anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Astept sfaturi, sugestii orice. Orice sfat de bine va fi binevenit.Deci,povestea mea este cam asta: Tatal meu este plecat in afara iar eu stau cu mama sora si bunica mea.Problema este ca de cand a plecat tata, soramea a luat-o razna.Este foarte obraznica, nu asculta de nimeni si vrea ca toti sa faca ce vrea ea.De multe ori face lucruri intentionate ca pe mine sa ma doara si sa cad eu de vina ori sa ma simt prost.Iar mama tine cu ea desi vede ca ea se comporta asa si nu ia nicio masura.Eu mereu i-am zis tatalui meu cand vorbesc cu el ca ea este cuminte ori nu aduc vorba in speranta ca se va schimba si pentru ca e sora mea.Dar de cativa ani, situatia nu s-a remediat deloc.Ea are 9 ani jumate..stiu ca este mica si asa sunt copii de varsta ei marea majoritate; dar va spun ca eu nu am mai vazut pana acum un copil asa de obraznic ca ea.A ajuns sa fie cea mai obraznica si rea din cartier.Eu efectiv nu stiu ce sa mai fac. daca zic ceva,mamei nu ii pasa de parerea mea,nu ma asculta si i se pare ca acest comportament din partea ei este normal,desi nu este dar nu vrea sa o certe, nu ii face nimic.Imi este mila si de mama pentru ca ea efectiv isi bate joc de ea intr-un fel pentru ca face toate aceste lucruri desi stie ca unele dor.Iar de bunica numai zic, ii face toate poftele si eu parca sunt un nimeni in aceasta casa.Azi,din cauza nervilor acumulati de-a randul timpului,am facut o criza de nervi.Ea constand ca am inceput sa plans foarte mult si simteam o usoara sufocare din piept si nu mai puteam controla, nu ma mai puteam opri.Am simtit ca nu stiu ce era cu mine in acele momente.Si toate astea se datoreaza surorii mele.Iar despre tatal meu, el o stie cuminte de cand era el acasa si nu ma crede ori zice ca exagerez ca i-am mai zis printre picaturi unele lucruri.Imi vine sa plec ori sa ma refugiez undeva, departe de tot si toate.Simt ca nu mai rezist.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hai, mai, cat de rea poate sa fie? Are 9 ani, ce naiba... Mama ta greseste enorm, dar ori nu-si da seama, ori nu-i pasa. Ar trebui sa povestesti cuiva, daca e atat de grav, presupun ca esti la scoala. Sigur aveti un psiholog al scolii, explica-i situatia si poate va avea el o discutie cu mama ta.