| KillSuckers a întrebat:

Salutări TPU.
Cum pot scăpa de timiditate faţă de fete?!
De obicei, eu sunt foarte timid... nu prea am curaj să le spun nici "Bună! Ce mai faci?"...
Ce pot face?
[Scuzaţi categoria, nu găsesc "Dragoste & Sex"]

Răspuns Câştigător
| DarkOfNight a răspuns:

Salut asculta si eu am fost in aceeasi situatie ca si tine si ziceam in gandul meu ca nu o sa am niciodata o prietena asta pana intr-o zi cand mi-am facut curaj si m-am bagat in vorba cu o fata de care imi placea,incearca sa glumesti cu ele,adica sa le faci sa rada,baga-te cu ele in vorba sau de o anumita fata de care iti place incearca sa comunici cu ea, invit-o seara la o plimbare sau iesiti mai multi in grup, fai tu primul pas, ca dupa totul vine de la sine, spusai adineauri ca la fel am fost si eu pana intr-un anumit punct.Iti urez bafta, ai incredere in tine.

10 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Experienta dobandita prin socializari diverse, in variate circumstante iti va da puterea, priceperea si increderea de a purta un dialog indiferent de circumstante. happy

Altfel, în lipsa unei astfel de experiente, nu poti trece de anumite bariere doar prin voinţă, prin hotarare... decat in conditii extreme, de emotii, de tensiune, de inconfort interior.

Este nevoie sa te maturizezi in privinta aptitudinilor tale de socializare. Si pentru ca totul sa mearga si intr-o directie pozitiva, raporteaza-te permanent la reperele morale, astfel incat, balanta de putere care se va inclina pe aceasta cale in privinta ta sa nu fie spre ironizarea, orpimarea sau victimizarea de orice fel a celorlalti... happy
Numai bine!

| iurii75 a răspuns:

Deseori se întâmplă ca tinerii să se subaprecieze.
http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102011134

| NoOneKnow a răspuns:

Exerseaza in fata oglinzii. Fa o lista cu punctele tari si punctele slabe si icnearca sa iti dai seama de ce iti e teama cand vine vorba de fete.

| xNuiiDeTiinex a răspuns:

Zile "buna", incearca sa vorbesti cu ele ca doar sunt fiinte si ele, nu altceva. Gnadeste'te ca ai vorbi cu un prieten foarte bun si poate nu o sa mai fii asa rusinos. BAFTA

| KillSuckers explică:

Aham. Altceva? Ai stat două ore să îmi scrii un mesaj cu diacritice în care iţi spui părerea despre mine. Timiditatea este trăsătura mea dominanta. Probleme? happy Nimeni nu este perfect, în caz că nu ştiai. Te comporţi de parca tu nu ai nici un defect. Cred că, dacă m-aş apuca să îţi fac caracterizarea, aş scrie 5 comentarii. Comentariul tau, atâta timp cât nu are legătură cu întrebarea, te poftesc să îl ştergi.winking
P.S. : Îi mulţumesc lui Vally pentru ajutor.

| KillSuckers explică:

Mulţumesc tuturor de răspunsuri!
O să încerc să vă urmez sfaturile!
Mulţumesc.

| mamatatafratibunici12345 a răspuns:

Incearca sa fii mai curajos pentru ca nu are ce sa se intample mai rau... Poti, daca vrei, sa te lesi putin de neabordat (dar dupa ce stii ca le-ai atras atentia ). Astfel le vei " PROVOCA ". Stiu ce spun. Sunt fata si cam asta vad in jurul meu. BAFTA! FUNDA?

| Nashu10 a răspuns:

Calca intr-un scuipat de smecher, vezi ca am scuipat eu acum 10 min

| KillSuckers explică (pentru Nashu10):

Îmi pare bine. Dar eu caut scuipatul de şmecher. Dacă aş călca in al tău, aş devenii şi mai fraierwinking

| The1real9Daniel9Marian6 a răspuns:

Cum a spus si DarkOfNight, trebuire sa vorbesti. Si eu am aceeasi problema, insa de ceva timp am inceput sa vorbesc cu colegele(chiar daca mai mult despre scoala) si deja ma simt mai increzator in mine.