| cristian47 a întrebat:

Salutate! E sunt Cristi si m-am nascut intr-o famile de credinta neoprotestanta am mers la biserica de mic am frecventat un club biblic "Cuvantul vietii" si am intrat la liceul teologic Elim din Pitesti.
Nu stiu care este opinia voastra preconceputa fata de neoprotestanti (pocaiti, penticostali, baptisti etc) dar sunt niste oameni extrordinari. Sunt multi mai cuminti (ca altii in opinia mea bineinteles) si mai de treaba. Se respecta mai mult mai ales fetele care se imbraca decent nu vorbesc urat si sunt fete nu "usoare" ci "grele", de valoare. Bun. Pe clasa a 11-a mi-am dat seama dupa indelungi cercetari ca Dumnezeul personal presupus de ei este charaghios si am devenit deist.
Problemea mea este (sunt in clasa a 12-a) ca odata ce termin liceul raman cam singur pe lume. Nu sunt prea sociabil, sunt cam rusinos cu fetele si nu imi place sa am prieteni multi. Am doar 1-2 prieteni cu care imi permit sa vorbesc orice si care sunt destul de apropiati. Nu vreau sa ma laud dar sunt constient ca am valoare si e ceva de capul meu dar mi se pare foarte greu sa imi fac prieteni si mai ales prietena. Trebuie sa recunosc ca nu mi-am facut nici o prietena pana aucum ( pentru ca mi s-a parut inutil) dar nici nu ma cred in stare si mai ales nu mi se pare ca exist fete care au aceleasi valori ca mine. Va dati seama ca nu pot sa ma uit la fetele neoprotestante ca nu am deloc aceleas convingeri ca ele, iar fetele din lume (nu toate dar majoritatea) mi se par usoare si fara principii, fete care nu apreciaza ce este frumos si gingasi.
Ne fiind asa sociabil cand se va termina liceul se vor termina cam toate intractiunile mele cu alti oameni pentru ca nu ma asociezi cu baietii petrecareti care injura si au o atitudine urata fata de fete si o gandire stricata(care sunt probabil in facultate).
Imi e cam teama ca o sa raman singur ne fiind in tare sa socializez. Stiu ca pentu voi sunt un ciudat si un redus mintal sau unul care a ramas cu sechele de pe urma religiei dar eu chiar apreciez alte lucruri si mi se par frumoase si reale. Sunt constient de relativismul social si moral, dar eu doar imi exprim entimentele convingerile si temerile.
Mi se pare ca sunt cam pe dinafara si imi e frica ca o sa raman asa in privinta fetelor.
Oare cum as putea sa socializez mai bine? Unde sa intalnesc oameni sa interacionez si sa cunosc si poate (cand o venii vremea ) sa imi gasesc pe cineva "cuminte" (in opinia mea) si compatibil cu mine?

8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Restul lumii unde crezi ca socializeaza dupa ce termina liceul/facultatea? La servici, la biserica, poate faci un curs de dans, chestii de colectiv.
Ai zis ca ai gasit dumnezeul celorlalti caraghios si ai devenit deist. Pana atunci nu erai? Si acum in dumnezeul carei religii crezi? Sau nu ti se potriveste niciuna? Poti totusi sa mergi la biserica, oricare ar fi aia, chiar daca unele aspecte ale religiei nu se potrivesc cu viziunea ta, pana la urma nimeni nu e perfect. Trebuie sa faci compromisuri daca vrei sa iti gasesti perechea.

| anad a răspuns:

Sigur iti vei continua studiile si vei gasi si acolo oameni cu care sa socializezi.Cand vei lucra, vei avea colegi de serviciu intre care sigur vor fi si oameni cu care vei putea comunica. Pe acest traseu vei intalni sigur si o fata care iti va fura inima.Rari sunt cei care raman singuri si asta fiindca nu vreau ei sa faca pasul. Mult optimism si curaj!

| nicol20 a răspuns:

Apropo de ce fetele neoprotestante sunt mai cuminti ca nu se imbraca indecent? Hai sa fim serios si sa iti spun pe sleau vad ca tu esti cam rupt de realitate alea sunt mai curve ca si curvele si poate mereu vei ramane singur cum ai spus tu ti se pare inutil prea esti sigur pe sine esti genul de persoana care se lauda mereu ce s-a intamplat ti-au murit laudatori incearca sa iti schimbi gandirea sa cobori cu picioarele pe pamant si sa vezi realitatea ca nu tot ce zboara se mananca. Poi daca ai o valoare asa mare de ce nu esti in stare sa socializezi? Bafta

| Klara a răspuns:

Www.matrimoniale.ro, gasesti de la tarfe la babe cu trecut indoielnic. Succes :) Domnul fie cu tine =))

| multimoak a răspuns:

Da ce modest esti! La valoarea mea laughing
Am valoare in buzunare!
Parca ai zis ca esti neoprotestant si ca sustii aceasta religie, te mandresti cu ea. Apoi nu mai esti, te-ai facut deist. Ai inceput sa insiri margele cu valoarea fetelor din religia ta, si le ridicai la cer, apoi buf, tu esti deasupra lor.
Fiecare idee inceputa de tine s-a sfarsit prin contrazicere.
Tu habar nu ai ce vrei, nici nu stii cine esti cu adevarat!
Mai bine ti-ai face ordine in ganduri, d-nule Perfectiune! Si mai citeste o biblie de care religie vrei tu, vei vedea ca lauda de sine nu miroase a bine! nici tie nici valorii tale!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Perseverenta e mama intelepciuni. tu esti singrul care poti lua o decizie, esti matur de acum si cred ca si capabil sa-ti alegi oameni compatibili cu tine oameni sint peste tot numai ca trebuie descoperiti, cautai si sigur ii vei gasi dupa criteriile pe care crezi tu ca ar putea trebui sa le indeplineasca respectivele persoane pentru ca tu sa socializezicu ei NU te izola nu fugi de realitate bafta omule si sa auzim numai de bine INFINIT

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scz de raspuns dar chiar nu trebuie sa gandesti asa.incearca sa te bucuri de viata, esti tanar, e timpul sa faci cele mai nebunesti lucruri! Nu uita ca ai o singura viata! Si nu toate femeile sunt ushoare, doar pentru ca poarta blugi skinny si tricouri/maieuri stramte sau tocuri nu inseamna ca sunt usoare! Mergi la facultate si bucura'te de viata!
Te poooop!:* Take Care:*:*

| roby23 a răspuns:

Salut, poate e cam tarziu pentru un raspuns dar da mi add roby_ronaldinho23 si vorbim mai pe indelete.