sau la protectia copilului, daca ai martori, acel individ trebuie sa dispara din viata ta. Lupta ca sa scapi din acel loc.
Bafta!

| AndraBrr a răspuns:

Discuta cu mama ta. Poate o convingi sa il lase. Explica-i prima oara de ce nu mai vrei sa stai cu ea. Eu una as suna mai bine la protectia copilului. Si in plus, nu cred ca i-ai face un rau mamei tale. Daca o sa continue cu cheltuirea banilor fara sens, o sa ramaneti faliti. Incearca sa discuti cu mama ta mai mult pe tema asta. Poate mama ta vrea acelasi lucru, dar ii este teama ca o va lovi, agresa, daca i-o va spune in fata. Poti, de asemenea sa vorbesti si cu ceilalti copii ai lui si sa vezi daca si cu ei se comporta la fel. Poate te pot invata cum sa te porti cu el. Ai putea, inca o idee, sa incerci sa fii mai bun cu el. Sa il ignori, dar in acelasi timp sa nu fii nici nesimtit..Sau poate o poti convinge pe mama ta ca acel tip nu te vrea acolo si te va trimite inapoi in Romania.
Sper sa fie tot mai bine. Succes :* happy

| K1dduu a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu mama ta sa te lase un timp la tatal tau adevarat.